A fogyatékosság erő! - Képzéssorozat a fogyatékossággal élő emberek jogaiért

Egyéves emberi jogi képzéssorozatot indítunk a fogyatékossággal élő emberek jogainak védelméért. A képzésekre fogyatékossággal élő emberek és fogyatékossággal élő emberek szüleinek jelentkezését várjuk, akik számára öt ingyenes rövid képzést, mentorrendszert és anyagi támogatást is biztosítunk érdekérvényesítési céljaik megvalósításához. Szerveződj, hallasd a hangod és állj ki a jogaidért!

A fogyatékossággal élő embereket ma számos jogsérelem éri Magyarországon.

  • Sokan közülük nagylétszámú intézetben kénytelenek élni

  • Sokan közülük gondnokság alatt állnak és az életük alapvető kérdéseiben sem dönthetnek

  • A súlyos-halmozott fogyatékossággal élő gyermekek közül csupán minden harmadik tanulhat iskolában

  • Fogyatékossággal élő gyermekek nem kapják meg a nekik járó fejlesztéseket és nem ritkán 50-70 km-t kell utazniuk, hogy eljussanak az iskolába

  • A támogató szolgálatok és az alapszolgáltatások nem tudnak egyénre szabott, rugalmas szolgáltatást nyújtani a fogyatékossággal élő emberek számára

Te is tehetsz a jogsértések ellen, Te is tehetsz azért, hogy a fogyatékossággal élő emberek a közösség egyenrangú tagjai lehessenek!

Most tudást és eszközöket adunk neked ahhoz, hogy meg tudd védeni a jogaidat.

  1. Kiknek a jelentkezését várjuk?

  • fogyatékossággal élő emberek csoportjai (főként mozgáskorlátozottsággal, értelmi fogyatékossággal, kommunikációs akadályozottsággal, pszichoszociális fogyatékossággal, azaz pszichiátriai diagnózissal élő emberek)

  • fogyatékossággal élő gyermekek szüleinek csoportjai

A képzésre elsősorban csoportok jelentkezését várjuk, melyek minimum 3-5 főből állnak és szeretnének aktívan tenni a fogyatékossággal élő emberek jogaiért!

Jelentkezéseteket az ország bármely területéről várjuk.  

Azt szeretnénk, hogyha egy csoportból minden képzésen legalább 2-3 fő részt tudna venni (nem feltétlenül mindig ugyanaz a 2-3 fő).

Ha nincs még csoportod, gyűjts magad köré 2-3 embert, akivel jelentkezni tudtok.

Ha nem tudsz csoporttal jelentkezni, egyénileg is elküldheted a jelentkezésedet. Igyekszünk minél több embernek biztosítani a részvételt.  

  1. Mi az, amit ajánlunk?

A projekt során a TASZ a Közélet Iskolájával közösen egy egész folyamaton szeretné végigkísérni a résztvevő csoportokat. A folyamat során a csoportok megtanulhatják, hogyan szervezhetik meg hatékonyan önmagukat, hogyan toborozhatnak még tagokat, hogyan érdemes a médiával és a döntéshozókkal kommunikálniuk és hogyan tudnak sikeresen kiállni a jogaikért. A képzések végére rendelkezni fognak a csoport működéséhez szükséges dokumentumokkal (etikai szabályzattal, stratégiai tervvel). A projekt zárásaként pedig megvalósíthatnak egy olyan kampányt, ami közelebb viszi őket céljaik eléréséhez.

  • 5 ingyenes képzés csoportszervezés, stratégia-alkotás, toborzás, kommunikáció és érdekérvényesítés témában. A képzéseket a Közélet Iskolája és a TASZ munkatársai tartják, akik szívesen adják át tapasztalataikat a résztvevőknek. A képzések minden költségét fedezzük és a képzés idejére az otthonotokba szervezhettek gyermekfelügyeletet, melynek költségét megtérítjük.

  • Mentorrendszer és folyamatos támogatás a feladatok elvégzésében. A csoportok folyamatos munkáját a TASZ munkatársai fogják segíteni, akikhez bátran lehet fordulni a menet közben felmerülő kérdésekkel, akár személyes találkozó keretében is.

  • Minden csoportot 100 000 Ft-tal tudunk támogatni az általuk kitűzött cél / kampány megvalósításában. A kampány céljáról a csoport fog döntést hozni. Azt szeretnénk, hogy olyan célért dolgozzatok, ami nektek fontos. Mi csak tudást és eszközöket biztosítunk ehhez. Például szervezhettek tüntetést, hirdethettek fotókampányt vagy készíthettek videót.  

  1. A projekt tervezett menetrendje

A projekt végleges menetrendjét a résztvevőkkel közösen fogjuk kialakítani. Tervezett menetrend:

  • csoportszervezés képzés / 2017. október eleje / egynapos / Budapest

  • stratégia alkotás képzés / 2017. november vége / egynapos / Budapest

  • toborzás képzés / 2018. január vége / félnapos / Budapest

  • kommunikációs képzés / 2018. február vége / egynapos / Budapest

  • érdekérvényesítési képzés / 2018. április eleje / kétnapos / Budapesten kívül

Az érdekérvényesítési kampányok megvalósítási ideje 2018. április - június.

Mivel a projektre az ország minden területéről várunk jelentkező csoportokat, így a képzések főként a könnyű megközelíthetőség miatt Budapesten lesznek. Ugyanakkor arra is lesz lehetőség, hogy két napos képzés keretében elvonuljunk és nyugodt környezetben készüljünk közösen az érdekérvényesítési kampányokra. A helyszínek mindegyike akadálymentes lesz.

  1. A jelentkezés módja

  • Jelentkezni CSOPORTOK számára az alábbi űrlapon lehet.

  • Jelentkezni EGYÉNEK számára az alábbi űrlapon lehet.

  • Jelentkezési határidő: 2017. szeptember 26. kedd éjfél.

  • Visszajelzési határidő: 2017. október 1. péntek éjfél. Minden jelentkezőt legkésőbb eddig az időpontig értesíteni fogunk arról, hogy részt tud-e venni a projektben.

Túljelentkezés esetén az alábbi jelentkezőket fogjuk előnyben részesíteni:

  • csoportokat

  • fogyatékossággal élő embereket ((főként mozgáskorlátozottsággal, értelmi fogyatékossággal, kommunikációs akadályozottsággal, pszichoszociális fogyatékossággal, azaz pszichiátriai diagnózissal élő embereket)

A projekt első képzésének időpontja 2017. október 5. csütörtök, vagy október 7. szombat, a résztvevőkkel egyeztetve. Kérünk Titeket, hogy ezekre az időpontokra ne szervezzetek más programot.

Felmerülő kérdéseiteket az alábbi email címre várjuk: milanovich.dominika@tasz.hu

A képzéssorozatot az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége támogatja.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Fogyatékossággal élők érdekérvényesítése Pécsen

A TASZ-nál régóta dolgozunk a fogyatékossággal élő emberek, sajátos nevelési igényű gyermekek jogainak védelméért, esélyegyenlőségük előmozdításáért. Regionális Programunk fő célkitűzése, hogy a jog- és érdekvédelem közvetlenül elérhető legyen bárhol az országban, ezért nagy hangsúlyt fektetünk a Budapesten kívüli jogi segítségnyújtásra, együttműködésre.

A járvány miatt sem zárhatják el teljesen szeretteiktől a szociális intézetek lakóit

Mindannyiunk számára fullasztó az egyre súlyosabb korlátozások miatti bezártság, de ez a szociális intézetekben élők számára nem új élmény. Nekik a koronavírus-járvány első hulláma alatt három és fél hónapig kellett szinte hermetikusan elzárva élniük: volt, akit családtagja temetésére sem engedtek ki. Szeptember eleje óta pedig megint kijárási és látogatási tilalmat rendeltek el számukra.

Mutasd meg a közösség erejét a saját településeden is!

A Szabad napot minden családnak! kampányunk során közel tízezren írták alá a petíciónkat. Szeretnénk, ha az érintettek és támogatók hangja közvetlenül a helyi polgármester-jelöltekhez is eljutna, ehhez találsz itt segítséget.