Gyűlést bejelenteni pillanatnyilag a területileg illetékes rendőrkapitányságnak, Budapesten a BRFK-nak lehet bejelenteni:
- személyesen, jegyzőkönyvbe mondva a rendőrkapitányságon, (itt találod a rendőrkapitányságok címét)
- papír alapon benyújtva (személyesen leadva vagy postai úton, itt találod a rendőrkapitányságok postacímét) A papír alapú bejelentéshez ITT tudod letölteni a mintánkat .docx formátumban.
- vagy elektronikus úton, az alábbi honlapon keresztül: https://ugyintezes.police.hu/. Az elektronikus bejelentéshez ügyfélkapuval kell rendelkezned!
- Itt kattints az “Új ügy indítása” gombra a fejlécben,
- majd válaszd a “Közrendvédelem” fület!
- Itt válaszd a “Gyűlésekkel kapcsolatos bejelentés, ügyintézés” gombot.
- A megjelenő lehetőségek közül válaszd az RK-0102 számú űrlapot, aminek címe: Gyülekezési törvény hatálya alá tartozó, közterületen megtartandó gyűlés bejelentése
- Ügyfélkapus azonosítást követően a megjelenő űrlapot értelemszerűen kell kitölteni. A bal oldali oszlopban lehet az űrlap egyes oldalai között váltani. A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező!
- Várd meg a rendőrség reakcióját: vagy egyeztetésre hívnak, hogy további részleteket beszéljetek meg, de ha határidőben, 48 órán belül nem reagálnak, akkor úgy kell tekinteni, hogy a bejelentést tudomásul vették és megtarthatod a gyűlést.
- Ha a rendőrség tudomásul vette a bejelentést, közzé teheted a felhívást: ez lehet szórólap, plakát, Facebook-esemény, bármi, ami alkalmas arra, hogy a nyilvánosságot értesítsd a gyűlésről. Ügyelj arra, hogy a felhívásban tüntesd fel a szervező nevét, a tüntetés helyét, valamint a kezdés és a befejezés időpontját.
Bár az űrlapon szinte minden egyértelmű, adunk pár támpontot, hogy mire kell figyelned a kitöltésnél:
- Az űrlapon meg kell adnod a szervező, több szervező esetén a vezető, szervező szervezet esetén a képviseletre jogosult nevét, lakcímét és azon elérhetőséget, amelyen a rendőrséggel kapcsolatot tart.
- A gyűlés kezdésének és befejezésének időpontját meg kell jelölni. Fontos, hogy ne csak azt az időintervallumot jelöld meg, amikor valóban zajlani fog a gyűlés, hanem számold bele az esetleges előkészületek és az elpakolás (bontás) idejét is!
- A gyűlés helyszíne, útvonala tekintetében add meg - vagy ahol lehet, válaszd ki - a település irányítószámát és nevét, a közterület nevét és jellegét, esetlegesen a házszámot, de az ‘Egyéb’ mezőben szabadon körülírhatod, hogy melyik területről van szó (pl. “a Kossuth Lajos utcán az ABC előtt”, “a Petőfi Sándor téren, a körforgalom felőli oldalon”). A lényeg, hogy a helyszín vagy az útvonal egyértelműen azonosítható legyen. Ha vonulásos eseményt tervezel, akkor a kezdőtől a végpontig írd végig az útvonalat (pl. Kossuth Lajos utca - Petőfi Sándor út - Széchenyi István tér).
- A gyűlés célja: bármilyen, közügyekkel kapcsolatos cél megjelölhető, ami nem ütközik jogszabályba. Csak a politikai fantáziád szab határt annak, hogy milyen célt tűzöl ki.
- A gyűlés napirendje: Annak is csak a politikai fantáziád szab határt, hogy milyen békés tüntetési formát választasz (pl. néma demonstrációt vagy szónoklatokat). Itt kell azonban jelezni azt, ha a résztvevők védőfelszerelést, egyenruhát, vagy azzal összetéveszthető ruházatot viselnének a gyűlésen, és/vagy eltakarnák az arcukat. Ez alapvetően tilos, de ha a gyűlés céljához vagy napirendjéhez hozzátartozik (pl. gyári dolgozók a formaruhájukban tüntetnek a jobb munkakörülményekért), akkor a rendőrség a bejelentés alapján ezt is tudomásul veheti.A napirend kapcsán kell feltüntetni azt, hogy az előkészületek és a levonulás mikor zajlanak.
- Résztvevők várható létszáma: itt csak hozzávetőleges becslést kell megadnod, de semmilyen felelősség nem terhel azért, ha végül sokkal többen vagy sokkal kevesebben jönnek el. Viszont ha sokkal többen vennének részt a tüntetésen, mint amennyire a bejelentés során számítottál, a rendezők számát hozzá kell igazítanod a ténylegesen megjelent résztvevők számához - és erre a rendőrség akár kötelezhet is. Arra kell még figyelned, hogy gyűlést legalább két fő részvételével lehet tartani - amint a létszám egy főre csökken, a gyűlésnek vége lesz.
- Rendezők létszáma: a szervező köteles megfelelő számú rendezőt kiállítani - erre vonatkozóan nincs pontos szabály, vagy arány. Elég, ha életszerűen gondolkodsz, és tudod, hogy egy kisebb, 20-30 fős rendezvényre elég lehet 2-3 rendező is, míg egy nagyobbnál arányosan többre lesz szükség.
- Jelezni kell azt is, ha a szervező vagy a vezető indokoltnak tartja, hogy a rendőri szerv képviselője a gyűlés helyszínén jelen legyen. Ez mindenképpen ajánlott, mivel a gyűlés biztonságát szolgálja, ha a rendőrség folyamatosan jelen van.
- Végül a haladéktalan kapcsolattartás adatait érdemes megadni. Olyan elérhetőséget, lehetőleg mobiltelefonszámot adj meg, amin biztosan elérhető vagy, mert könnyen lehet, hogy a bejelentést követően a rendőrség személyes egyeztetés érdekében keresni fog, vagy előfordulhat, hogy a tüntetés előtt vagy alatt akarja felvenni veled a kapcsolatot. Ha nem vagy elérhető, akkor a rendőrség nélküled fog döntést hozni a tüntetésedről!
Ha bármelyik lépésnél elakadnál, hívd a jogsegély-szolgálatunkat (keddenként 14:30 és 17:00 óra között, csütörtökönként 10:00 és 12:00 óra között), vagy írj emailt “Gyülekezés bejelentése” tárggyal a jogsegely@tasz.hu-ra, és segítünk!