Fogyatékossággal élő emberek fokozottan ki vannak téve a jogsértések veszélyének.
A TASZ-hoz évente legalább 50 fogyatékossággal élő személy fordul segítségért. Mindannyian azért keresnek fel minket, mert valamilyen jogsérelem érte őket. A legtöbben gondnokság alatt állnak, a gyámhivatal beköltözött az életükbe, ők maguk pedig nem dönthetnek tovább a saját sorsukat érintő kérdésekben. Sokan a világtól elzártan, határmenti egykori ódon kastélyokban élnek, akaratuk ellenére. Mások mindennapos zaklatásnak és lelki terrornak vannak kitéve az intézetekben vagy az iskolában, mert fogyatékosságuk miatt kevésbé tudnak védekezni.
Mit lehet tenni jogsértések megelőzésére, kezelésére?
Mikor ezek az emberek megérkeznek hozzánk, addigra már átélték ezeket a negatív tapasztalatokat. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy segítünk kikerülni szorult helyzetükből és visszaszerezni elvesztett jogaikat. Ez szinte minden esetben több éves pereskedést jelent: hosszú és fáradságos folyamat minden résztvevő számára. Ráadásul vannak dolgok, amiket nem lehet meg nem történtté tenni: az intézetben eltöltött kilátástalan éveket, a bántalmazás, vagy éppen a családalapítás meghiúsulásának élményét.
A megelőzés miatt kiemelten fontos az, hogy fogyatékossággal élő emberek gyermekkoruktól fogva tanuljanak a jogaikról, s hogy ezekkel a jogokkal a környezetük: támogató szüleik és tanáraik is tisztában legyenek.
A szülői értekezleteken hasznos tudást lehet szerezni arról, hogy:
-
Jó-e a gyerekemnek, ha gondnokság alá helyezzük?
-
Hol fog lakni és ki fog róla gondoskodni, ha én már nem leszek?
-
Hogyan tudja az ügyeit önállóan intézni?
-
Mit tegyek, ha családot akar alapítani?
-
Mit tehetünk, ha bántják az intézetben, iskolában, vagy bárhol máshol?
-
Hogyan taníthatom meg arra, hogy megvédje magát?
Tudnivalók a szülői értekezletekről
A TASZ szülőiket 2017. április-május folyamán tartjuk. A másfél órás alkalmon a Fogyatékosságügyi program munkatársa röviden összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, majd interaktív beszélgetésre invitálja a résztvevőket, mely során lehetőség van azokról a témákról kérdezni, melyek leginkább foglalkoztatják őket. Minimum 5 fő esetén házhoz megyünk, tehát kifejezetten várjuk nem budapesti csoportok jelentkezését is. Az események pedagógusok, gyógypedagógusok számára is nyitottak, az ő megkeresésükre is számítunk. A részvétel mindenki számára ingyenes.
Hogyan tudok jelentkezni?
Jelentkezni nevének, email címének és intézményének/szervezetének megadásával ezen a linken lehet. Milanovich Dominika, a Fogyatékosságügyi program munkatársa ezt követően fel fogja venni Önnel a kapcsolatot. Kérdéseivel is hozzá fordulhat a milanovich.dominika@tasz.hu email címen. További információk: http://szuloi.tasz.hu/