Újra TASZ szülői értekezlet!

Fogyatékossággal élő gyermekek szüleinek és tanárainak szervezünk értekezleteket. Az ingyenes események célja, hogy a gyermekeket körülvevő felnőttek hasznos tudással rendelkezzenek a fogyatékossággal élő emberek jogairól, a leggyakoribb potenciális jogsértésekről és ezek megelőzéséről, kezeléséről. Jelentkezni 2017. április 20-ig az alábbi linken lehet. Minimum 5 fő részvétele esetén az ország bármely pontjára ellátogatunk!

Fogyatékossággal élő emberek fokozottan ki vannak téve a jogsértések veszélyének.

A TASZ-hoz évente legalább 50 fogyatékossággal élő személy fordul segítségért. Mindannyian azért keresnek fel minket, mert valamilyen jogsérelem érte őket. A legtöbben gondnokság alatt állnak, a gyámhivatal beköltözött az életükbe, ők maguk pedig nem dönthetnek tovább a saját sorsukat érintő kérdésekben. Sokan a világtól elzártan, határmenti egykori ódon kastélyokban élnek, akaratuk ellenére. Mások mindennapos zaklatásnak és lelki terrornak vannak kitéve az intézetekben vagy az iskolában, mert fogyatékosságuk miatt kevésbé tudnak védekezni.

Mit lehet tenni jogsértések megelőzésére, kezelésére?

Mikor ezek az emberek megérkeznek hozzánk, addigra már átélték ezeket a negatív tapasztalatokat. Az egyetlen, amit tehetünk, hogy segítünk kikerülni szorult helyzetükből és visszaszerezni elvesztett jogaikat. Ez szinte minden esetben több éves pereskedést jelent: hosszú és fáradságos folyamat minden résztvevő számára. Ráadásul vannak dolgok, amiket nem lehet meg nem történtté tenni: az intézetben eltöltött kilátástalan éveket, a bántalmazás, vagy éppen a családalapítás meghiúsulásának élményét.

A megelőzés miatt kiemelten fontos az, hogy fogyatékossággal élő emberek gyermekkoruktól fogva tanuljanak a jogaikról, s hogy ezekkel a jogokkal a környezetük: támogató szüleik és tanáraik is tisztában legyenek.   

A szülői értekezleteken hasznos tudást lehet szerezni arról, hogy:

  • Jó-e a gyerekemnek, ha gondnokság alá helyezzük?

  • Hol fog lakni és ki fog róla gondoskodni, ha én már nem leszek?

  • Hogyan tudja az ügyeit önállóan intézni?

  • Mit tegyek, ha családot akar alapítani?

  • Mit tehetünk, ha bántják az intézetben, iskolában, vagy bárhol máshol?

  • Hogyan taníthatom meg arra, hogy megvédje magát?

Tudnivalók a szülői értekezletekről

A TASZ szülőiket 2017. április-május folyamán tartjuk. A másfél órás alkalmon a Fogyatékosságügyi program munkatársa röviden összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, majd interaktív beszélgetésre invitálja a résztvevőket, mely során lehetőség van azokról a témákról kérdezni, melyek leginkább foglalkoztatják őket. Minimum 5 fő esetén házhoz megyünk, tehát kifejezetten várjuk nem budapesti csoportok jelentkezését is. Az események pedagógusok, gyógypedagógusok számára is nyitottak, az ő megkeresésükre is számítunk. A részvétel mindenki számára ingyenes.  

Hogyan tudok jelentkezni?

Jelentkezni nevének, email címének és intézményének/szervezetének megadásával ezen a linken lehet. Milanovich Dominika, a Fogyatékosságügyi program munkatársa ezt követően fel fogja venni Önnel a kapcsolatot. Kérdéseivel is hozzá fordulhat a milanovich.dominika@tasz.hu email címen. További információk: http://szuloi.tasz.hu/   

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Kitagolás felülnézetből – Stratégiai újragondolásra volna szükség

Bár a nagy létszámú fogyatékos otthonok lebontása az egész szociális intézményrendszer reformjának fontos motorja lehetne, az intézmény férőhely kiváltási folyamat mégis konzerválja a felszámolni kívánt intézeti alapú ellátást.

A kirekesztés új struktúrái és működési mechanizmusai jönnek létre “támogatott lakhatás” néven. Konkrét példákkal illusztráljuk, hogy milyen problémákat vetnek fel a megvalósuló kiváltási projektek.

Vitaindítónak szánt írásunk az elmúlt évek fejleményeiről, a kudarcos eredmények okairól és a megújulás lehetséges irányairól szól.

Szabad napot a családoknak: azonnali beavatkozást sürgetünk az EMMI-nél

2019 nyár elején kampányt és petíciót indítottunk a Lépjünk, hogy léphessenek Egyesülettel a fogyatékossággal élő, illetve idős, gondozásra szoruló állampolgárok és az őket gondozó családtagok életminőségének javításáért, hiszen megfelelő ellátás híján teljes kiszolgáltatottságban élnek az érintettek, több mint félmillió állampolgár. Szakmai anyagunkban részletesen kifejtettük, hogy az őket támogató szolgáltatásokat este és hétvégén is elérhető, megfelelő szolgáltatássá lehetne bővíteni 60-70 milliárd forintból. A petíciónkat több tucat érintetti szervezet és 12 ezer ember aláírásával adtuk át az Emberi Erőforrások Minisztériumának, de választ nem kaptunk. 2019 karácsonyán már minden országgyűlési képviselőt arra kértünk, hogy az év végi pénzszórás során gondoljon a legkiszolgáltatottabbakra, teremtsen forrást az országgyűlés a támogató szolgáltatások kapacitásbővítésére. Az államtitkár ugyan átvette a petíciót és egy hónapon belüli választ ígért, de arra reakció végül nem érkezett. 2020 tavaszán a Covid-járvány minden addigi szintet felülmúlóan szolgáltatta ki az idős, beteg, gondozásra szoruló embereket és családjaikat, így ismételten a felelős miniszterhez fordultunk partnerszervezeteinkkel, kérve az EMMI-t, hogy a költségvetési törvény újratervezése során legyen prioritás az érintettek és otthongondozó családtagjaik megsegítése. 2020. áprilisi levelünkre nyáron érkezett válasz. Az EMMI szerint nem ők felelősek a szolgáltatás megszervezéséért, hanem az önkormányzatok és egyébként is rendezték a szociális szférában dolgozók bérezését, a továbbiakban is ezért fognak dolgozni. Levelükre az alábbiakkal reagáltunk, jeleztük a felelős minisztériumnak, hogy az önkormányzatok forrás híján nem tudnak szolgáltatást biztosítani, és hogy a szociális dolgozók bérrendezése sem tekinthető rendezettnek, ameddig nettó 130 ezer forint a fizetésük. A fokozódó járványhelyzetre tekintettel azonnali beavatkozást sürgetünk az EMMI-nél.

Függessze fel és tervezze újra a kitagolási projekteket a kormány

Miért baj, ha a fogyatékossággal élő emberek nagyintézetekben élnek? Mit akarnak a fogyatékossággal élő emberek? Miért tiltakoznak most a szakmai szervezetek? Ezekre és hasonló kérdésekre adunk választ kitagolással kapcsolatos öszefoglaló írásunkban.