HIV/AIDS és külföldiek

Magyarország hivatalos idegenrendészeti politikája olyan közegészségügyi koncepción alapul, amelynek mintegy alappillére a kötelező szűrés és a kizárás. 1994 óta a hosszabb magyarországi tartózkodási engedélyért vagy letelepedésért folyamodó külföldieknek kötelező HIV teszten kell átesniük (a státusztörvény alapján három hónap feletti, egyébként hat hónap feletti tartózkodás esetén). Ha a teszt eredménye pozitív, ez elégséges alap az elutasítás igazolásához. 2002 eleje óta a letelepedési engedélyért folyamodókat a kérelem indokainak tekintetbe vétele nélkül vissza kell utasítani, ha HIV-tesztjük pozitív.

A TASZ álláspontja szerint súlyosan sérti a diszkriminációellenesség elvét, ha külföldiek tartózkodását HIV státuszuktól teszik függővé.

A kérdés részleteit Tóth Judit tanulmánya világítja meg.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Mire számíthatsz az egészségügyben, ha HIV-vel élsz?

1988. óta minden december elsején az egész világon megemlékezünk a HIV-fertőzöttekről és az AIDS-ben meghaltakról. Hanem a HIV-fertőzöttek az év többi 364 napján is HIV-vel élnek. Hatalmasat változott az elmúlt 15 évben az, ahogy a HIV-fertőzöttek élnek, illetve az is, hogy mi a HIV-fertőzés jelentősége egy-egy ember életében vagy a társadalom szempontjából. Különösen igaz ez a kombinációs HIV-terápia bevezetése óta, ami hatékonyan és hosszú távon, és csak nagyon csekély mellékhatások mellett képes ellenőrzés alatt tartani a szervezetben élő vírust. Ami azonban nem, vagy csak nagyon lassan változik, az a HIV-fertőzéssel kapcsolatos és a HIV-vel élőket sújtó stigma és diszkrimináció.

AIDS Világnap 2014 - Magyarország: javuló betegellátás, növekvő fertőzött szám és új fenyegetettségek

A betegellátás területén mérföldkőnek számít a vidéki központok megnyitása, ugyanakkor a megelőzés terén Magyarország rosszabbul teljesít. Míg az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ adatai szerint az Európai Unióban csökkent az új HIV-esetek száma az elmúlt 10 évben, hazánkban azonban négyszeresére nőtt. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) azonnali felelős szerepvállalásra szólítja fel az egészségügyi kormányzatot, hogy a jelenlegi trend visszafordítható legyen. A TASZ szerint a prevenciós munkát végző civil szervezetek megerősítésére és célzott szűrőprogramokra van szükség.