A betegjogi képviselők
Betegjogi képvislő minden egészségügyi intézményben tevékenykedik, sajnos azonban még mindig nincs annyi képviselő az országban, amennyire szükség lenne, így könnyen előfordulhat, hogy a kórházban/rendelőben csak a betegjogi képviselő telefonszámát, illetve fogadási rendjét találjuk. Ezeket viszont az egészségügyi intézmények kötelesek kifüggeszteni!
A betegjogi képviselő:
* tanácsot ad betegjogi panaszainkat illetően
* adott esetben, a meghatalmazásunk alapján, el is jár az ügyünkben
* közvetítői szerepet lát el a betegek és az egészségügyi intézmény között
* ha betegjogi visszásságokat tapasztal, külön panasz nélkül is felhívja az illetékes vezetők, orvosok figyelmét a problémára A betegjogi képviselőhöz panasz benyújtási szándék nélkül, és akár anoniman is fordulhatunk - az utánunk jövő betegeken ezzel is segíthetünk!
Az egyes egészségügyi intézményekben dolgozó betegjogi képviselők elérhetősége és a fogadóórák időpontja az adott intézményben ki van függesztve. A képviselőket a Nemzeti Rehbailitációs és Szociális Hivatal alkalmazza.
Jogsegély
Az 1995 óta működő jogsegélyszolgálatunkon eddig közel 4000 ügyfélnek nyújtottunk jogi segítséget. Sokan csak a jogi helyzetet szeretnék megismerni, többek viszont súlyos alapjogsértés áldozataiként keresnek meg bennünket. Előfordul, hogy egy-egy ügyfél ügyvédjével jön el hozzánk konzultációra. Irodánkban ügyvéd munkatársaink fogadják az érdeklődőket és a segítségre szorulókat. Az egyszerűbb esetekben szóbeli tájékoztatást adtunk a jogszabályokról és szakmai tapasztalatainkról. Olykor - az ügy jellege miatt - más ügyvédet vagy jogvédő szervezetet ajánlunk a hozzánk fordulóknak. Számos esetben pedig a mi ügyvédeink vállalják a jogi képviseletet: védelmet a büntetőeljárásban, beadványok megírását a hatóságok részére, képviseletet a bíróságokon.
Félfogadás:
Telefonos bejelentkezés alapján (névtelenül is!)
Kedd: 14-16 óráig
Telefonon: 209-0046, 279-0755
Emailben: a tasz@tasz.hu címen
Kik fordulhatnak hozzánk?
Ingyenes jogi tanácsadást nyújtunk az alapvető jogaikban sérelmet szenvedett betegek és drogfogyasztók számára, valamint felvilágosítást adunk adatvédelmi ügyekben. A betegjogok terén a leggyakrabban az orvosi iratok kiadásával, a betegtájékoztatással és a kezelésbe való beleegyezéssel kapcsolatos kérdésekben keresnek meg bennünket. Vannak akiket pszichiátriai betegségük következményeként gondnokság alá akarnak helyezni, ez ügyben kérnek jogi képviseletet. Sokan kérnek tájékoztatást a drogfogyasztás büntetőjogi következményeiről, a droghasználók elleni eljárások során alkalmazott rendőrségi eszközökről és a gyógykezelés lehetőségéről.
Emellett precedens jellegű ügyekben ingyenes jogi képviseletet is biztosítunk betegek, kábítószerfogyasztók, valamint információs jogaikban (adatvédelem/információszabadság) sérelmet szenvedett személyek részére.
Közérdekű igényérvényesítés
A közérdekű igényérvényesítés azt jelenti, hogy egy csoport jogainak védelme érdekében harmadik személy is felléphet anélkül, hogy az érintettektől vagy legalább egyikőjüktől konkrét meghatalmazást kapott volna a jogérvényesítésre. Ez az eljárás a jogvédelem igen fontos eszközévé válhat, mert olyan esetekben is lehetővé teszi a hátrányos megkülönböztetés elleni fellépést, amikor a sértett nem vállalja - nem meri vállalni -, hogy saját jogán maga forduljon bírósághoz, illetve olyan esetekben is, amikor a sértettek pontos beazonosítására nincs mód. A magyar jog két esetben teszi lehetővé, hogy ez a harmadik személy társadalmi szervezet (egyesület vagy alapítvány) vagy érdekképviseleti szerv legyen:
1. Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény alapján, miszerint az egyenlő bánásmód követelményének megsértése esetén bírósági eljárást (személyiségi jogi pert, munkaügyi pert) indítható, ha e jogsértés olyan tulajdonságon alapul, amely az egyes ember személyiségének lényegi vonása és a jogsértés a személyek pontosan meg nem határozható, nagyobb csoportját érinti.
Pert indíthat továbbá az ügyész és az egyenlő bánásmód védelmére létrehozott hatóság is.
A perben megállapított kártérítés, illetve közérdekű bírság összege a központi költségvetést gyarapítja.
2. A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvény alapján a fogyatékkal élő emberek jogait megsértővel szemben az Országos Fogyatékosügyi Tanács, illetve a fogyatékkal élők országos érdekképviseleti szervezetei pert indíthatnak abban az esetben is, ha a jogsértés személyek pontosan meg nem határozható, nagyobb csoportját érinti.