Jogi képviseletet nyújtunk a Momentum Mozgalomnak a kormány jogsértő plakátjai elleni fellépéshez

A kormány “tájékoztató kampány” keretében országszerte olyan plakátokat helyezett ki, amelyek a kormánypártok fő üzeneteit visszhangozzák. Bár a napokban ígéretet tett a kormány arra, hogy a plakátokat hamarosan eltávolítják, ez a lényegen nem változtat: a plakátok kihelyezése ettől még jogsértő marad. A választási eljárásról szóló törvény - amelyet korábban a jelenlegi kormánypártokból álló kétharmados parlamenti többség fogadott el - több alapelvébe ütközik a “tájékoztató kampány”: sérti a jelöltek, jelölő szervezetek közötti esélyegyenlőség és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvét. Bár a plakátok a kormány megbízásából kerültek ki, az azokból származó előny a kormánypártok oldalán jelentkezik az EP választási eljárásban.

Választási Jogi Programunk a fenti jogértelmezéssel megkereste a kormány plakátjai miatt versenyhátrányba kerülő, az EP választáson várhatóan listát állítani képes pártokat: a Demokratikus Koalíciót, a Jobbik Magyarországért Mozgalmat, a Lehet Más a Politikát, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, a Magyar Szocialista Pártot, a Momentum Mozgalmat és a Párbeszédet. Erre azért volt szükség, mert a választási eljárás csak nagyon szűk körben, az érintettek számára engedi meg a teljes jogorvoslatot a legtöbb jogsértéssel szemben, így mi saját nevünkben nem folytathattuk le az eljárást. Jogi segítséget is kínáltunk nekik arra az esetre, ha kifogást szeretnének benyújtani az ügyben a Nemzeti Választási Bizottsághoz. A felajánlott lehetőséggel a Momentum Mozgalom élt.

Korábban már született elutasító döntés a Demokratikus Koalíció hasonló tartalmú beadványával kapcsolatban Nemzeti Választási Bizottságban és a Kúrián, de a TASZ érvelése a pártétól eltérő: míg a DK beadványa a kampányszabályok megsértésén alapult, addig a TASZ és a Momentum beadványa az EP választás kitűzésével megindult választási eljárás alapelveinek megsértését kifogásolja. Meggyőződésük, hogy a plakátokkal kapcsolatos választási jogsértés folyamatosan fennáll, és ez teljes mértékben független a plakátok esetleges későbbi eltávolításától. Ebben az eljárásban az a célunk, hogy biztosítsuk az európai parlamenti választások tisztességes lebonyolításához szükséges körülményeket.

Nem ez az első eset, hogy a Kormány közpénzből kampányol a kormányzó pártok mellett, ezzel megsértve a választási eljárás szabályait. Bízunk benne, hogy a beadványunk hatására egyértelművé válik, hogy az újabb plakátkampány jogsértő.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Itt a K-monitor és a TASZ hatodik korrupciófigyelő jelentése

Hatodik jelentésünk a 2021. októbere és 2021. decembere/januárja közötti időszakot tekinti át. Bemutatjuk, hogy:

Civil szervezetek képviselőivel találkozott az amerikai külügyminiszter

Az Egyesült Államok külügyminisztériumának meghívására találkozott ma délután Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Léderer Sándor, a K-Monitor igazgatója, és ügyvezető igazgatónk, Kapronczay Stefánia Mike Pompeo amerikai külügyminiszterrel. A találkozóval kiemelt figyelmet kaptak a jogállamisággal kapcsolatos aggályok és a civilek helyzete.

Sumákol a MÁK

Beperelte a Magyar Államkincstárt a TASZ jogi képviseletével a K-Monitor, mert az nem adta ki a jelöltek kampányköltéseiről készült számlaösszesítő adatlapokat. Az első tárgyalást a Fővárosi Törvényszék 2014. szeptember 24-re tűzte ki. Az ügyben a tavaly módosított információszabadság törvény és az Alkotmánybíróság is vizsgázik.