Kereső
Címke szűrő
Válaszd ki a témát, ami érdekel, majd kattints a keresés gombra.
Szervezeti hírek
Nők jogai
Választás és szavazás
Munkajog
Jogállam
Sajtó- és szólásszabadság
Jogok az egészségügyben
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Jogok az oktatásban
Fogyatékos emberek jogai
Szociális ellátások
Jogok a pszichiátrián
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Tüntetés, tiltakozás
Kinek jár és hogyan igényelhető a rehabilitációs ellátás?
Ha megváltozott munkaképességűnek minősülsz (azaz leszázalékolnak), két ellátási formát vehetsz igénybe: a rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást. A rehabilitációs ellátás a rehabilitálható személyeknek nyújt pénzbeli és természetbeni segítséget. A hatóság minősítése fogja eldönteni, hogy rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra vagy jogosult, hiszen a két ellátást nem kaphatod együtt. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit kell tudni a rehabilitációs ellátásról, és hogyan igényelheted.
Kinek jár és hogyan igényelhető a rokkantsági ellátás?
Ha megváltozott munkaképességűnek minősülsz (azaz leszázalékolnak), két ellátási formát vehetsz igénybe: a rokkantsági ellátást és a rehabilitációs ellátást. A rokkantsági ellátás a nem rehabilitálható személyeknek nyújt pénzbeli segítséget. A hatóság minősítése fogja eldönteni, hogy rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra vagy jogosult, hiszen a két ellátást nem kaphatod együtt. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, mit kell tudni a rokkantsági ellátásról és hogyan igényelheted.
Kinek jár és hogyan igényelhető a rokkantsági járadék?
A fogyatékossággal élő polgároknak joguk van arra, hogy különböző anyagi és nem anyagi támogatásokat kapjanak az államtól. Ebben a tájékoztatóban a rokkantsági járadékkal foglalkozunk. Ezt a járadékot azok a felnőttek igényelhetik, akiknek súlyos egészségkárosodása van. Tájékoztatónkból kiderül, hogy ki jogosult a rokkantsági járadékra, hogyan kell igényelni, és milyen viszonyban van más járadéktípusokkal, illetve ellátásokkal. Arra is kitérünk, hogy mit tehetsz, ha hiába kérted, nem kaptad meg a rokkantsági járadékot vagy más módon ért sérelem.
Kinek kell maga után fizetnie tb-t, és mi történik, ha nem fizeti be?
Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, hogy milyen esetekben kell magadnak fizeted a tb-det, vagyis az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Arról is írunk, hogy mi a teendő, ha nem tudod befizetni a tb-t, mert nincs elég jövedelmed, és milyen lehetőségeid vannak a tartozás rendezésére.
Külföldre költöző és külföldről hazaköltöző magyar állampolgárok egészségbiztosítása
Évekig külföldön volt biztosításod, ott is kaptál egészségügyi ellátást, de hazaköltöznél? Szeretnél újra magyarországi egészségbiztosítást, de bizonytalan vagy abban, hogy milyen szabályok vonatkoznak rád? Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy milyen esetekben szűnik meg a magyar tb-d, mit kell tenned, ha újra szeretnéd igényelni, és milyen feltételekkel kaphatsz állami egészségügyi ellátást, ha nincs társadalombiztosításod. Kitérünk arra is, hogy mire használható, és mire nem az Európai Egészségbiztosítási Kártya.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.