3 alkalmas műhely sorozatot hirdet a TASZ debreceni joghallgatóknak az alábbi időpontokban és témákban:
március 24., péntek, 12:30-15:30 - Anti-diszkrimináció
március 31., péntek, 12:30-15:30 - A Pegazus-ügy jogászi szemmel: hányféle eljárás indítható egyetlen ügyben?
április 21., péntek, 13:30-16:30 - Környezetvédelmi aktivizmus
Minden műhely alkalomra külön-külön kell regisztrálni. Egyik műhely sem feltétele a másiknak, így külön is részt lehet venni az egyes alkalmakon. Amennyiben valaki az összes műhely alkalmon részt vesz, annak a szervezet 9 órás alkotmányjogi gyakorlati tudásról szóló oklevelet állít ki.
Környezetvédelmi aktivizmus
március 10., péntek, 13:30-16:30
új időpont: április 21., péntek 13:30-16:30
Magyarország elismeri és érvényesíti mindenki jogát az egészséges
környezethez" az Alaptörvény szerint. Mit "ér" a gyakorlatban az
egészséges környezethez való alapjog? Jogunk van-e erdőink és tavaink
legmagasabb minőségéhez? Mit jelent a "visszalépés tilalma"? Milyen
aktív lehetőségeink vannak természeti értékeink védelmére?
Fordulhatunk-e az Alkotmánybírósághoz környezeti ügyben? Miért
kitüntetett a szerepe a civil társadalomnak a környezet védelmében? A
jogi részvételi lehetőségekre fókuszálva fogjuk körbejárni az egészséges
környezethez való alapjog tartalmát a TASZ Környezetvédelmi aktivizmus
műhelyén, közelmúltbeli helyi civil kezdeményezések tükrében.
A műhely Debrecen belvárosában lesz megtartva, a pontos helyszínről minden regisztrálót emailben értesítünk. Jelentkezési határidő: 2023. április 18., kedd éjfél. Ha bármi kérdésed van, kérjük, keress minket a tasz@tasz.hu elérhetőségen!
Az alábbi űrlapon tudsz jelentkezni a Környezetvédelmi aktivizmus című műhelyre:
Anti-diszkrimináció
március 24., péntek, 12:30-15:30
Mit véd az egyenlő bánásmódhoz való jog? Egyáltalán kiket illet meg ez a védelem? Miért tiltja a törvény a hátrányos megkülönböztetést és mire számíthat az, aki a tilalom ellenére diszkriminál másokat? Mi történik, ha maga az állam szegi meg ezt a követelményt? Véd-e egy minisztert a szólásszabadság, ha az LMBTQ közösség ellen szólal fel, és hogyan kapcsolódik ez az Ebktv.-hez? Vagy mi történik akkor, ha egy polgármester diszkriminatív helyi szabályokat alkot, és veszélyes helyzetbe hoz helyi polgárokat? Ehhez hasonló kérdéseket és konkrét ügyeket járunk körbe a TASZ egyenlő bánásmód témájával foglalkozó műhelyén.
A műhely Debrecen belvárosában lesz megtartva, a pontos helyszínről minden regisztrálót emailben értesítünk. Jelentkezési határidő: 2023. március 21., kedd éjfél. Ha bármi kérdésed van, kérjük, keress minket a tasz@tasz.hu elérhetőségen!
Az alábbi űrlapon tudsz jelentkezni a anti-diszkrimináció című műhelyre:
A Pegazus-ügy jogászi szemmel: hányféle eljárás indítható egyetlen ügyben?
március 31., péntek, 12:30-15:30
A 2021 nyarán kirobbant Pegasus-botrány során újságírókat, ügyvédeket, vállalkozókat és aktivistákat is megfigyeltek egy eredetileg katonai és terrorellenes célokra kifejlesztett kémszoftverrel. Az ügy felvetette a kérdést, hogy mit tehet az, akit szinte biztosan jogellenesen, vagyis nem valós nemzetbiztonsági érdekből figyeltek meg, hanem azért, mert kellemetlen volt a kormány számára. A műhelyen végigvesszük, hogy milyen jogérvényesítési lehetőségek állnak az áldozatok előtt és azt is, hogy a magyar titkosszolgálati megfigyelési szabályok miért nem felelnek meg az európai követelményeknek.
A műhely Debrecen belvárosában lesz megtartva, a pontos helyszínről minden regisztrálót emailben értesítünk. Jelentkezési határidő: 2023. március 28., kedd éjfél. Ha bármi kérdésed van, kérjük, keress minket a tasz@tasz.hu elérhetőségen!
Az alábbi űrlapon tudsz jelentkezni a Pegasus-ügyről szóló műhelyre:
A műhely sorozat része a Reclaim Our Civil Space! című projektnek, mely Izland, Liechtenstein és Norvégia támogatásával valósul meg az EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation (EGT/Norvég Regionális Együttműködési Alap) pályázatán keresztül. A projektet megvalósító szervezetek:
Az álhírek, a szándékosan félrevezető tartalmak jelentősen megnehezítik a tájékozódást. Ez a jelenség mára mindennapossá vált, ennek káros hatásai különösen erősek lehetnek háború idején. Az Ukrajna ellen indított háború kapcsán Oroszország tudatosan terjeszt álhíreket a közvélemény befolyásolása érdekében Erről részletesen írt többek között a Politcal Capital is több elemzésében, illetve a Lakmusz tényellenőrző oldal rendszeresen közöl az álhíreket, dezinformációkat leleplező írásokat.
2021 őszén új formában indítottuk el jogtudatosító programunkat az északkelet-magyarországi roma közösségek számára. A három - edelényi, nyíregyházi és nagykállói - roma közösséget egy olyan új módszerrel tervezzük elérni és jogaikban, jogérvényesítési lehetőségeikben megerősíteni, amelyben főszerepet kapnak közösségeik meghatározó aktivistái. Három kiváló roma trénert bíztunk meg azzal, hogy egy év alatt fejlesszenek ki egy, a saját közösségükben működő tudásátadási módszertant.
A szavazást a helyszínen felügyelő polgármesterjelölt, kartondobozból készült “szavazófülke” Budapesten, az utcán megkergetett vidéki képviselőjelöltek, elégetett szavazólapok, és a szavazatvásárlás különböző kreatív formái - összeszedtük a legextrémebb jogsértéseket, amikkel választási forródrótunkat felhívták az önkormányzati választások kapcsán.