egyenlő. bátor. szabad.
Tudástár
Ezen az oldalon közérthető tájékoztatókat találsz, amelyek segítenek megismerni a jogaidat.
Először kattints arra a témára, ami érdekel, majd válassz az alkategóriák közül.
Gyerekjogok
Nők jogai
Hátrányos megkülönböztetés
Fogyatékos emberek jogai
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Sajtó- és szólásszabadság
Választás és szavazás
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Adatvédelem
Gyerekjogok
Nők jogai
Hátrányos megkülönböztetés
Fogyatékos emberek jogai
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Sajtó- és szólásszabadság
Választás és szavazás
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Adatvédelem
Válassz alkategóriát!
Óvodakötelezettség, tankötelezettség
A szülőknek a jelenlegi rendszerben is van lehetőségünk, hogy kérelmezzék gyerekük óvodakezdésének vagy iskolakezdésének halasztását. Ebben a tájékoztatónkban az ezzel kapcsolatos praktikus tudnivalókat gyűjtöttük össze, hogy segítsük a szülőket a sikeres kérelmek benyújtásában.
Mit kell tudni szülőként az iskolák fenntartóváltásáról?
Habár az iskolák fenntartása elsősorban az állam feladata, lehetőség van arra, hogy az egyház átvegyen iskolákat, átvállalja azok fenntartását. Ebben az esetben kérdésként merülhet fel, hogy ki dönthet az átadásról, milyen speciális szabályokkal kell számolniuk az iskolában maradóknak, valamint, hogy milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik ragaszkodnak a vallásilag és világnézetileg semleges oktatáshoz.
Aktuális tartalmak
Jogaim a szülészeti ellátásban
A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.
Munkajogi tájékoztató a szabadságokról
A szabadság célja, hogy mentesülj munkahelyi kötelességeid alól, regenerálódj, pihenj vagy magánügyeidet intézhesd. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen típusú és mennyi szabadságra vagy jogosult, illetve milyen feltételekkel veheted ki a szabadnapjaidat.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.
Külföldre költöző és külföldről hazaköltöző magyar állampolgárok egészségbiztosítása
Évekig külföldön volt biztosításod, ott is kaptál egészségügyi ellátást, de hazaköltöznél? Szeretnél újra magyarországi egészségbiztosítást, de bizonytalan vagy abban, hogy milyen szabályok vonatkoznak rád? Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy milyen esetekben szűnik meg a magyar tb-d, mit kell tenned, ha újra szeretnéd igényelni, és milyen feltételekkel kaphatsz állami egészségügyi ellátást, ha nincs társadalombiztosításod. Kitérünk arra is, hogy mire használható, és mire nem az Európai Egészségbiztosítási Kártya.