egyenlő. bátor. szabad.
Tudástár
Ezen az oldalon közérthető tájékoztatókat találsz, amelyek segítenek megismerni a jogaidat.
Először kattints arra a témára, ami érdekel, majd válassz az alkategóriák közül.
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Adatvédelem
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Fogyatékos emberek jogai
Gyerekjogok
Hátrányos megkülönböztetés
Jogok a pszichiátrián
Jogok az egészségügyben
Jogok az oktatásban
Munkajog
Nők jogai
Sajtó- és szólásszabadság
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Választás és szavazás
Válassz alkategóriát!
Óvodakötelezettség, tankötelezettség
A szülőknek a jelenlegi rendszerben is van lehetőségünk, hogy kérelmezzék gyerekük óvodakezdésének vagy iskolakezdésének halasztását. Ebben a tájékoztatónkban az ezzel kapcsolatos praktikus tudnivalókat gyűjtöttük össze, hogy segítsük a szülőket a sikeres kérelmek benyújtásában.
Mit kell tudni szülőként az iskolák fenntartóváltásáról?
Habár az iskolák fenntartása elsősorban az állam feladata, lehetőség van arra, hogy az egyház átvegyen iskolákat, átvállalja azok fenntartását. Ebben az esetben kérdésként merülhet fel, hogy ki dönthet az átadásról, milyen speciális szabályokkal kell számolniuk az iskolában maradóknak, valamint, hogy milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik ragaszkodnak a vallásilag és világnézetileg semleges oktatáshoz.
Aktuális tartalmak
Sajátos nevelési igényű gyerekek szakértői bizottsági vizsgálata és intézményválasztás SNI-státusszal
Ez a tájékoztató azoknak a szülőknek szól, akiknek az óvodás vagy általános iskolás korú gyerekénél felmerült, vagy már be is igazolódott a sajátos nevelési igény (SNI) gyanúja. Összegyűjtöttük, hogy mikor lehet hasznos az SNI-státusz megállapítása, milyen lépései vannak a folyamatnak, és mit tehetsz azért, hogy ezt a folyamatot szülőként kísérd. Külön kitérünk az iskola és óvodaválasztás kérdéseire, és segítünk abban is, hogy felismerd, ha valami nem a jogszabályoknak megfelelően történik.
Tájékoztató a munkaviszony megszüntetéséről - felmondás, közös megegyezés
A munkaviszony megszüntetésével kapcsolatban merül fel a legtöbb jogvita a munkáltatók és a munkavállalóik között. Ebből a tájékoztatóból megtudhatod, hogy milyen szabályok vonatkoznak a munkaviszony megszüntetésére, ha te szeretnél felmondani vagy ha neked akarnak felmondani.
Családtámogatási ellátások (CSED, GYES, GYED, GYET)
Ebben tájékoztatóban azokról az anyagi támogatásokról írunk, amelyek a gyereket nevelőknek járnak. Ezek a csecsemőgondozási díj (CSED), a gyermekgondozási díj (GYED), a gyermekgondozást segítő ellátás (GYES) és a gyermeknevelési támogatás (GYET). Fontos, hogy ezek a támogatások nem egyszerre, hanem egymás után járnak és az összegük egyre csökken, ahogy a gyerek nő. Tájékoztatónkból kiderül, hogy kinek, mikor és mennyi ideig járnak ezek az ellátások, hogyan kell igényelni őket, és milyen egyéb szabályok vonatkoznak rájuk.
Jogaim a szülészeti ellátásban
A szülés és születés az anya és a születendő baba szempontjából is meghatározó esemény, melynek jelentőségét egyre több kutatás bizonyítja. Tájékoztatónkban a várandósgondozással, a szüléssel és a gyermekágyas időszakkal kapcsolatos legfontosabb szabályokat és iránymutatásokat gyűjtöttük össze. Gyakorlati tanácsokkal is igyekszünk segíteni, hogy az ellátás során végig érvényesíthesd a saját és kisbabád jogait, illetve érdekeit.