Jogod van tudni, hogy mi történik
Az orvosnak érthető tájékoztatást kell adnia
a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról, azok tervezett időpontjáról;
arról, hogy a vizsgálatok, beavatkozások elvégzése, illetve elmaradása milyen előnyökkel és kockázatokkal járhat;
döntési jogunkról;
a lehetséges alternatív eljárásokról, módszerekről.
Ha a felvilágosítást nem érzed kielégítőnek, joguod van további kérdéseket feltenni. Az orvos mindaddig köteles válaszolni, ameddig kérdéseid vannak.
Kórházba kerüléskor, vajúdás alatt számos papírt íratnak alá, többnyire előre. Mivel a vajúdás nem a legjobb alkalom a teljes körű tájékozódásra, célszerű a belegyező nyilatkozatokat már a várandósság alatt elkérni és áttanulmányozni. A nyilatkozatokat nem kötelező aláírni, illetve dönthetsz úgy is, hogy majd csak szükség esetén, az adott helyzetben fogadod el. Azt is fontos tudni, hogy a megadott beleegyezés bármikor visszavonható.
Jogod van dönteni a saját testedről
Mindenki szabadon döntheti el, hogy kíván-e egészségügyi ellátást igénybe venni, mely beavatkozásokat fogad el vagy utasít vissza. Fontos tudni, hogy ez minden egyes beavatkozásra külön-külön értendő, tehát nem elfogadható, ha olyan beleegyező nyilatkozat aláírását kérik, amin az áll, hogy „a szükséges beavatkozások elvégzéséhez hozzájárulok”. A beavatkozás elvégzéséhez adott beleegyezésedet bármikor visszavonhatod.
Nem utasíthatod vissza azonban azokat a beavatkozásokat, amelyek elmaradása a születendő gyermeket súlyosan veszélyeztetheti. A beleegyezésedet sem kell kérni, ha az adott beavatkozás elmaradása esetén a születendő gyermek – ideértve a 24. hetet betöltött magzatot is – egészségét vagy testi épségét súlyosan veszélyeztetnénk. Mivel az orvos dönti el, hogy adott esetben mi minősül súlyosnak, ilyenkor érdemes tájékoztatást kérni arról, hogy mi alapján minősíti az ellátó orvos súlyosnak az esetet, és ha nem győzött meg, amit hallasz, akkor jogod van egy másik orvos véleményének kikérésére is.
Fontos tudni, hogy kizárólag az ellátásodhoz szükséges beavatkozások végezhetők el. Ha olyan beavatkozást végeznek el rajtad, amely nem lett volna szükségszerű (pl. rutinszerűen elvégzett, orvosi indokokkal nem alátámasztható gátmetszés), akkor emberi méltóságodban sértenek meg.
Jogod van azzal lenni, akivel szeretnél
A szülő nőnek joga van arra, hogy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen az a személy, akit ő szeretne. Fontos megjegyezni, hogy a kísérő nemcsak hozzátartozó lehet, hanem akár egy bába is, vagy bárki más nagykorú személy. Egyre több kórházban engedélyeznek akár több kísérőt is. A kisérőt a vizsgálószobákba is be kell engedni. Csak abban az esetben lehet kiküldeni, ha más betegeket vagy a betegellátás rendjét zavarja a jelenléte.
A kórház kiválasztásánál fontos szempont lehet, hogy biztosítják-e az anyának és újszülött babájának a 24 órás közös elhelyezést. Sajnos ennek feltételei Magyarországon nem minden kórházban biztosítottak, annak ellenére, hogy a szülést követően az anyának joga van arra, hogy a gyermekével egy szobában helyezzék el. A szülő a vizsgálószobákba is a kisbabával tarthat, csak nagyon kivételes esetben zárhatják ki onnan.
Jogod van kiválasztani az orvosod
Ma Magyarországon törvény biztosítja a szabad orvosválasztás lehetőségét a szülészeti ellátásban. Az orvos nem utasíthatja vissza a páciensét önkényesen, diszkriminatív alapon és nem is várhat el fizetséget. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az az orvos, akit a várandósgondozáshoz választottál, köteles a munkaidején kívül történő szülésnél is jelen lenni.
A várandóst nem kötelezi semmi arra, hogy annál az orvosnál maradjon, akivel a terhesgondozást elkezdte, a várandósság bármelyik szakaszában dönthet úgy, hogy orvost vált. Ha az orvos nem ad megnyugtató válaszokat a kérdéseidre, akkor akár a terhesség késői szakaszában is érdemes orvost váltani.
Jogod van megválasztani, hogyan szülsz
A vajúdás közben felmerülő beavatkozásokat mérlegelheted, elutasíthatod. Érdemes tájékozódni, hogy melyik orvos, bába milyen szülésvezetést, szüléskísérést követ, és ez alapján dönteni a választott orvosról. Ugyanígy fontos lehet az adott kórház szülészeti eljárásrendjét tanulmányozni, hiszen ebben is jelentős eltérések lehetnek. Abban az esetben, ha szülés közben az orvos olyan utasításokat ad, amiket nem szeretnél követni (pl. hanyattfekve szülj), akkor ezeket jogodban áll visszautasítani mindaddig, amíg nem veszélyezteted a születendő gyermeket. Tehát, ha egy előírás csak az orvos kényelmét szolgálja, vagy a megszokott rutinja miatt kötelező, akkor azt nem vagy köteles betartani.
Jogod van hazamenni
Bár a kórházak általános gyakorlata Magyarországon, hogy a szülést követő 72 órán át bent tartják az anyát és a babát az intézményben, erre – problémamentes szülés esetén – valójában nincs feltétlenül szükség. Az ambuláns szülés lehetősége – tehát a szülés után 24 órán belül a kórház elhagyása – mindenki számára adott. Ilyen esetben a kórházak kérni szokták, hogy az édesanya írja alá, hogy saját felelősségére távozik és viszi el a gyermekét.