News

Civil hozzájárulás az uniós jogállamisági jelentéshez

Nyolc magyar civil szervezet közös jelentéssel járult hozzá az Európai Bizottság idei jogállamisági jelentéséhez. A 2019-re vonatkozó jelentés a jogállamiságot súlyosan veszélyeztető problémákat azonosított Magyarországon, a helyzet pedig a konzultációban részt vevő civil szervezetek szerint 2020-ban tovább romlott. A nyolc civil szervezet bízik benne, hogy az Európai Bizottság idei jelentésében már konkrét, számonkérhető javaslatokat fogalmaz majd meg a tagállamok, és így Magyarország számára is a jogállamiság helyzetének javítása érdekében.

Sokakat sodort kilátástalan helyzetbe a járvány, a legszegényebbeket különösen

A koronavírus-járvány óriási mértékben fokozza a legkiszolgáltatottabb és legszegényebb emberek egyébként is meglévő nehézségeit, a kormánynak különösen oda kellene figyelnie a mélyszegénységben élőkre. A döntéshozókhoz fordultunk, hogy felhívjuk figyelmüket a tarthatatlan helyzetre, és mintabeadványt készítettünk az érintettek számára.

A törvényszék sem állt a Médiatanács útjába, el kell hallgatnia a Klubrádiónak

Részletes indoklás nélkül utasította el a Fővárosi Törvényszék azt a keresetet, melyet a Klubrádió képviseletében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nyújtott be a rádió elhallgattatásához vezető médiahatósági döntés miatt.

Senki nem kérdezi meg az embereket, hogy akarnak-e állandó technológiai megfigyelés alatt élni

Egyre szélesebb körben, és szinte mindig társadalmi vita nélkül vetnek be arcfelismerő rendszereket polgáraik megfigyelésére és követésére az államok. A hiányos szabályozás alapvető jogokat sért, a technológia pontatlanságai pedig a diszkriminációt is felerősítik. A Szabadságjogi Szervezetek Nemzetközi Hálózata (INCLO) az adatvédelem napján jelentést tesz közzé a nemzetközi tapasztalatokról, amelynek elkészítésében a TASZ is részt vett – a probléma Magyarországot is érinti.

Civilellenes törvény: Három ajánlás az Európai Bizottságnak

A Liberties, a TASZ, a Magyar Helsinki Bizottság és az Amnesty International Magyarország közös levélben fordult az Európai Bizottsághoz.

Nemzetközi fellépés a belarusz hatóságok internet-korlátozó lépései ellen

Az elnökválasztással összefüggésben az online térben is történtek jogsértések.

Rendkívüli jogrend után Átmeneti Törvény - civilek közös elemzése a jogszabályról

A rendeleti kormányzásnak a jogrend normális működésének helyreállításával sem mondhatunk búcsút.

Nemzetközi szabadságjogi szövetség: A civiltörvényről szóló bírósági döntésnek nagy jelentősége van

Az INCLO üdvözli az Európai Unió Bíróságának döntését és felszólítja a kormányokat, hogy vonják vissza a civil szervezetek ellen hozott törvényeket, valamint tartózkodjanak a hasonló jogszabályok elfogadásától.

Kilenc uniós állam civil szervezetei fogtak össze, hogy információkat és hatástanulmányokat igényeljenek a nyomkövető alkalmazásokról

Az Európai Szövetség a Szabadságjogokért (Liberties) hálózat tagjai kilenc uniós tagországban egyidőben nyújtottak be közérdekű adatigénylést saját nemzeti hatóságaik felé a koronavírus-járvány alatt bevezetett alkalmazásokkal kapcsolatban, melyek a kontaktkutatásra, a tünetek felismerésére és karantén betartásának ellenőrzésére szolgálnak.

Az INCLO elítéli az USA-ban tüntetők elleni rendőri túlkapásokat és a halált nem okozó fegyverekkel való visszaélést

A Szabadságjogi Szervezetek Nemzetközi Hálózatának (INCLO) tizennégy tagja jelezte aggodalmát amiatt, ahogyan az Amerikai Egyesült Államokban szerveződött tüntetéseken a rendfenntartó erők a résztvevőkkel bántak. A tüntetések kiváltó oka, hogy május 25-én Minneapolisban rendőrök megölték George Floydot. Az INCLO elítéli a rendőri túlkapásokat a tüntetőkkel szemben és arra szólítja fel a rendőrséget, hogy az erő alkalmazásáról és a tömeges rendezvényeken megfelelő rendőri magatartásról szóló nemzetközi szabályzatoknak megfelelően járjon el.

Sohasem érhet véget

Gyorselemzés a T/10747 és T/10748 sz. törvényjavaslatokról.

Nyert a TASZ: Kövér jogsértően tiltott ki újságírókat a Parlamentből

Kövér László a sajtószabadságot sértő döntést hozott, amikor újságírókat tiltott ki a Parlament épületéből – mondta ki ma az Emberi Jogok Európai Bírósága abban az ügyben, amelyben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) hat újságírót képviselt a strasbourgi székhelyű testület előtt.