Barion Pixel TASZ | A Fővárosi Drogstratégia Cselekvési Tervének félidős értékelése

A Fővárosi Drogstratégia Cselekvési Tervének félidős értékelése

Szeptember 17-én tartotta a Budapesti Kábítószerügyi Fórum (BKEF) az idei második plenáris ülését, ahol a munkacsoportok beszámoltak a Cselekvési Tervben vállalt feladatok végrehajtásáról. Szó esett arról is, hogy meg kell erősíteni az ágazati összefogást a szerhasználathoz kapcsolódó problémák megfelelőbb kezeléséért.

A 2023 decemberében elfogadott Fővárosi Drogstratégia első Cselekvési Terve a 2024. 03. 01 – 2025. 02. 28. időszakra szólt, így ideje volt a félidős értékelésnek. Az alábbiakban kiemeljük a főbb tevékenységeket, amelyeket a koordináció és az öt munkacsoport (megelőzés, kezelés-ellátás-felépülés, kínálatcsökkentés, ártalomcsökkentés, kutatás) végzett az első félévben.

Az ülésen Csák Róbert drogstratégiai koordinátor beszámolt arról, hogy elkészült a Fővárosi Drogstratégia honlapja, ami laikusok számára is érthetően ismerteti az alapelveket, a célokat és hozzájuk vezető tevékenységeket.

Részben elkészült és még októberben véglegesedhet az a kataszter, ami a fővárosban szolgáltatást nyújtó szervezetek listáját, az elérhető szolgáltatásokat és egy tudástárat fog tartalmazni.

A munkacsoportok beszámolói

A Prevenciós munkacsoport szervezésében zajlott iskolai drogprevenciós találkozón a főváros 16 kerületéből érkezett iskolai szociális segítők hallgathattak előadásokat és egyeztették a tevékenységüket és a területüket érintő kihívásokat.

A Kínálatcsökkentő Munkacsoport munkájának részeként a BRFK képzési tematikát készített a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) számára, ami segíti az együttműködést a rendészeti dolgozók és az addiktológus szakemberek között, a szerhasználókkal szembeni megbélyegzés csökkentésének érdekében. Hasonló céllal zajlott a BRFK érzékenyítő előadássorozata, melyeken polgárőrök és közterület-felügyelők vettek részt.

A Kínálatcsökkentő munkacsoport alprojektjeiben több egyeztetést folytattunk az elterelés igénybevételének kibővítéséről, valamint a kábítószerhasználatot enyhébben szankcionáló országok gyakorlatának vizsgálatáról – az ezekkel kapcsolatos eredmények a hatályos Cselekvési Terv második félévében várhatóak.

Szintén a Kínálatcsökkentő munkacsoport vállalta a külföldi kínálatcsökkentő jógyakorlatok vizsgálatát, melyek közül jelenleg a torontói rendőrség FOCUS (Furthering Our Communities Uniting Services) programja nyújt mintát. Ez a program kábítószer-probléma hatékony kezelését az állami szervek, a helyi önkormányzatok, a szociális és más szervezetek, valamint az állampolgárok együttműködésével hajtja végre, amelyben a rendőrség nem irányító, hanem segítő tagként vesz részt.

Az Ártalomcsökkentő munkacsoport jelentős eredménye, hogy a tavalyi két szervezettel szemben idén már négy alacsonyküszöbű tevékenységet végző szervezet kap összesen 19,2 millió forint támogatást a Fővárosi Önkormányzattól. A négy szervezet az ArtWorkshop Egyesület (Hepa Go), a Háttér Társaság, a Drogprevenciós Alapítvány és a Drog Stop Budapest Egyesület. A vállalt tevékenységek között szerepel a hepatitisz és a HIV szűrés, a chemsex típusú szerhasználók pszichológiai támogatása, a hajléktalanok alacsonyküszöbű ellátása, valamint az utcai megkereső munka.

A hepatitisz szűréssel kapcsolatosan egy online formában megrendezett találkozón ismertették az itthon is modellként alkalmazható európai uniós jógyakorlatokat. A biztonságos éjszakai élet megalapozásával kapcsolatosan ősszel várható egy találkozó, amire az érintett budapesti szórakozóhelyek üzemtetőit is várják.

Ahogyan arról a 2024 első plenáris ülése kapcsán beszámoltunk, a párszáz fő budapesti utcai szerhasználóknak alig van belépési pontja az ellátórendszerbe. Az alacsonyküszöbű szolgáltatók és a hajléktalanellátók találkozóján ez a probléma állt a középpontban. A találkozón a felek közösen gondolták végig a szerhasználókra szabott hajléktalanellátás lehetőségeit.

A Kezelés, ellátás, felépülés munkacsoportot ideiglenesen továbbra is Csák Róbert drogstratégiai koordinátor vezeti. Jelenleg is zajlik a tagkeresés és az új vezető kiválasztása. További nehézséget jelent, hogy az egészségügyi ellátórendszer nehezen vonható be ebbe a közös munkába.

A Kutatási munkacsoport részt vesz a korábban említett kataszterrendszer létrehozásában, ami nagyban támaszkodik a Stratégiát megalapozó kutatásokra. Emellett módszertani útmutatást és konzultációt biztosítanak, valamint felmérésekkel segítik a kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumok tervezett kutatásait.

Közös megoldások a szerhasználati problémák kezelésére

Az ülésen szó esett a jelenleg megfigyelhető szerhasználati trendekről. Terdik Tamás, a BRFK rendőrfőkapitánya beszámolt a H8 HÉV (Gödöllő – Őrs vezér tér) utasbiztonságát célzó, a bódult utasokra és a nekik drogokat árusító kereskedőkre irányuló rendőri akciókról.

Szintén rendőri akciók zajlanak a Népligetben tapasztalt nyílt színi szerhasználatot tápláló kereskedelemmel kapcsolatban. Itt egyidejűleg tűcsereprogram is működik, a rendőrség tudomása mellett. Az ülésen a munkacsoportok vezetői egyetértettek abban, hogy szorosabb ágazati összefogásra van szükség ahhoz, hogy a hasonló jelenségeket mindenki számára megfelelő módon kezeljék.

Bízunk benne, hogy a Fővárosi Drogstratégia megvalósításának első időszakában szerzett tapasztalatok mintaértékűek lesznek a következő Nemzeti Drogstratégia számára is – ha lesz még valaha ilyen Magyarországon.

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.