Jogszabályi háttér

A személyes adatok védelméről szóló törvény (adatvédelmi törvény) az egészségügyi adatokat a különösen érzékeny adatok között említi, és fokozott védelmüket írja elő.

Az egészségügyi adatok védelméről szóló törvény úgy viszonyul az adatvédelmi törvényhez, mint a különös szabály az általánoshoz, azaz ha ez a törvény valamely kérdést nem szabályoz, automatikusan az adatvédelmi törvény rendelkezései lépnek be.

Az egészségügyi adatok egy speciális körére, a genetikai adatokra vonatkozóan az Országgyűlés jelenleg egy külön törvényt alkot.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

25 kilométert gyalogolni a legközelebbi ügyeletre - 1.rész

Köztudott, hogy Magyarországon hatalmas különbségek vannak az egészségügyi mutatókban aszerint, hogy ki hol lakik. Míg például Budapest második kerületében a születéskor várható élettartam megegyezik Ausztriáéval, addig Borsodban a férfiak várható élettartama a kambodzsai és az azerbajdzsáni férfiakéval azonos. Egy rózsadombi nő átlagosan 13 évvel él tovább, mint egy borsodi férfi. Ha pedig csak a férfiakat nézzük, akkor több mint 7 évvel él tovább valaki, ha a második kerületbe születik, mintha Borsodba. Blogsorozatunk első részében ezen aránytalanságok okainak jártunk utána.

Hol tart ma az otthonszülés

Április 7-e az otthonszülés világnapja. Két év telt el azóta, hogy Magyarországon az e területet szabályozó rendelet hatályba lépett. A gyakorlat azt mutatja, hogy a valódi választás lehetősége a nők számára még mindig nem adott, holott a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága 2010. decemberében kimondta, sérti a magánélethez való jogot, ha a nő nem dönthet arról szabadon, hol és milyen körülmények között szeretné világra hozni gyermekét.

Káros a prüdéria

Tegnap a TASZ blogján írtunk a Magyar Családtudományi Társaság megalakulására, a bejegyzést elolvashatja itt>>