A kormány 2012. május 24-én tette közzé az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló kormányelőterjesztést. Ekkor még május 29. szerepelt véleményezési határidőként. A honlapon időközben módosították a határidőt, az új határidő május 25. lett, vagyis az érintett civil és szakmai szervezeteknek – hacsak korábban meg nem kapták a tervezetet – egy napjuk volt véleményezni a javaslatot.
A csomag célja többek között az, hogy a szociális törvénybe illessze
a nagy létszámú intézmények megszüntetését célzó stratégiája egyes elemeit, és átalakítsa az intézményen belüli szociális foglalkoztatás rendszerét. A TASZ véleménye szerint a tervezet alapvetően elhibázott, visszalépést jelent a jelenlegi szociális szabályozáshoz képest, és hosszú távon lehetetlenítheti el a totális intézmények megszüntetése célkitűzésének megvalósítását.
A tervezet a nagy létszámú intézmények alternatívájaként működő támogatott lakhatásnak nevezett szolgáltatás meghatározásakor a jelenlegi intézményrendszerből indul ki. Semmibe véve a nemzetközi és hazai szakmai standardokat, a tervezet támogatott lakhatásnak tekinti az 50 fős tömegintézményeket vagy az akár elszigetelt területen épülő lakóotthonokat is. A tervezet ellentmond a tavaly elfogadott kormánystratégiának, amely lehetővé tenné, hogy akár egy fő befogadására alkalmas lakások révén is lakhatási szolgáltatást biztosítsanak fogyatékos személyeknek – a tervezet már nem nevesíti a lakást mint szociális szolgáltatást. A tervezet jelenlegi formájában való elfogadása a kitagolásról való kormányzati lemondás bizonyítéka lenne.
A tervezet átalakítaná az intézményen belüli szociális foglalkoztatást rendszerét is. A tervezet értelmében megszűnik a munka-rehabilitáció és a fejlesztő felkészítő foglalkoztatás, helyükbe a terápiás foglalkoztatás lép. Amellett, hogy a tervezet jelenlegi formájában történő elfogadása azt jelenti, hogy az intézményben élők jelentős része előtt nem lesz nyitott a nyílt munkaerő-piacon vagy az akkreditált foglalkoztatásban való alkalmazás, a rendelkezések erősítik az intézményben lakók kiszolgáltatottságát is.