Átjelentkezés önkormányzati és EP-választásra
2024-ben egy napon tartják az európa parlamenti és az önkormányzati választásokat. Ebben a tájékoztatóban összefoglaljuk, hogy mit kell tenned, ha az egyik, a másik vagy mindkét választáson a lakóhelyedtől eltérő helyen szeretnél szavazni.
Az önkormányzati választásokon alapvetően mindenki a hivatalos lakóhelyén szavaz, hiszen a helyi döntéshozókat választjuk meg. Ha jelenleg nem ott élsz, ahol a hivatalos lakcímed van, akkor a választás napján vagy haza kell utaznod, vagy már jó előre át kell jelentkezned a tartózkodási helyedre. Fontos, hogy bárhol nem szavazhatsz az országban, csak a lakóhelyeden vagy a bejelentett tartózkodási helyeden. Ez logikus is, hiszen annak van joga szavazni a helyi döntéshozókról, aki kötődik az adott településhez. Arról, hogy a településeden belül melyik szavazókörbe tartozol és pontosan hol található a szavazóhelyiség, a Nemzeti Választási Iroda küld neked értesítőt levélben.
Az EP-választáson ugyanabban a lakó- vagy tartózkodási helyed szerinti szavazóhelyiségben adhatod le a szavazatod. Az EP-választáson azonban országos pártlisták lesznek, azaz mindenki ugyanazt a szavazólapot kapja szerte az országban. Így gyakorlatilag bárhova átjelentkezhetsz a lakóhelyedről, nem csak a hivatalos tartózkodási helyedre. Azonban ha nem a hivatalos tartózkodási helyedre jelentkezel át a lakóhelyedről, az önkormányzati választáson nem tudsz szavazni.
Az átjelentkezési kérelemben mindenképp figyelmesen jelöld meg, hogy melyik választáson szeretnél szavazni.
Az átjelentkezés határideje a 2024-es választásokon: május 31. 16:00
Ha mindkét választáson szavazni akarsz, akkor csak a lakóhelyeden vagy a hivatalos tartózkodási helyeden tudod ezt megtenni, és ha a tartózkodási helyeden akarsz szavazni, mindenképpen át kell jelentkezned!
Mi a teendőm, ha nem a lakóhelyemen, hanem a tartózkodási helyemen (ideiglenes lakcím) szeretnék szavazni?
A tartózkodási helyedet legkésőbb a választás kitűzése előtt 30 nappal kell bejelentened, azaz a 2024-es választásokon már nem tudsz a tartózkodási helyeden szavazni, ha még nem jelentetted be.
A tartózkodási helyedet legkésőbb a választás kitűzése előtt 30 nappal kell bejelentened, azaz a 2024-es választásokon már nem tudsz a tartózkodási helyeden szavazni, ha még nem jelentetted be.
A tartózkodási helyedet legkésőbb a választás kitűzése előtt 30 nappal kell bejelentened, azaz a 2024-es választásokon már nem tudsz a tartózkodási helyeden szavazni, ha még nem jelentetted be.
Ilyenkor két dolgod van: hivatalosan is be kell jelentened a tartózkodási helyedet (legegyszerűbben Ügyfélkapun vagy egy kormányablakban), majd le kell adnod egy átjelentkezési kérelmet.
A tartózkodási helyedet legkésőbb a választás kitűzése előtt 30 nappal kell bejelentened, azaz a 2024-es választásokon már nem tudsz a tartózkodási helyeden szavazni, ha még nem jelentetted be.
Az átjelentkezést elintézheted
- Ügyfélkapun,
- e-személyi igazolvánnyal, vagy érvényes igazolvánnyal és videós arcképes azonosítással (más szóval: “távazonosítás”),
- személyesen bármelyik kormányablakban,
- személyesen a bármely helyi választási iroda vezetőjénél (a jegyzőnél),
- bármely helyi választási irodában kézbesítési meghatalmazott segítségével. A kézbesítési meghatalmazottnak igazolnia kell a személyazonosságát, és azt is, hogy jogosult képviselni téged.
Fontos! A kérelemnek legkésőbb a szavazást megelőző 9. napon (2024. május 31-én 16 óráig) meg kell érkeznie a helyi választási irodához.
Ha időközben meggondolnád magad és mégis inkább az állandó lakcímeden szeretnél szavazni, akkor az átjelentkezési kérelmedet vissza kell vonnod! Ezt a szavazást megelőző második napon 10 óráig teheted meg.
Az Ügyfélkapun keresztül leadható átjelentkezési kérelem itt érhető el.
Ha Ügyfélkapun nyújtod be az átjelentkezési kérelmed, automatikusan a hivatalos adataid kerülnek a kérelemre. Ha más útját választod a kérelem leadására, figyelj arra, hogy az adataidat pontosan másold át a lakcímkártyádról!
- Személyi azonosító: közismert nevén „személyi szám”. Könnyű elgépelni, szóval másold le pontosan! Ha ezt hibásan írod le, az mindenképpen a kérelmed elutasításához vezet!
- Második utónevek: ne felejtsd le a második utóneveket, és az utóneveket pontosan a lakcímkártyán szereplő sorrendben tüntesd fel a kérelemben is.
- Dr., ifj., id.: ezek az előtagok sokszor a név részei (pl. így szerepelnek édesanyád személyi igazolványában vagy az útleveledben). Ilyenkor fel kell tüntetni őket.
- Minden a születési név része, amit nem házasságkötéskor vettél fel. Ha doktori címet szerzel (és nem a feleségedtől/férjedtől szerezted), ez a születési nevednek is a része lesz.
- Ha nem házasság miatt kezdeményeztél korábban névváltoztatást, akkor a születési neved is megváltozik (például ha töröltetted a második keresztneved, felvetted édesanyád vezetéknevét stb). Tehát ilyenkor a megváltoztatott születési nevedet kell feltüntetned a helyi választási irodának benyújtott kérelmen is.
- Születési hely: ha a születési helyed a lakcímkártyán „Budapest 14”, akkor ne csupán Budapestet add meg születési helynek, hanem „Budapest 14”-et.
- E-mail értesítés: Adj meg e-mail címet is értesítési elérhetőségnek. Így tud a lehető leggyorsabban kommunikálni veled a választási iroda. Ne felejtsd el megnézni a spam mappát is, ha nem találod a válaszuk.
Honnan tudom meg, hogy sikerült-e az átjelentkezés? Mennyi ideig tart az adminisztráció?
Az Ügyfélkapun benyújtott átjelentkezésről az elektronikus tárhelyedre fogsz visszaigazolást kapni. A helyi választási iroda a megadott módon (e-mail vagy posta) értesít a kérelemnek helyt adó vagy elutasító határozatáról.
Az átjelentkezési kérelmet a beérkezés napján vagy legkésőbb a következő munkanapon el kell bírálni (ha nem munkanapon adtad be). Ennek ellenére előfordulhat, hogy napok elteltével sem hallasz a kérelmed elbírálásáról.
Ha online nyújtottad be a kérelmed, vagy e-mailes értesítést kértél a helyi választási irodától, mégsem kaptad meg a visszaigazolást:
- Nézd meg a spam mappád!
- Ha ott sincs válasz, keresd vissza a kérelmed másolatát, és nézd meg, hogy megadtál-e e-mailes értesítési címet!
- Ha nem, kérj meg valakit, hogy nézze meg a leveleidet a lakóhelyeden (állandó lakcímeden). Oda mindenképp küldenek másolatot a határozatról.
- Ha se e-mailen, se postán nem érkezik észszerű időn belül válasz, hívd fel a választási irodát, és érdeklődj, illetve nyugodtan adj be újabb kérelmet. Legfeljebb elutasítják, mert már a réginek eleget tettek, azaz fölösleges volt az újabb. Ne várd meg, amíg letelik a kérelmezési határidő.
Ugyanez igaz arra is, ha postai értesítést kértél a helyi választási irodától. Ha egy héten belül nem kapsz választ, mindenképp érdeklődj vagy adj be újabb kérelmet.
Elég egy átjelentkezési kérelmet beadnom mindkét választásra?
Ezt egyelőre nem tudjuk biztosan. Fontos, hogy az önkormányzati választáson csak a lakóhelyeden vagy a tartózkodási helyeden szavazhatsz, de az EP-választásokon bárhova átjelentkezhetsz. A törvény szerint, ha a tartózkodási helyedre jelentkezel át, ezzel az önkormányzati, az EP- (és a szintén ekkor tartott nemzetiségi) választásra is átjelentkezel. Előfordulhat viszont az, hogy az EP-választásokra a tartózodási helyedtől eltérő helyre jelentkezel át. Ilyenkor két helyen fogsz szerepelni a névjegyzékben, ahova az EP-választás miatt átjelentkeztél, illetve az önkormányzati választás kapcsán a lakó- vagy tartózkodási helyeden.
Azt már biztosan tudjuk, hogy külön kérelmet kell leadnod a két választásra akkor, ha az űrlapot valamelyik helyi választási irodában adod le. Ehhez a kérelmet az EP-választásra itt, az önkormányzati választásra pedig itt éred el. Azt viszont még nem tudjuk, hogy az Ügyfélkapun egy közös vagy két külön kérelem lesz, ez a felület a szavazást megelőző 66. naptól lesz elérhető.
Hol szavazhatok, ha külföldön élek?
Külföldön élő magyar állampolgárként csak akkor szavazhatsz az önkormányzati választásokon, ha van magyarországi lakcímed. Mivel csak a lakóhelyeden vagy a tartózkodási helyeden adhatod le a szavazatod, a szavazás napjára haza kell utaznod. Levélszavazásra és konzulátuson szavazásra az önkormányzati választások esetében nincs lehetőség.
Az EP-választás esetében ha egy másik EU tagállamban élsz és ott is rendelkezel bejelentett lakcímmel, választhatsz, hogy a magyarországi jelöltekre vagy a lakhelyed szerinti országban induló jelöltekre szavazol.
Fontos, hogy mindenki csak egyszer szavazhat az EP-választásokon, azaz el kell döntened, hogy melyik ország jelöltjeire szeretnél szavazni. Ha a külföldi szavazás mellett döntesz, előfordulhat, hogy regisztrálnod kell magad az adott országban, ahhoz, hogy élhess a választójogoddal. Erről részletesen is olvashatsz a külföldi szavazásról szóló tájékoztatónkban.
Ha további kérdésed lenne, írj a jogsegely@tasz.hu-ra!
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz