Tudnivalók választási tudósításról
A választási eljárás alapelve a nyilvánosság. A választási jogszabályok lehetővé teszik, hogy a sajtó munkatársai a szavazás napján végig jelen legyenek a szavazókörökben és a külképviseleti szavazóhelyeken, illetve a levélszavazatok megszámolását is figyelemmel kísérjék. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogyan lehet tudósítani a választás napján a szavazásról, és mit tehetsz, ha visszaélést tapasztalsz.
Fontos, hogy a választásokról a szavazóhelyiségben csak azok tudósíthatnak, akik hivatalosan is bejegyzett médiatartalom-szolgáltató képviselői. A médiatartalom-szolgáltató fogalmát a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló 2010. évi CIV. törvény határozza meg, egy meglehetősen összetett definícióval. A lényege, hogy a sajtótermék mindig üzletszerűen nyújtott szolgáltatás, szerkesztői felelősséggel, tájékoztatási céllal. Minden médiaszolgálatást és sajtóterméketregisztrálni kell a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál annak érdekében, hogy hivatalosan is médiatartalom-szolgálató legyen.
A nem regisztrált csatorna vagy blog nem minősül tehát annak, így a választások során sem hivatkozhatsz arra, hogy újságíró vagy, ha a saját oldaladon tudósítanál. Természetesen bármikor regisztráltathatod a saját platformodat, de fontos, hogy ezzel nemcsak jogok, hanem kötelezettégek is járnak. Például a regisztrált sajtótermékek elleni helyreigazítási pereket lehet indítani. Mindig neked kell tehát mérlegelned, hogy megéri-e regisztrálnod.
A továbbiakban a regisztrált médiatartalom-szolgáltatók munkatársaira vonatkozó szabályokkal foglalkozunk, és rájuk hivatkozunk a sajtó és az újságíró kifejezésekkel. Ha nem regisztrált sajtóterméket képviselsz, nem készíthetsz felvételeket a szavazás napján a szavazóhelyiségben (kivéve a saját szavazólapodat).
Mivel a magyar választásokon nem lehetnek jelen hazai civil megfigyelők, különösen fontos, hogy a szavazatszámláló bizottságok tagjai mellett a sajtó képviselői is ellenőrizzék a választások tisztaságát.
Miről és meddig tudósíthatok újságíróként a szavazókörökből?
A szavazás megkezdésétől a szavazás tényleges lezárásáig jelen lehetsz a szavazókörökben és külképviseleti szavazás során a szavazóhelyiségben. Ezen felül jelen lehetsz a szavazatszámlálás során a szavazóhelyiségben. Ugyanez igaz a levélszavazatok számlálására is, melyet a Nemzeti Választási Irodában végeznek. Ezeket azonban csak később, a választást követő napokban összesítik, ezért általában kevesebb figyelem kíséri a folyamatot. Pedig ez különösen fontos lenne, hiszen a pártok delegáltjai sem figyelik a levélszavazatok számlálását.
Hogyan kell igazolnom, hogy a sajtó képviseletében járok el?
Két dolgot kell magaddal vinned. Egyrészt egy személyazonosításra alkalmas igazolványt: ez lehet érvényes személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél, és külföldi okmánnyal is igazolhatod magad. Másrészt a sajtóigazolványodat vagy egy meghatalmazást, ami igazolja, hogy egy adott médiatartalom-szolgáltató képviseletében jársz el. Fontos, hogy sajtóigazolványnak az minősül, amelyet újságíró szakmai szervezet állított ki. A sajtóigazolvány nem hivatalos irat, azt nem állami hatóságok adják ki, a szavazatszámláló bizottság ezért bármilyen formátumot köteles elfogadni.
Ezeket – magyar médiatartalom-szolgáltató esetén – kiegészítheted a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság sajtótermék-nyilvántartásából lekért adatokkal, ami igazolja, hogy a sajtóterméket, amelynek dolgozol, nyilvántartásba vették.
Külképviseleteken az ottani választási iroda “a helyi körülményekre tekintettel” más, az előzőekben nem felsorolt okiratot is elfogadhat. A külképviseleti választási iroda eseti mérlegelésétől függ, hogy elfogadják-e az adott okiratot.
Fotózhatok, készíthetek felvételeket a szavazókörben?
Ezt tiltó jogszabály nincs, de számos szempontra oda kell figyelned.
Úgy végezd a munkád, hogy azzal ne akadályozd a szavazás menetét, ne tartsd fel se a választópolgárokat a szavazásban, se a szavazatszámláló bizottság tagjait feladataik végzésében. Mivel a szavazásra rendelkezésre álló időtartam nem hosszabbítható meg, fontos, hogy mindenki fennakadás nélkül leadhassa a szavazatát. Ha csak vágóképeket akarsz készíteni, akkor is válassz olyan helyet, ahol nem akadályozod a szavazók mozgását.
Közszereplőt, politikust minden további nélkül lefotózhatsz, készíthetsz róla videófelvételt, vagy vele interjút – de ez sem akadályozhatja a többi választópolgár szavazását, a szavazatszámláló bizottság tevékenységét.
Magánszemélyektől szükséges a hozzájárulás beszerzése a felvételkészítéshez. Tömegfelvételt, amelyen nem azonosíthatók be az egyes emberek, hozzájárulás nélkül is készíthetsz.
A szavazatszámláló bizottság tagjairól és a jegyzőkönyvvezetőről álláspontunk szerint alapvetően akkor készíthetsz felvételt, ha éppen jogsértést követnek el, és ezt akarod dokumentálni. Ha hozzájárulnak, természetesen róluk is készíthető felvétel.
A szavazófülke használata nem kötelező, de ettől még nem készíthetsz felvételt a szavazólapját a fülkén kívül kitöltő választópolgárról és szavazólapjáról. A szavazófülkén kívül tartózkodó közszereplőről viszont készíthetsz felvételt, de a szavazata ekkor se látszódjon!
Készíthetek-e felvételt a szavazólapokról?
Kitöltött szavazólapról – különösen, ha az még éppen a választópolgárnál van – ne készíts felvételt. Ez a szavazás titkosságát sérti. Akkor se készíts képet a szavazólapról, ha a választópolgár ezt kifejezetten kéri!
Készíthetek-e interjút a szavazókörben?
Az interjú készítésére különösen igaz, hogy fennakadást okozhat a szavazásban, ezért inkább a szavazóhelyiségből távozókat próbáld szóra bírni, a szavazóhelyiségen kívül (exit poll interjú). Ráadásul nem tudhatod előre, hogy az interjúalany hogy válaszol a kérdésre, lehetséges, hogy olyan választ ad, amivel megsértené a kampányszabályokat, amik tiltják a jelöltek és pártok népszerűsítését a szavazóhelyiségben, és annak 150 méteres körzetében.
Kérhetek-e nyilatkozatot a szavazatszámláló bizottság tagjaitól és a választási szervek dolgozójától?
Igen, de figyelned kell arra, hogy a választási szervek dolgozói, így pl. a szavazatszámláló bizottság tagjai a választási eljárás törvényességét biztosítják, és ebben a sajtó sem gátolhatja őket. A választási szervek dolgozóinak munkájuk során pártatlanok kell hogy maradniuk, így pártpolitikai kérdésekre nem válaszolhatnak. Munkájukkal vagy a szavazás menetével kapcsolatos kérdéseket viszont nyugodtan feltehetsz nekik, pl. azt, hogy történt-e rendkívüli esemény a szavazás során. Érdeklődhetsz náluk arról is, hogy az adott szavazókörben hogyan alakul a részvétel.
Mit tehetek, ha újságíróként visszaélést tapasztalatok valamelyik szavazókörben?
Ilyenkor választási kifogást nyújthatsz be vagy büntetőfeljelentést tehetsz. Az általad készített felvételek, vagy más, a munkád során keletkezett anyag bizonyítékként felhasználhatók. A sajtó munkatársai azonban nem hivatalos személyek; ha visszaélést tapasztalsz, azt nem akadályozhatod meg közvetlenül. Éppen ezért a jelenléteddel és a nyilvánosság erejével tehetsz a legtöbbet a választások tisztaságáért.
Ha további kérdésed lenne, keresd jogsegélyszolgálatunkat a jogsegely@tasz.hu címen. Ha választások napján lenne szükséged jogi tanácsra vagy segítségre, hívd forródrótunkat a +36 30 722 3356-os számon.
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz