A Társaság a Szabadságjogokért 1994-ben alakult Budapesten, jogvédő és jogfejlesztő non-profit szervezet. Az alapítók a kilencvenes évek elejétől foglalkoztak a pszichiátriai betegek jogainak védelmével, és úgy látták, hogy egy működő demokráciában is szükség van jogvédő szervezetekre. Emellé jött az a felismerés, hogy ha érdemi eredményeket akarnak felmutatni, párhuzamosan a jogfejlesztő tevékenységbe is bele kell vágniuk. A mintát az American Civil Liberties Union adta, akik ahhoz is hozzájárultak, hogy a nevüket használjuk, így lettünk Hungarian Civil Liberties Union (HCLU). Finanszírozásunkat példájukból kiindulva az állami pénzektől való teljes elzárkózás jellemzi, így a TASZ tevékenységét államhatalmi szervektől és pártoktól függetlenül működik, pénzügyi forrásait alapítványok és magánszemélyek biztosítják.
A TASZ története és fő tevékenységei
A TASZ FŐ TEVÉKENYSÉGEI
- ingyenes jogi tanácsadást nyújtunk az alapvető jogaikban sérelmet szenvedett polgárok számára a programok által lefedett ügyekben (bővebben lásd TASZ Jogsegélyszolgálat)
- stratégiailag fontos ügyekben ingyenes jogi képviseletet biztosítunk
- kezdeményezzük jogszabályok megalkotását, módosítását, a jogalkalmazási gyakorlat megváltoztatását
- felhívjuk a figyelmet az emberi jogi szempontok érvényesítésére a jogszabályok szakmai előkészítése során
- jogtudatosító képzéseket tartunk egyes, a tevékenységükhöz kapcsolódó témákban
- tájékoztató kiadványokat és videókat készítünk
- rendszeresen tájékoztatjuk a sajtót álláspontunkról
- vitafórumokat, konferenciákat rendezünk
- beszámolunk tevékenységünről honlapunkon, blogunkban, a közösségi médiában (Facebook, Instagram, YouTube, Twitter), és hírlevelén keresztül
- e tevékenységek során számos hazai és külföldi emberi jogi szervezettel, intézménnyel működünk együtt
ÜGYVÁLLALÁS
A TASZ az Alapszabály I. 4. pontban meghatározott jogok (gyülekezési jog, lelkiismereti és vallásszabadság, szólásszabadság, részvételi jog (különös tekintettel: választhatóság és választójog, önrendelkezési jog (különös tekintettel: egészségügy), egyenlő bánásmódhoz való jog, átlátható államhoz való jog (információszabadság), adatvédelem, magánélet védelméhez való jog) elsősorban az állam és szerveivel szemben történő érvényesítése érdekében vállalja el az ügyfelek képviseletét. A TASZ kivételesen foglalkozik a nem állami szereplő és az egyén közötti alapjogi viszonyokban felmerülő ügyekkel, ha az valóban alapjogi, tehát hatalmi helyzetben értelmezhető.
Egyes ügyek elvállalásának további szempontjai emellett – melyek az ügyvállalás megtagadását is indokolhatják – a munkaszervezet kapacitása és az adott területtel foglalkozó más szervezet léte.

A TASZ JELENLEGI ÜGYEI, PROJEKTJEI:
Egyenlő. Bátor. Szabad.
Minden lehetséges eszközzel segítjük azokat a bátor polgárokat, akik kiállnak egy egyenlőbb és szabadabb országért. Egyenlő. Bátor. Szabad. Mi egy ilyen országért dolgozunk. Az elmúlt több mint 29 évben, mióta létezik a TASZ, talán sosem volt még ennyire fontos, hogy kiálljunk magunkért és egymásért, hiszen bátorság nélkül nincs szabadság.

1994 óta küzdünk azért, hogy Magyarországon bárki megismerhesse és érvényesíthesse alapvető jogait. Mindezt az állami szervektől és pártoktól függetlenül tesszük.
Mit csinálunk?
Jogvédő és jogfejlesztő szervezetként
ingyenes jogsegélyszolgálatot üzemeltetünk, ahol közvetlenül kérhetsz tőlünk tanácsot és segítséget;
eljárásokat indítunk, hogy megváltoztassuk a rendszerszintű problémákat;
kampányokkal, műhelyekkel és tájékoztató anyagokkal segítünk, hogy megismerhesd és megvédhesd jogaid.
2022-ben több mint 4000 esetben nyújtottunk ingyenes jogi segítséget, és több mint 200 ügyünk van folyamatban bíróságokon.
Jelen vagyunk az egész országban: Pécsett, Debrecenben és Szegeden is elérhető ingyenes jogsegélyszolgálatunk, és országszerte tartunk képzéseket és műhelyeket. Online tájékoztató anyagainkra több mint 2 millió alkalommal kattintottak tavaly.
Kiknek segítünk?
- Ott vagyunk azok mellett a családok mellett, akiket magára hagy az állam, legyen szó oktatásról, egészségügyről, szociális ellátásról vagy a járványhelyzetről.
- Kiállunk a pedagógusok és az egészségügyi dolgozók jogaiért.
- Segítünk az újságíróknak, hogy a közös ügyeinket érintő információkat a hatalom ne titkolhassa el.
- Jogi segítséget nyújtunk azoknak, akiket az állami szervek diszkriminálnak származásunk, identitásuk miatt.
- Fellépünk az ellen, hogy szegénység miatt szakítsanak szét családokat.
- Küzdünk a fogyatékossággal élő emberek jogaiért és társadalmi integrációjáért.
- Támogatjuk azokat, akik tüntetéseken, tiltakozásokon szeretnének kiállni saját magukért vagy másokért.
- Védjük a szólás szabadságát és azokat, akiket el akar hallgattatni a hatalom.