A járási hivatalok kötelesek elbírálni a karantén alóli méltányossági kérelmeket

Ezt az országos tisztifőorvos is megerősítette a TASZ bejelentésére küldött válaszában.

Hiába lenne kötelességük, sok járási hivatal mégsem akarja elbírálni a karantén alóli felmentésre vonatkozó méltányossági kérelmeket. A problémával a koronavírus-járvány alatt folytatott jogsegélyező tevékenysége során szembesült a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ).

A TASZ közérdekű bejelentést küldött az országos tisztifőorvosnak. Müller Cecília a bejelentést megköszönve, válaszában megerősítette a szervezet jogértelmezését. Levele szerint „természetesen nem képezi vita tárgyát”, hogy a járványügyi hatóságnak érdemben el kell bírálnia a kérelmeket. Ha a járványügyi hatósági feladatkört ellátó járási hivatal nem hoz érdemi döntést, akkor az illetékes megyei vagy fővárosi kormányhivatalok népegészségügyi főosztályaihoz lehet fordulni – tájékoztat a tisztifőorvos. Ha ez sem vezet eredményre, a levél szerint a Nemzeti Népegészségügyi Központot kell megkeresni, amely szükség esetén intézkedik. Közigazgatási per is kezdeményezhető az illetékes törvényszéken, ha a járási hivatal hatáskör hiányára hivatkozva utasítja vissza a kérelmet – derül ki az országos tisztifőorvos alább elérhető válaszában.

Az országos tisztifőorvos válasza a TASZ közérdekű bejelentésére

letöltés »

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Mire számíthatsz az egészségügyben, ha HIV-vel élsz?

1988. óta minden december elsején az egész világon megemlékezünk a HIV-fertőzöttekről és az AIDS-ben meghaltakról. Hanem a HIV-fertőzöttek az év többi 364 napján is HIV-vel élnek. Hatalmasat változott az elmúlt 15 évben az, ahogy a HIV-fertőzöttek élnek, illetve az is, hogy mi a HIV-fertőzés jelentősége egy-egy ember életében vagy a társadalom szempontjából. Különösen igaz ez a kombinációs HIV-terápia bevezetése óta, ami hatékonyan és hosszú távon, és csak nagyon csekély mellékhatások mellett képes ellenőrzés alatt tartani a szervezetben élő vírust. Ami azonban nem, vagy csak nagyon lassan változik, az a HIV-fertőzéssel kapcsolatos és a HIV-vel élőket sújtó stigma és diszkrimináció.

Határozott vélemény a határozatlan ajánlásokról

A Kormány által létrehozott Emberi Jogi Munkacsoport Nők Jogaiért Felelős Tematikus Munkacsoportja (a továbbiakban: Munkacsoport) előkészített egy dokumentumot, amely ajánlásokat tartalmaz a Kormánynak. Álláspontunk szerint az abban foglalt célok és cselekvési terv túlzottan általános, határozatlan, ezért a céljára alkalmatlan.

Továbbra sem lesz hatékony a betegjogok érvényesítése

Az egészségügyi ellátást igénybe vevők jogérvényesítése 2010 ősze óta nem megoldott, azonban a 2012. szeptember 1-ével felállítandó Országos Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Központ mégse jelent megoldást. A TASZ szerint a központ a megismert formában nem alkalmas arra, hogy a betegjogok érvényesítésének a jelenleginél hatékonyabb módját teremtse meg.