A Ligetvédők nem szabálysértők – jogerős a bíróság döntése
A bíróság sorban szünteti meg a Ligetvédőkkel szembeni engedetlenségi szabálysértési eljárásokat. A Városliget beépítése ellen a polgári engedetlenség eszközeivel is tiltakozó Ligetvédőkkel szemben a rendőrség tavaly nyáron többször is testi kényszert alkalmazott és pénzbírsággal sújtotta őket. Kifogás-mintánk segítségével majdnem mindegyikük a bírósághoz fordult, és sikerrel járt.
A Városliget beépítésének ötlete és kivitelezésének kezdete 2016 egyik legjelentősebb hazai tiltakozási hullámát váltotta ki. A Ligetvédő aktivisták folyamatos jelenléttel tiltakoznak a munkálatok ellen, és tavaly többször konfliktusba keveredtek a kivitelező és biztonsági cégekkel. Ezekben az esetekben a rendőrség rendre a Ligetvédők jogait korlátozta. Békés tüntetéseiket feloszlatta, az erőszakmentes tiltakozásra kényszerrel reagált, majd büntető és szabálysértési eljárások tömegét indította ellenük. Engedetlenség címén a rendőrség mintegy félszáz tüntetőre szabott ki ötven-százezer forintos pénzbírságokat.
Az eljárások nagy száma miatt folyamatos jogsegéllyel és mintabeadvánnyal siettünk a Ligetvédők segítségére, hogy az állampolgári tiltakozás megítélése ne csak a rendőrségen múljon, hanem bíróság döntsön. Ez az év végére meg is történt, a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogerős végzései sorra szüntetik meg a ligetvédő aktivistákkal és szimpatizánsaikkal szembeni eljárásokat. A bíróság ugyanis úgy ítéli meg, hogy a Ligetvédők erőszakmentes tiltakozása nem a közrend és nem a rendfenntartáshoz fűződő közérdek ellen irányult, ezért önkényes döntés lenne szabálysértésnek minősíteni az engedetlenségüket. Egyetértünk a bírósággal: az engedetlenség nem jogsértő és nem büntethető, amíg az egy erőszakmentes, békés demonstráció során történik.
A bíróság perdöntő jelentőséget tulajdonít annak is, hogy a hatóságok nem a törvény szerint jártak el, amikor a birtokvédelmi határozatot nem közölték a jogszerűen demonstráló Ligetvédőkkel, és nem hagytak időt annak önkéntes teljesítésére. Mivel a tüntetőkkel szembeni, testi kényszert is magában foglaló birtokvédelmi intézkedésnek így nem volt meg a megfelelő jogi alapja, a szabálysértési felelősség emiatt sem állapítható meg.
A rendőrség elég hatékonyan tudja elvenni a polgárok kedvét a tiltakozástól a tömeges engedetlenségi szabálysértési eljárásokkal és többtízezres pénzbírságokkal. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a bíróság most megálljt parancsolt a rendőrség ebbéli törekvésének.
Január 10-én, kedden délelőtt 9 órától tárgyalja a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Közlekedési Múzeumnál tartott Ligetvédő-tüntetés feloszlatásának perét, melyben a jogi képviseletet szintén mi látjuk el.