Barion Pixel TASZ | A szülés szabadsága

A szülés szabadsága

Múlt héten Zágrábban konferenciát rendeztek a szüléssel kapcsolatos emberi jogokról (Human rights in Childbirth, Eastern Europe). Ügyvezető igazgatónk, Kapronczay Stefánia és betegjogi és önrendelkezési programvezetőnk, Bence Rita is meghívást kapott az eseményre. Jelen írásunkban röviden összefoglaljuk munkatársaink ott elhangzott gondolatait, hiszen a téma fontossága miatt lényegesnek tartjuk, hogy álláspontunkat minél több fórumnon elérhetővé tegyük.

Kapronczay Stefánia a konferencia nyitóbeszédében kiemelte, hogy a szüléssel kapcsolatos jogsértések a többi reprodukciós jogi, nőket sújtó emberi jogi sérelmekhez hasonlóan a paternalizmusban gyökereznek. Szemléletes az is, hogy a vonatkozó döntéseket meghozó testületekben döbbenetesen alacsony az aránya a nőknek, így keleti uniós ország nemzeti parlamentjében. Emellett számos olyan európai törekvés is megfigyelhető, amely az abortuszról és ezzel közvetetten a saját testükről való döntés szabadságát kívánja korlátozni a nők számára.  Ennek a szabadságnak a részét képezi az is, hogy egy nőnek jogában áll-e minden, gyermeke világra hozatalával kapcsolatos döntést önállóan és felelősen meghozni. Teljes nemi egyenlőségről akkor, és csak akkor beszélhetünk, ha ezt a szabadságot senki nem kérdőjelezi meg.

Bence Rita felszólalását azzal nyitotta, hogy bár már négy éve annak, hogy Magyarországon rendelet született az otthonszülés engedélyezéséről, a valódi szabad választás keretei még nem adottak. A Ternovszky- ügy kapcsán az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy a magánélethez való jog magában foglalja a szülés körülményeinek szabad megválasztását is. Sajnálatos azonban, hogy a legtöbb kórházban tapasztalható információhiány miatt az anyák sokszor mégsem hozhatnak körültekintő döntést saját életüket illetően. A bábák szakmai autonómiája és függetlensége sem kellőképpen biztosított. Mi kitartunk álláspontunk mellett: nem csak hasznos, de szükséges is lenne az állandó konzultáció az állami szervek és a szakmai szervezetek között ahhoz, hogy az otthonszülés helyzetén javítani lehessen. Ez a magyar szabályozás megalkotásakor elmaradt, pont a bábák szempontjait nem vették figyelembe kellő hangsúllyal. A való életben szerzett tapasztalat és a jogszabályok egymáshoz igazítása és azóta is várat magára. Rajtunk nem fog múlni.

Kapronczay Stefánia teljes beszédét angol nyelven itt olvashatjátok.

Bence Rita teljes beszédét angol nyelven itt olvashatjátok. 

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.