Egy hónapos csúszás: máig nem ismerhetők a kórházi fertőzések adatai, ezért petíciót indítunk
Petíciót indítunk és kórházak elé települünk ki, hogy betegjogokkal kapcsolatban tájékoztassuk a polgárokat. Azután döntöttünk így, hogy a jogszabályban meghatározott határidőhöz képest október 1-jére már egy egész hónapos csúszásba került a kórházi fertőzésekről szóló jelentés nyilvánosságra hozatala. A petíciót azért indítjuk, hogy az egészségügyet tegyék a betegek számára is érthetővé, és azért, hogy a kormány fejezze be a titkolózást, és tegye közzé az egészségügy egyik legsúlyosabb problémájáról: a kórházi fertőzésekről szóló adatokat.
Az emberi erőforrások minisztere idén nyáron – a probléma létét is tagadó elődjével szemben – komolyan kezdett beszélni a kórházi fertőzésekről. Egy rendelettervezetben kifejezetten a kórházi fertőzések elleni külön intézkedéseket sorolta. Ezzel szemben ,sok kritikát fogalmaztak meg a szakértők, álláspontunk itt érhető el. Hiányoltuk a konkrét lépéseket, és úgy vélte: a rendszerszintű problémák átfogó kezelése nem egy rendelet következtében fog megtörténni. A kritikák ellenére a rendelet október 1-jén az eredeti tervezethez képest változatlanul lépett hatályba, ennek új előírásait azóta már be kéne tartani.
Egyhónapos, jogellenes csúszás
A kórházi fertőzések elleni kormányzati nekibuzdulás azonban eddig még arra sem volt elég, hogy a jogszabályt betartva időben nyilvánosságra hozzák az előző évi jelentést. Jogszabály írja ugyanis elő, hogy minden év szeptember 1-jéig kell közzétenni az adatokat.
Közben várjuk, hogy a Kúria döntést hozzon az EMMI ellen indított – jogerősen már megnyert – perünkben, ami arról szól, hogy kórházankénti bontásban is ki kell-e adni a kórházi fertőzéses adatokat.
Kitelepülések és petíció az ország számos pontján
Korábban már több száz történetet gyűjtöttünk a kórházi fertőzésekről, most pedig helyszíni jogtudatosító akciókba kezdünk. Budapesten és vidéki városokban kórházak bejáratai előtt jogi szakértőik válaszolnak az állampolgárok egészségüggyel kapcsolatos, betegjogi kérdéseire, és segítenek a panaszokra jogorvoslati utakat találni. Közben petíciót is indítunk, ami az egészségügy érthetővé tételéről szól.
Ingyenes jogsegélyszolgálatunkra évi többezer megkeresés érkezik, amiknek a nagy többsége betegjogi, egészségügyi ellátással kapcsolatos kérdést érint. Ezekből világosan látjuk, hogy az állampolgárok nagy része számára nem érthető, mi és hogyan történik az egészségügyben, hova kell fordulniuk, vagy éppen milyen jogorvoslattal élhetnek. Most odavisszük a jogi tájékoztató, tudatosító tevékenységünket, ahol a legnagyobb szükség van rá: a kórházak bejárataihoz. Eközben az állami szervek, a kormány titkolózik. Bár már elismerik, hogy a kórházi fertőzések jelentik az egyik legnagyobb problémát az egészségügyben, nem tesznek hatékony intézkedéseket, miközben titkolják azokat az adatokat, amikből megérthetnénk a valódi helyzetet. Ez elfogadhatatlan, ezért petíciónkban az egészségügy érthetővé tételére szólítjuk fel az emberi erőforrások miniszterét. Aki egyetért ezzel a követeléssel, kitelepülős eseményeinken, és online is aláírhatja a petíciót.