Ismét a magyar Alaptörvényt vizsgálja a Velencei Bizottság
Az Európa Tanács Joggal a Demokráciáért Bizottságának (Velencei Bizottság) delegációja idén is Magyarországra látogatott, most azzal a felhatalmazással, hogy értékelje az alaptörvény negyedik módosítását, és az annak nyomán kialakult alkotmányos helyzetet.
Az ET főtitkára a negyedik alaptörvény-módosítás elfogadása után kérte fel a Velencei Bizottságot arra, hogy készítsen arról jelentést. Korábban az Európa Tanács főtitkárának írott közös levelükben (magyar, angol) az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért amellett érveltek, hogy az alaptörvény-módosítást a Velencei Bizottságnak kell vizsgálnia. A vizsgálat lefolytatása érdekében a Velencei Bizottság jelentéstevői április 11-12-én Magyarországra látogattak, ahol a kormány, valamint a pártok képviselői mellett találkoztak a TASZ, az MHB és az EKINT munkatársaival is.
A találkozón a civil szervezetek részletesen ismertették a negyedik alaptörvény-módosításról készített elemzésüket. A jelentéstevők az Alkotmánybíróság módosított jogköre, az Országos Bírósági Hivatal ügyáthelyezési jogának Alaptörvénybe foglalása, az egyházak alkotmányos helyzete és a politikai kampányra vonatkozó új alkotmányos szabályok iránt érdeklődtek. A civil szervezetek a delegáció rendelkezésére bocsátották a külön a véleménynyilvánítás szabadságának további korlátozásáról készített elemzésüket is.
A Velencei Bizottság jelentésének elfogadására várhatóan a szervezet június 14-15-i ülésén kerül sor.