Barion Pixel TASZ | Jogerősen nyertünk a Kúrián: diszkriminálta a romákat a rendőrség Gyöngyöspatán

Jogerősen nyertünk a Kúrián: diszkriminálta a romákat a rendőrség Gyöngyöspatán

A Kúria mai ítéletével jogerősen megállapította, hogy a rendőrség 2011-ben Gyöngyöspatán hátrányosan megkülönböztette a helyi romákat azzal, hogy elmulasztott megfelelően fellépni a szélsőséges szervezetekkel szemben. A pert a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) indította a Heves Megyei Rendőrkapitányság ellen.

A TASZ saját nevében, a gyöngyöspatai romák jogainak érvényesítése céljából perelte be a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságot az egyenlő bánásmódról szóló törvény alapján. A per célja az volt, hogy a bíróság kimondja: a rendőrség 2011-es gyöngyöspatai fellépése nem volt törvényes és sértette a helyi romák egyenlő bánásmódhoz való jogát.

A mai jogerős Kúria ítélet rendkívül fontos és meghatározó előrelépés a hazai jogvédelemben és joggyakorlatban: először mondta ki a Kúria közérdekű perben azt, hogy a rendőrség hátrányosan megkülönböztette roma honfitársainkat. A Kúria az ítélet indokolásában kihangsúlyozta, hogy a gyöngyöspatai szélsőséges járőrözés a cigányok elleni sorozatgyilkosság utáni legsúlyosabb rasszista cselekmény volt Magyarországon. Ezellen a rendőrségnek nyilvánvalóan fel kellett volna lépnie.

A Kúria a jogsértés megállapításán túl el is tiltotta a rendőrséget a jövőbeni hasonló jogsértésektől, továbbá nyilvános elégtétel adására is kötelezte a rendőrséget.

Mindez hozzájárulhat ahhoz, hogy a rendőrség a jövőben tiszteletben tartsa a legnagyobb magyarországi kisebbség tagjainak alapvető jogait.

Nagyon örülünk a bíróság  ítéletének, amely némi elégtételt jelenthet a gyöngyöspatai romáknak, igaz, hogy csak hat évvel az események után. 

A TASZ keresete szerint a rendőrség azzal is diszkriminálta a helyi romákat, hogy a szélsőségesek távozása után hónapokon keresztül bírságolták őket bagatell szabálysértésekért, miközben ugyanilyen szabálysértésekért a nem roma lakosokat nem bírságolták. Az elsőfokú bíróság szerint ez a rendőrségi gyakorlat közvetlen hátrányos megkülönböztetést valósított meg, vagyis jogellenes volt. A másodfokú bíróság szerint azonban nem tudtuk valószínűsíteni a jogsértést, ezért elutasította ezt a kereseti kérelmünket. A Kúria az ítélet indokolása során kifejtette, hogy miért találja – az elsőfokú bírósággal egyezően – diszkriminatívnak ezt a gyakorlatot, ám utóbb kiadott közeleménye szerint ebben a részben elutasították keresetünket. Mivel az elutasítás indokait így nem ismerhetjük, ezért az ítéletnek ezt a részét akkor kommentáljuk, ha megkaptuk írásban az ítéletet.

A perben ügyvédként a TASZ részéről dr. Hüttl Tivadar és dr. Erdey Péter járt el.

A perrel kapcsolatos minden hírünket, beadványunkat és az ítéleteket itt találja: http://tasz.hu/romaprogram/romaprogram-perek/gyongyospata.

Az elsőfokú perről készített filmünket itt tekintheti meg: https://www.youtube.com/watch?v=hlplVVIB_bk

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.