Kettős mércét alkalmazott a bíróság
Két év letöltendő fogházbüntetésre ítélte a bíróság Geréb Ágnest, a mellékbüntetés mértékét szigorította: 5 évről 10 évre emelte foglalkozástól való eltiltását.
Az Igazságot Geréb Ágnesnek Mozgalom és a TASZ megdöbbenve fogadta a másodfokú ítéletet. Álláspontunk továbbra is az, hogy a tárgyaláson a bábák nem kaptak lehetőséget az érdemi védekezésre. Habár nemzetközi szaktekintélyek sora, köztük az Egészségügyi Világszervezet (WHO) volt igazgatója igazolták, hogy a magyar bábák nem hibáztak, a bíróság nem vette figyelembe véleményüket, és elutasította tanúként való meghallgatásukat is.
A bíróság kettős mércét alkalmaz: eltérően ítéli meg a kórházi és az intézeten kívüli szülést. Míg a kórházi orvosok csak a legritkább esetben kerülnek büntetőbíróság elé, és perük többnyire felmentéssel zárul, a bábák ellen szülési komplikáció esetén rögtön eljárás indul.
Más országokban a bábák ügyeiben főként szülészekből, bábákból álló szakmai testület vizsgálódik és ítélkezik, nálunk kizárólag kórházi orvosok adnak véleményt, akik nem rendelkeznek semmilyen tapasztalattal az otthon szülés terén.
„Geréb Ágnesnek nem a börtönben a helye. Ő azért küzdött, hogy az anyák szabadon dönthessenek arról, hogy intézetben vagy intézeten kívül hozzák-e világra gyermeküket” – fogalmazott Pelle Andrea, a TASZ jogsegélyszolgálatának vezetője, Geréb Ágnes jogi képviselője.
A TASZ és a Mozgalom bízik abban, hogy a köztársasági elnök pozitívan bírálja el a Geréb Ágnes ügyében benyújtani kívánt kegyelmi kérvényt, és véget vet a bábák üldözésének.