Barion Pixel TASZ | Tudástár

Útmutató etikus hackereknek

Azok a jóindulatú hackerek, akik a köz érdekében tárnak fel hibákat állami vagy multinacionális cégek informatikai rendszereiben, sokszor büntetőeljárást kapnak köszönet helyett, hiába nincs bennük ártó szándék vagy haszonszerzési vágy. Ebben a tájékoztatóban adunk pár tanácsot, hogy etikus hackerként hogyan kerülheted el a feljelentést, illetve mit tehetsz azért, hogy ne csak a közvélemény, hanem a bíróság is elhiggye, hogy csak segíteni akartál.

Mit tegyek, ha szeretném felhívni valamire az állami szervek vagy egy vállalat figyelmét? - tudnivalók a közérdekű bejelentésről és a panaszról

Aki az állam működésével kapcsolatban visszásságot, például jogsértő eljárást, alapvető jogok sérelmét vagy korrupciót tapasztal, joga van ezt jelezni, és ezért nem érheti semmilyen hátrány. Az ilyen jelzések panaszok vagy közérdekű bejelentések lehetnek. Ahhoz, hogy biztosan jogszerűen járj el, érdemes előre tájékozódnod arról, hogy pontosan mik a panasz és a közérdekű bejelentés jogi keretei.

Aktuális tartalmak

Tudnivalók az összevont EP- és önkormányzati választásról

2024-ben önkormányzati és európai parlamenti választások is lesznek Magyarországon. Idén először egy napon tartják ezt a két választást, június 9-én. Az alábbi tájékoztatónkban összeszedtük, hogy melyik választáson mire szavazunk, ki szavazhat és mit kell tudni a közös lebonyolításról.

Mit kell tudni az önkormányzati választásról?

Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy ki és mire szavazhat az önkormányzati választásokon attól függően, hogy hol él. Az önkormányzati választáson településtípusonként eltér, hogy mire szavazunk. Más szabályok vonatkoznak fővárosra, a 10 000 főnél népesebb, és a 10 000 fő alatti lakósságszámú településekre is. Alapvetően azonban polgármestereket és az önkormányzati képviselő-testület tagjait választjuk meg. Azaz arról döntünk, hogy kik vezessék a településünket, kik hozzanak döntést a fontos helyi ügyekben.

Mit tehetsz, ha választási csalást vagy visszaélést tapasztalsz?

Mindannyiunk érdeke, hogy minél tisztább választásokon dönthessünk az ország sorsáról. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, mi minősül választási csalásnak és visszaélésnek, és választópolgárként mit tehetsz, ha ilyesmivel találkozol a kampányban vagy a szavazás idején.

Szavazás külföldről magyar állampolgárként

A magyar állampolgárok az országgyűlési választásokon és az európai parlamenti választásokon akkor is élhetnek a választójogukkal, ha éppen külföldön élnek / tartózkodnak a szavazás napján. Ennek kétféle módja lehetséges, a levélszavazás és a külképviseleti szavazás. Fontos, hogy másként szavazhat az, akinek van magyarországi lakcíme, és másként az, akinek nincs. Ebben a tájékoztatóban összeszedtük, ki és hogyan szavazhat külföldről.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.