HIV-vel élők

Tájékoztató HIV-vel élőknek az egészségügyi ellátással kapcsolatos jogaikról

Az alábbi tájékoztatónk főként HIV-vel élőknek készült, abból a célból, hogy tisztában legyenek azzal, hogy milyen jogok illetik meg őket az egészségügyi ellátásuk során, illetve hogy jogsérelem esetén mit tehetnek. Tájékoztatónkat a WHO ajánlásaira, a hatályos jogszabályokra, szakmai dokumentumokra, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (ma már megszűnt, feladatait a Belügyminisztérium vette át) egészségügyi dolgozók számára készített tájékoztatójára alapozzuk.

Tájékoztató egészségügyi dolgozóknak HIV-vel élők ellátásáról

Az alábbi tájékoztatónk főként egészségügyi dolgozóknak készült, abból a célból, hogy segítse az eligazodást a HIV-vel élők ellátása során. Tájékoztatónkat a WHO ajánlásaira, a hatályos jogszabályokra, szakmai dokumentumokra, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának (ma már megszűnt, feladatait a Belügyminisztérium vette át) egészségügyi dolgozók számára készített tájékoztatójára alapozzuk. Tájékoztatónk tartalmazza, hogy mire érdemes odafigyelni a HIV-vel élők ellátása során, illetve milyen speciális óvintézkedésekre lehet szükség, és mikor nincs szükség ezekre az intézkedésekre.

AIDS világnap – minden eszköz rendelkezésre áll a fertőzések megelőzéséhez

December elsején tartják az AIDS elleni küzdelem világnapját. A betegség áldozataira való emlékezés és a fertőzöttségi statisztikák tanulmányozása mellett ilyenkor fontos átgondolnunk, hogy megteszünk-e mindent azért, hogy megelőzzük a további HIV/AIDS fertőzéseket. Jelenleg is komoly háttérmunkában veszünk részt azért, hogy Magyarországon a betegség alacsony szinten maradhasson.

Elértük, hogy többé ne diszkriminálják a HIV-vel élő pácienseket a fogászatokon!

Néhány hete telefonált hozzánk egy srác vidékről. Fogorvoshoz kellett mennie, és amikor be akart jelentkezni, közölték vele, hogy nem látják el. Az asszisztensnek ugyanis elmondta, hogy HIV-vel él. Ezért nem akarták fogadni. Tőlünk azt szerette volna megtudni, hogy ez rendjén van-e, mi pedig elmondtuk neki, hogy nagyon nincs rendjén. Az egészségügyi törvény szerint megilleti az ellátás, ugyanúgy, mint bárki mást. Most kaptuk a hírt, hogy hivatalosan is változtattak a szabályokon: remélhetjük, hogy ez a srác volt az utolsó, akit jogellenesen nem láttak el.

HIV-vel élők tapasztalatai az egészségügyben

A HIV-vel élők egészségügyben szerzett tapasztalatairól készítettünk felmérést. 2016 december - 2017 április között online kérdőívünket több mint 50-en töltötték ki, ez a jelenleg regisztrált összes HIV-fertőzötteknek majdnem 2%-a. Habár csekélynek tűnik ez a szám, de egy olyan stigmatizált csoport esetében, mint a HIV-vel élők, az 54 kitöltött kérdőív egyáltalán nem rossz arány.

Mit tegyek, ha diszkrimináltak?

Mit jelent a diszkrimináció? Magyarul ez a hátrányos megkülönböztetés: amikor valakit másokhoz képest hátrány ér egy meghatározott tulajdonsága miatt.

Mire számíthatsz az egészségügyben, ha HIV-vel élsz?

1988. óta minden december elsején az egész világon megemlékezünk a HIV-fertőzöttekről és az AIDS-ben meghaltakról. Hanem a HIV-fertőzöttek az év többi 364 napján is HIV-vel élnek. Hatalmasat változott az elmúlt 15 évben az, ahogy a HIV-fertőzöttek élnek, illetve az is, hogy mi a HIV-fertőzés jelentősége egy-egy ember életében vagy a társadalom szempontjából. Különösen igaz ez a kombinációs HIV-terápia bevezetése óta, ami hatékonyan és hosszú távon, és csak nagyon csekély mellékhatások mellett képes ellenőrzés alatt tartani a szervezetben élő vírust. Ami azonban nem, vagy csak nagyon lassan változik, az a HIV-fertőzéssel kapcsolatos és a HIV-vel élőket sújtó stigma és diszkrimináció.

A menekültek jól teljesítenek: egészségesek

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közérdekű adatigénylésének eleget téve az országos tisztifőorvos újra megerősítette: nincsen járványveszély, a menekültek között csak elvétve találnak fertőzéseket.  A TASZ szerint minden ezzel ellentétes kommunikáció hamis félelmeket kelt az emberekben.

AIDS Világnap 2014 - Magyarország: javuló betegellátás, növekvő fertőzött szám és új fenyegetettségek

A betegellátás területén mérföldkőnek számít a vidéki központok megnyitása, ugyanakkor a megelőzés terén Magyarország rosszabbul teljesít. Míg az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ adatai szerint az Európai Unióban csökkent az új HIV-esetek száma az elmúlt 10 évben, hazánkban azonban négyszeresére nőtt. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) azonnali felelős szerepvállalásra szólítja fel az egészségügyi kormányzatot, hogy a jelenlegi trend visszafordítható legyen. A TASZ szerint a prevenciós munkát végző civil szervezetek megerősítésére és célzott szűrőprogramokra van szükség.

Tovább a dublini úton? – avagy hol tart Magyarország a HIV/AIDS-elleni küzdelemben 2. rész

A Dublini Nyilatkozat az elmúlt 10 évben meghatározó dokumentuma volt az európai országok és az Európai Bizottság HIV/AIDS elleni küzdelmének. Egyik alapvetése a különböző szereplők - kormányzat, civil szervezetek és üzleti vállalkozások - partnersége volt. Magyarország aláírta a Nyilatkozatot, azonban az elmúlt 10 év dublini útja eléggé felemásra sikerült hazánk számára. Magyarország ugyan még mindig az alacsony fertőzöttségű országok közé tartozik, de a statisztikák megállíthatatlanul romlanak tovább (Epinfo HIV/AIDS jelentés 2014. legfrissebb). AIDS Világnapi háromrészes blog sorozatunkban annak jártunk utána, hogy Magyarország hogyan teljesítette a Nyilatkozatban elfogadott célokat. A mai részben a HIV-megelőzés terültén vállalt feladatokról és célkitűzésekről, valamint arról írunk, hogy Magyarország hogyan teljesített ezen a területen az elmúlt 10 évben.

Tovább a dublini úton? – avagy hol tart Magyarország a HIV/AIDS-elleni küzdelemben

A Dublini Nyilatkozat az elmúlt 10 évben meghatározó dokumentuma volt az európai országok és az Európai Bizottság HIV/AIDS elleni küzdelmének. Egyik alapvetése a különböző szereplők - kormányzat, civil szervezetek és üzleti vállalkozások - partnersége volt. Magyarország aláírta a Nyilatkozatot, azonban az elmúlt 10 év dublini útja eléggé felemásra sikerült hazánk számára. Magyarország ugyan még mindig az alacsony fertőzöttségű országok közé tartozik, de a statisztikák megállíthatatlanul romlanak tovább (Epinfo HIV/AIDS jelentés 2014. legfrissebb). AIDS Világnapi háromrészes blog sorozatunkban annak jártunk utána, hogy Magyarország hogyan teljesítette a Nyilatkozatban elfogadott célokat.