1996 óta kombinált antiretrovirális gyógymód áll a HIV pozitívok rendelkezésére. Ez a gyógymód rendkívüli mértékben csökkentette a halállal végződő AIDS esetek számát. A gyógykezelésben részesülő HIV pozitívok tovább élnek, némelyiküknek reménye van arra is, hogy átlagos életkort érjen meg. A HIV/AIDS-el élő emberek életminősége lényegesen javult, az érintettek az esetek többségében teljesen munkaképesek annak ellenére, hogy a gyógyszer mellékhatásai kellemetlenek és olykor életveszélyesek is lehetnek. Amilyen korán csak lehet, azonosítani kell a vírushordozókat, hogy a kezelés időben elkezdődhessen, a HIV/AIDS-el élők megbélyegzése azonban akadálya lehet az ésszerű közegészségügyi elképzelések megvalósításának, törekedni kell tehát az irracionális félelmek eloszlatására és a stigma és diszkrimináció megelőzésére, illetve feloldására.
Világszerte
Jelenleg világszerte több millió embernek nincs módja a terápiát igénybe venni. Európában a kelet-európai térségben és a dél-szláv államokban, de az újonnan csatlakozott EU tagországok némelyikében sem jut minden rászorulónak gyógyszer: gondok vannak a balti államokban és Lengyelországban is.

A WHO által meghirdetett "3 by 5" kezdeményezés konkretizálásaként az Európai Unió 2004 februárjában nyilatkozatban kötelezte el magát a kezeléshez való hozzáférésnek a közép-kelet-európai és közép-ázsiai térségbeli előmozdítására. A Dublin-i Nyilatkozat itt olvasható.
Itthon
Hazánkban a HIV pozitívok illetve az AIDS betegek kötelező gyógykezelésére kijelölt intézmény a Fővárosi Szent László Kórház, a kijelölésre – mint ahogy magára a kötelező kezelésre is – az egészségügyi törvény járványügyi rendelkezései alapján van mód. A kórház 1986 óta foglalkozik AIDS betegekkel, és az egyedüli magyarországi intézmény, amely jogosult beszerezni az antiretrovirális kezeléshez szükséges gyógyszereket. Jelenleg az AIDS osztály fekvőbeteg- és ambuláns részlegén összesen 3 orvos és 10 nővér tevékenykedik, az osztály rendelkezik továbbá két laboratóriummal, egy kisműtővel, és egy fogászati rendelővel. Mintegy 330 személy részesül gyógyszeres kezelésben (ambuláns kezelés), a fekvőbeteg-részlegen pedig változó, de viszonylag alacsony a létszám. Minden kezelt személy ingyenesen jut a számára szükséges gyógyszerekhez. Egyértelmű azonban, hogy ha számottevően megemelkedne a HIV pozitív, illetve AIDS beteg emberek száma, 3 orvos nem tudná mindannyójukat megfelelően ellátni, és valószínűleg a gyógyszerek ingyenessége is veszélybe kerülne.