Először is keress egy megbízható sajtóterméket! Az interneten ma már bárki szabadon publikálhatja gondolatait anélkül, hogy ehhez engedélyre, bejelentésre vagy más hatósági eljárásra lenne szükség. De elsősorban csak azokat a lapokat, portálokat tekinthetjük megbízhatónak, amiket nyilvántartásba vetettek a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál. Ez a szerv a nyomtatott és online sajtótermékeket is regisztrálja a kérésükre egy nyilvános adatbázisban. Ha ebben a nyilvántartásban megtalálod az adott sajtóterméket, az azt jelenti, hogy annak szerkesztői “látszani” akarnak, vállalják a nyilvánosság előtt a tevékenységüket.
Hasonló célt szolgál az impresszum: itt a lap adatai, a szerkesztőség elérhetősége, az újságírók és szerkesztők (valamint főszerkesztő, a portál jellegétől függően lap- és hírigazgató stb.) neve és sokszor közvetlen e-mail címe van feltüntetve.
Ezek azonban – bármennyire is fontosak – még nem garanciák arra, hogy a sajtótermék megbízhatóan, a szakmai etikai szabályokat és jogszabályokat betartva működik (ahogy egyébként egy nem regisztrált és impresszummal rendelkező blog is működhet úgy, mint egy “valódi” újság). Ezért ezeken felül azt is érdemes megnézni, hogy a lap milyen tartalmakat és milyen formában tesz közzé – könnyen lehet ugyanis, hogy álhírportállal (tudatosan valótlanságokat terjesztő oldallal) vagy propagandaoldallal (egy politikai erő szempontjai, érdekei szerint működő portállal) van dolgod.