2021 novemberétől azoknak a munkavállalónak, akik nem állami vagy önkormányzati munkáltatónál dolgoznak a munkáltatójuk elrendelheti a védőoltás felvételét. Azoknak, akik az államnak vagy önkormányzatnak dolgoznak, sok esetben pedig már elrendelték a kötelező védőoltást. Az erre vonatkozó szabályokat ebben a tájékoztatóban szedtük össze.
Kikre terjed ki a szabályozás? Meddig kell felvenni a védőoltást? Hogyan lehet mentesülni? Milyen következményekkel jár, ha valaki lelekiismereti okokból nem veszi fel az oltást? Ezekre és további kérdésekre válaszolunk tájékoztatónkban.
A kormány 2021. november 1-jei hatályba lépéssel lehetővé tette a munkáltatóknak, hogy dolgozóik számára kötelezővé tegyék a koronavírus elleni védőoltás felvételét, valamint az állami alkalmazottak számára maga tette kötelezővé az oltást.
Ebben az állásfoglalásunkban értékeljük, hogy az elrendelt jogkorlátozások kiállják-e az alkotmányosság próbáját, és elemezzük a két rendeletet.
Azok az egészségügyi dolgozók, akik munkáltatójuk végső felszólítására sem veszik fel az oltást elveszítik állásukat. Az érintett dolgozók azonban nem egy átlagos felmondólevelet kapnak: a kormány úgy rendelkezett, hogy az oltatlanokat azonnali hatállyal, felmondási idő és végkielégítés nélkül kell elbocsátani, ami alapjogokat sért.
A TASZ, ahogy eddig, úgy ezután is kiáll a fertőző betegségekkel szembeni védőoltások és segítségükkel a járványfenyegetettség letörése mint elérendő cél mellett. Ez az állásfoglalás arról szól, hogy milyen feltételek mellett gondoljuk elfogadhatónak egy védőoltás kötelezővé tételét.
Járványügyi helyzettől függően több munkakörben is elrendelhetnek munkakörhöz kötötten kötelező (akár nem csak a koronavírus elleni) védőoltásokat. Az álláspontunkban az ezek elrendelésénél figyelembeveendő jogi szempontokat vesszük végig.
Ahhoz, hogy az oltással kapcsolatban tudatos és tájékozott döntést hozhassunk, a kormánynak átláthatóan kellene kommunikálnia a vakcinákról, az oltási tervről és a regisztrációról. Összefoglalónk arról, mik a jelenlegi problémák, és milyen megoldásokkal lehetne ezeken változtatni.
A koronavírus elleni védőoltás meglétét igazoló dokumentumot még nem vezették be, sőt még az sem biztos, hogy lesz egyáltalán. Mégis fontos beszélni róla, mert ez alapján dőlhet majd el, hogy kinek kell maszkot viselni, vagy ki mehet koncertre. Bár az emberek közötti megkülönböztetés nem tilos, a szabályokat úgy kell kialakítani, hogy ne szenvedjenek el hátrányos megkülönböztetést azok, akik még nincsenek beoltva.
Álláspontunk a koronavírus elleni vakcinákat érintő jogi kérdések, többek között a regisztráció és vakcina-útlevél kapcsán