Tudatosan szeretnénk hozzájárulni a demokratikus részvétel növekedéséhez, ahhoz, hogy közéleti kérdésekben minél több jogtudatos polgár nyilvánuljon meg. Úgy véljük, hogy ez elengedhetetlen ahhoz, hogy mindenki tisztában legyen az alapvető jogaival és megvédhesse azokat a hatalommal szemben. A missziónk eléréséhez szükséges változásnak ez az alapja. Három célt határoztunk meg a Budapesten kívüli irodák létrehozásával kapcsolatban:
Azért döntöttünk a Budapesten kívüli állandó irodák létrehozása mellett, mert azt látjuk, hogy célzottabban van szükség a jogi segítségre, a jogtudatosításra vidéken. Ahhoz, hogy elérjük az embereket, és érdemi segítséget tudjunk nyújtani széles körben, nem elegendő, hogy egy budapesti irodával dolgozunk.
Mindemellett pedig szükségét érezzük, hogy a tenni akaró, aktív, demokratikus értékeket valló emberek cselekvését és egymáshoz, illetve a TASZ-hoz kapcsolódását segítsük. Emiatt aktív közösségeket szeretnénk a vidéki irodáink köré, akik helyi társadalmi bázist biztosítanak nekünk, mi pedig tudást, lehetőséget nyújtunk nekik.
Továbbá fontos, hogy jobban tisztában legyünk az emberek valódi problémáival és ezekre keressen alapjogi válaszokat a szervezet
A TASZ Regionális Programja azt jelenti, hogy az egyenlőséghez, a magánszférához és a politikai szabadságjogok gyakorlásához kapcsolódó jogterületeken folyamatosan figyelünk arra, hogy ha a Budapesten kívül élő polgárok nem találnak meg bennünket a jogsérelmeikkel, akkor mi találjuk meg őket mindenhol az országban. Ehhez bővítjük a jogsegélyezésünket, workshopokat szervezünk országszerte, és fokozottan figyelünk arra is, hogy kommunikáljuk azokat a sikereket, amelyeket Budapesten kívül érünk el.
Az első irodánk helyszínének kiválaszását egy kutatással alapoztuk meg. A kutatásunkból kiderül, hogy Miskolc környéki településeken vannak jelen a legnagyobb arányban civilek az önkormányzatokban. De ugyanez a szám jelentős Szeged közelében, illetve Pécsen és Szombathelyen. Pécs és Miskolc a két legjelentősebb civil aktivitással rendelkező város, ha a tüntetések gyakoriságát és méretét nézzük. Illetve a hét nagyvárosból Szeged, Debrecen és Pécs a legaktívabb a civil szervezeti élet szempontjából, tehát itt működik a legtöbb civil szervezet. Összesítve tehát az ország legaktívabb gócpontjai sorrendben az alábbiak: Pécs, Miskolc, Szeged, Debrecen, Szombathely, Székesfehérvár, Veszprém.
Irodáink helyszínének meghatározása során sok különböző szempontot kell figyelembe vennünk. A kutatásból látszik, hogy Északnyugat-Magyarországon minimális a számunkra releváns kritikus civil aktivitás, és bárhol is nyitjuk irodáinkat, csak akkor tudunk majd vidéken sikert elérni, ha az adott településen támogatóa környezet és a társadalmi fogadtatás az állampolgári aktivizmussal kapcsolatban. A helyszíntől szintén független, hogy kiszámítható legyen az irodánk jelenléte, ezért minimum 3 évre kell elköteleződnünk már a kezdetekkor.
Mindezen szempontok értékelése alapján jutottunk arra, hogy az első vidéki irodánkat Miskolc vagy Pécs városában nyitjuk meg. Mivel a Budapesten kívüli terjeszkedésben kulcsfontosságúnak ítéljük az emberi és szakmai tényezőt, ezért a két város közötti döntés az alapján született, hogy a mindkét településen hirdetett állásra honnan érkezik alkalmasabb jelölt. E kiválasztási folyamat eredményeképpen nyílt meg az első vidéki irodánk Pécsett.
A kutatásunk összefoglaló jelentése letölthető innen.
letöltés »
JOGSEGÉLY BUDAPESTEN KÍVÜL
2020 szeptemberétől Debrecenben, Pécsett és Szegeden is van lehetőség ingyenes személyes jogsegélyre.
A konzultációk alkalmával egészségügyi, oktatási témákkal, közügyekkel, a magánélet védelmével, drogfogyasztással, kisebbségi helyzetben lévő emberek diszkriminációjával kapcsolatos kérdésekben tudunk segíteni.
A témák részletes listája:
- Adatvédelem
- Biometrikus adatok
- Térfigyelés
- Magánszféra
- Internetes privacy
- Betegjog
- Pszichiátriai kezelés
- Panaszjog
- Egészségügyi ellátáshoz való jog
- Egészségügyi adatok védelme
- Civil szervezetek fejlesztése
- Drogpolitika
- Fogyatékosságügy
- Gondnokság és cselekvőképesség
- Támogatott döntéshozatal
- Választójogi korlátozás
- Tömegintézetek (intézménytelenítés)
- Gyülekezési jog
- HIV/AIDS és egészségügyi ellátás
- Információszabadság
- Titok (minősített adatok)
- Közpénz
- Jogalkotás nyilvánossága
- Elektronikus információszabadság
- Közérdekű bejelentések (whistleblower)
- Lelkiismereti szabadság
- A testi önrendelkezés korlátozása
- Az állam és az egyház összefonódása
- Szegénység kriminalizációja (hajléktalanság)
- Szülés
- Életvégi döntések (eutanázia)
- Védőoltás
- Reprodukciós jogok
- LMBT
- Külföldön élők választójoga
- Fogyatékossággal élők választójoga
- Gyűlölet-bűncselekmények
- Diszkriminatív rendészeti eljárások
- Egyéb hatósági, jogalkotási diszkrimináció
- Gyerekek családból kiemelése
- Szólás és sajtószabadság
- Tanítás szabadsága
- Diákok jogai
- Politikai szabadságjogok
A jogi tanácsadáson való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, hogy
biztosan legyen idő megbeszélni a felmerülő kérdéseket! Ezekről az
alkalmakról itt, a partner szervezetek honlapjain és facebook-on keresztül lehet a
legegyszerűbben tájékozódni.
DEBRECEN
A TASZ jogi tanácsadását dr. Jakkel Barbara, a TASZ Regionális Programjának munkatársa tartja az Alternatív Közösségek Egyesületénél.
A konzultáción való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött annak érdekében, hogy biztosan legyen idő megbeszélni a felmerülő kérdéseket.
További információkat a TASZ debreceni jogsegélyéről itt talál.
PÉCS
A TASZ jogi tanácsadását dr. Brumecz Viktória, a TASZ Regionális Projektjének munkatársa tartja az Emberség Erejével Alapítvány ECK Közösségi Irodájában.
A konzultáción való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött annak
érdekében, hogy biztosan legyen idő megbeszélni a felmerülő kérdéseket.
További információkat a TASZ pécsi jogsegélyéről itt talál.
SZEGED
A TASZ jogi tanácsadását dr. Takács Ádám, a TASZ Magánszféraprojektének jogásza tartja a MASZK Egyesület által működtetett Megálló Közösségi Házban.
A konzultáción való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött annak
érdekében, hogy biztosan legyen idő megbeszélni a felmerülő kérdéseket.
További információkat a TASZ szegedi jogsegélyéről itt talál.