Mit tegyek, ha rendőri visszaélést tapasztaltam?
A rendőrök néha alkalmazhatnak erőszakot, ezért nagyon fontos, hogy betartsák a rájuk vonatkozó szabályokat, és ne éljenek vissza a hatalmukkal. Ebben a tájékoztatóban leírjuk, hogy mit nevezünk rendőri visszaélésnek, és mit tehetsz, ha úgy érzed, a rendőrök megsértették a jogaidat.
Ezek a leggyakoribb rendőri jogsértések:
-
indokolatlanul igazoltatnak, előállítanak
-
kényszerítő eszközt (pl. bilincs, könnygáz, rendőrbot stb.) alkalmaznak figyelmeztetés nélkül vagy indokolatlanul
-
nem mutatják meg az azonosító számukat, hiába kéred
-
úgy beszélnek vagy viselkednek veled, ami az emberi méltóságod sérti (sértegetés, lealacsonyító, megalázó beszédmód, levetkőztetés, megalázó testhelyzetbe kényszerítés)
Amiket felsoroltunk nem minősülnek bűncselekménynek. Ezt azt jelenti, hogy a rendőröket feljelenteni nem érdemes, de panaszt lehet tenni ellenük (lásd részletesen lejjebb). Vannak viszont olyan visszaélések, amelyek már bűncselekménynek számítanak.
Ezekben az esetekben feljelentést lehet tenni a rendőr ellen:
-
az eljárás során bántalmaznak (pl. felpofoznak, megrúgnak)
-
megfenyegetnek vagy erőszakkal kényszerítenek rá, hogy valamit mondj vagy ne mondj (pl. tegyél vallomást vagy hallgass el valamit, ezt nevezik kényszervallatásnak)
-
jogellenesen fogvatartanak (pl. ha úgy tartóztatnak le vagy vesznek őrizetbe, hogy nem követtél el bűncselekményt/szabálysértést és nincs bizonyíték ellened)
Ha úgy érzed, rendőri visszaélés áldozata lettél, akár csak azzal, hogy jogszerűtlenül pakoltatták ki a zsebeidet vagy nézték át a táskádat, nem kell beletörődnöd a helyzetbe! Ahhoz, hogy a rendőri gyakorlat megváltozzon, fontos, hogy minél több esetre fény derüljön. Az alábbiakban összeszedtük, hogyan léphetsz fel a visszaélések ellen.
Mit tegyek, ha bűncselekményt követett el ellenem a rendőr?
Hogyan tegyek feljelentést és mi történik a feljelentés után?
Mit tegyek, ha nem történt bűncselekmény, de valamilyen visszaélést tapasztaltam?
Hogyan tehetek panaszt a rendőrségnél? Mi történik ilyenkor?
Mikor nyújthatok be panaszt az alapvető jogok biztosához?
Mikor motozhat meg, mit tehet igazoltatáskor a rendőr?
Praktikus tanácsok, tudnivalók arra az esetre, ha rendőrök intézkednek veled szemben, és ezt jogellenesnek érzed:
- Írd fel a rendőr azonosító számát! Ha nem látható a rendőr neve, azonosító száma (azonosító jelvénye) kérd meg, hogy ezeket az információkat közölje. A rendőr ennek köteles eleget tenni, ugyanis a rendőrségi törvény szerint az intézkedés alanya a rendőrt azonosíthatja. Ha a rendőr nem visel egyenruhát, akkor az intézkedés megkezdése előtt köteles szóban közölni, hogy ő rendőr és igazolnia kell magát a szolgálati igazolványával.
-
A rendőri intézkedésről kérj írásos dokumentációt, és ezt őrizd meg, mert később, ha panaszt teszel az ügyben, hasznos lehet. A rendőr nem köteles minden intézkedéséről írásos dokumentációt kiadni, de az alábbiakról igen: előállítás idejéről szóló igazolás, helyszíni bírság kiszabásáról szóló nyomtatvány, átvételi elismervény a jogosítvány vagy forgalmi engedély elvételéről.
-
Jegyezd fel, hogy pontosan hol és mikor történt az eset! Ha voltak az esetnek tanúi, jegyezd fel a nevüket, címüket!
-
Ha tanúkon kívül bármilyen más bizonyítékod (pl. fénykép, videó- vagy hangfelvétel) van, ezt őrizd meg! Ha az esetről készülhetett térfigyelő kamera felvétel, akkor járj utána, kinek a tulajdonában van a kamera (pl. önkormányzat, üzlet), és jelezd a kamera tulajdonosa felé, hogy őrizzék meg a felvételt, mert bűncselekmény bizonyításához szükséged lesz rá! Kérd a feljelentésben/panaszban a kamerafelvétel beszerzését!
-
Ha sérülésed keletkezett, menj el orvoshoz és vetess fel látleletet!
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz