Az elterelés ára: hogyan mentesülhetsz a bűnügyi költség alól, ha elterelésen vettél részt?
Tájékoztató a jogorvoslati lehetőségekről.
Hogyan lehet kérni a költségek alóli mentesülést?
Az ügyészség a költségek viseléséről abban a határozatban dönt, amelyben az eljárást a sikeres elterelés után megszünteti. Ezzel a határozattal szemben panasszal lehet élni, amelyben az is kifogásolható, ha a bűnügyi költség viselésére kötelező rendelkezés sérelmet okoz.
Az ügyészség határozatával szemben nyolc napon belül kell előterjeszteni a panaszt. A határidő a határozat kézbesítésétől indul, a panaszt pedig annál az ügyészségnél kell benyújtani, amelyik a határozatot hozta. A panasz benyújtásához nem szükséges feltétlenül ügyvéd segítségét kérni. A beadványt az ügyészség a beérkezést követő nyolc napon belül megvizsgálja, és akár már ez is eredményt hozhat: ha az ügyészség a panaszt alaposnak tartja, a költségviselésről szóló döntést tartalmazó határozatot meg is változtathatja. Minden más esetben – ha az ügyészség szerint a panasz nem alapos – az ügyiratokat felterjeszti a felettes ügyészséghez, hogy ők hozzanak döntést az ügyben. A felettes ügyészség a panaszokat egy hónapon belül bírálja el, és ők szintén megváltoztathatják a határozatot. Ha a panaszt megint elutasítják, még mindig vannak további lehetőségek – a bírósághoz a bűnügyi költség viselésére kötelező rendelkezéssel szemben felülbírálati indítványt lehet előterjeszteni, szintén az ügyészségnél. Az iratokat ilyenkor az ügyészség a véleményét tartalmazó indítvánnyal együtt megküldi a nyomozási bírónak, aki a döntést végül meghozza.
A panasz benyújtásához használható formanyomtatvány letölthető innen.
Mire hivatkozhatok?
A panaszt nem csak jogszabálysértés miatt lehet előterjeszteni – ebben az esetben ez nehéz is lenne, hiszen a szabályozás semmilyen olyan szempontot nem tartalmaz, amelyhez az ügyészségnek a költségek viseléséről szóló döntés meghozatalakor tartania kellene magát. Az elterelés célja a büntetőeljárás és az azzal járó egyéb hátrányok alóli mentesítés. Ilyen hátrány például a költségviselés is, ezért mindenképpen érdemes hivatkozni az elterelés sikeres teljesítésére, és arra, hogy az elterelés akkor éri el a célját, ha azt, aki részt vett benne, nem éri hátrány. Emellett hivatkozni lehet viszont minden olyan, különös méltánylást igénylő körülményre, amely a költségek viselésének elengedését teszi szükségessé. Ilyen lehet például a nehéz anyagi helyzet, és minden egyéb családi vagy más olyan személyes körülmény, amely a költségek viselését aránytalanul nehézzé teszi.
Halasztás, részletfizetés
Ha nem sikerül elérni a költség megfizetéséről szóló döntés megváltoztatását, halasztást és részletfizetést is lehet kérni attól az ügyészségtől, amely a bűnügyi költség viseléséről rendelkezett. Erről az ügyészség külön határozatot hoz, amellyel szemben viszont már nem lehet panasszal élni.
A halasztás engedélyezésére akkor van lehetőség, ha a pénzbüntetés azonnali vagy egy összegben való megfizetése a gyanúsítottnak, vagy tartásra szoruló hozzátartozóinak jelentős anyagi nehézséget okozna. Fontos tudni, hogy a fizetési kötelezettségnek végül a halasztás és a részletfizetés engedélyezése esetén is eleget kell tenni – ezeket a könnyítéseket az ügyészség eleve is csak akkor teheti lehetővé, ha valószínűnek tűnik, hogy a gyanúsított erre képes lesz.
Az engedélyezés menete attól függ, hogy mekkora a bűnügyi költség. Ötvenezer forint felett akkor engedélyezhető halasztás vagy részletfizetés, ha a bírósági végrehajtó legalább ilyen értékben lefoglalja a gyanúsított vagyontárgyait. Az erről készült jegyzőkönyvet meg kell küldeni az ügyészségnek – amíg ez meg nem történik, az engedély nem adható ki. Ötvenezer forint alatt az ügyészségnek nem szükséges a foglalásra várnia, önállóan is legfeljebb két hónapnyi halasztást, illetve három hónapnyi részletfizetést engedélyezhet.