Mit kell tudni az európai parlamenti (EP) választásról?
Az európai parlamenti (EP) választáson arról szavazunk, hogy ki képviselje Magyarországot az Európai Parlamentben. A szavazatok legalább 5%-át megszerző pártlisták között osztják meg Magyarország 21 képviselői mandátumát az Európai Parlamentben. A listát állító pártok arányosan részesülnek a képviselői helyekből. Az EP-választást minden EU-s tagállamban ugyanabban az évben tartják.
Az Európai Parlament az EU egyik fontos döntéshozatali fóruma. Az Európai Parlament képviselőit közvetlenül választják valamennyi tagállamban azért, hogy képviseljék az emberek érdekeit az uniós jogalkotás során, és hogy biztosítsák a többi uniós intézmény demokratikus működését. Működéséről és feladatairól az EP hivatalos oldalán tájékozódhatsz.
A következő EP-választást Magyarországon 2024. június 9-én tartják, egy napon az önkormányzati választásokkal. Az önkormányzati választásokról külön tájékoztatóban írunk részletesen.
Ki szavazhat a magyarországi EP-választásokon?
A nagykorú magyar állampolgárok mellett az Európai Unió bármely más tagállamának nagykorú állampolgára is szavazhat, ha van bejelentett magyarországi lakóhelye, és előzetesen kérte felvételét a központi névjegyzékbe. Rajtuk kívül az a magyar állampolgár is szavazhat, aki
- Magyarországon él, de nincs lakcíme,
- külföldön, az EU-n kívül él,
- külföldön, az EU-n belül él.
Ez utóbbi esetben, ha külföldön és Magyarországon is van lakcímed, választhatsz, hogy magyar vagy a másik EU-s ország jelöltjeire akarsz szavazni. Erről bővebben a következő kérdésben olvashatsz.
Ha valakit gondnoksági eljárásban vagy büntetőeljárásban megfosztottak a választójogától az az európai parlamenti választáson sem szavazhat.
Ha egy másik EU-s országban élek, de magyar állampolgár vagyok, a magyarországi vagy a lakóhelyem szerinti ország jelöltjeire kell szavaznom az EP-választáson?
Ha egy másik EU tagállamban élsz és ott is rendelkezel bejelentett lakcímmel (a magyar lakcímed mellett), választhatsz, hogy a magyarországi jelöltekre vagy a lakhelyed szerinti országban induló jelöltekre szavazol.
Ha nincs magyarországi lakcímed, akkor nem tudsz a magyarországi jelöltekre szavazni, csak a lakóhelyed szerinti tagállam jelöltjeire.
Fontos, hogy mindenki csak egyszer szavazhat az EP-választásokon, azaz el kell döntened, hogy melyik ország jelöltjeire szeretnél szavazni. Ha a külföldi szavazás mellett döntesz, előfordulhat, hogy regisztrálnod kell magad az adott országban, ahhoz, hogy élhess a választójogoddal. Ehhez a következő pontban találsz útmutatót.
Más EU-s országban élő magyar állampolgár vagyok, és a külföldi lakóhelyem szerinti jelöltekre szeretnék szavazni. Mi a teendőm?
Ehhez a tartózkodási helyed szerinti ország névjegyzékében kell szerepelned, és nyilatkoznod kell arról, hogy más EU tagállamban (beleértve Magyarországot) nem fogsz élni választójogoddal.
Az adott ország választási rendszerétől függ, hogy miképpen, milyen szabályok szerint vesznek fel az Európai Parlament képviselőinek választási névjegyzékébe. A kérelmezési határidő is változik, feltéve, hogy kérelmezni kell névjegyzékbe vételt. Még ahol automatikusan állítják össze a névjegyzéket, ott is csak akkor fognak felvenni a névjegyzékbe, ha bejelentett lakóhelyed van az adott országban. (Tehát ha bármilyen okból néhány hónapot egy másik EU-tagállamban töltesz, de nincs ott bejelentett lakóhelyed, nem fognak felvenni a névjegyzékbe még akkor sem, ha a névjegyzék összeállítása az adott országban automatikus.)
Az adott országok választási eljárására vonatkozó további információkat az EU oldalán találsz. Az oldal tetején válaszd ki a nyelvet, majd görgess lejjebb és a legördülő menüsorból válaszd ki a neked megfelelő országot.
Fontos, hogy nem minden EU tagállamban tartják ugyanazon a napon az EP-választásokat. Ezért ha egy másik tagállamban szeretnél szavazni az ottani jelöltekre, akkor ugyanezen az oldalon ellenőrizheted az EP-választások pontos idejét.
Ha egy másik EU-s országban szerepelsz a választási névjegyzékben, akkor a külföldi hatóságok értesítése nyomán a magyarországi névjegyzékből törölnek. Tehát ha mégis a magyarországi jelöltekre akarsz szavazni, újra fel kell vetetned magad a magyar névjegyzékbe. Erről részletesen írunk a következő kérdésnél.
Fontos, hogy ha olyan országban kéred felvételedet a választási névjegyzékbe, amelynek állampolgárai számára az EP-választáson való részvétel kötelező, a szavazás számodra is kötelező. Ezekben az országokban a névjegyzékben szereplőknek nem csupán joga, hanem kötelessége is a választáson való részvétel (pl. Belgiumban), amelynek elmulasztása akár jogi következményeket is vonhat maga után. Ezekben a tagállamokban csak akkor kérd tehát a felvételed a névjegyzékbe, ha tudod, hogy részt tudsz venni a választásokon, illetve tájékozódtál arról, mi történik, ha mégsem veszel részt.
Más EU-s ország állampolgára vagyok, de Magyarországon élek, és itt szeretnék szavazni. Mi a teendő?
Ha van magyarországi lakcímed, automatikusan szerepelni fogsz a névjegyzékben. Ha nincs, kérelmezned kell, hogy vegyenek fel a névjegyzékbe. Ezt legegyszerűbben Ügyfélkapun keresztül teheted meg vagy leadhatsz kérelmet a valasztas.hu oldalon. Bármely választási irodában leadhatod a kérelmed személyesen, kézbesítési meghatalmazott útján vagy postán.
Gondnokság alatt állok, szavazhatok az EP-választáson?
A gondnokság nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem szavazhatsz. Meg kell nézned az ítéletet, amiben gondnokság alá helyeztek. Ha nem ír választójogról, akkor szavazhatsz. Ha az ítélet korlátozza a választójogod, nem szavazhatsz. Ha nem szavazhatsz, de szeretnél, segítünk! Írj nekünk ide: jogsegely@tasz.hu.
Börtönben vagyok, szavazhatok az EP-választáson?
Önmagában a fogvatartás nem korlátozza azt a jogot, hogy szavazhass. A jogerős ítéletetben azonban bizonyos időre eltilthatnak a közügyektől. Ha ez megtörtént, akkor az eltiltás idején nem szavazhatsz. Tehát nem az a kérdés, hogy börtönben vagy-e, hanem az, hogy eltiltottak-e a közügyek gyakorlásától.
A közügyektől eltiltás egy mellékbüntetés, amelyet akkor alkalmaz a bíróság, ha valakit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélnek, és a bíróság szerint méltatlan arra, hogy a közügyek gyakorlásában részt vegyen.
A bíróság az ítéletben mindig leírja, hogy mennyi időre szól a közügyektől való eltiltás. Azt azonban úgy kell számítani, hogy a jogerős ítéletet követő szabadságvesztés időtartama nem számít bele. A közügyektől eltiltás nagyrészt csak az adott bűncselekmény büntetéséül kiszabott szabadságvesztés letöltését követően kezdődik meg és addig tart, amíg a bíróság által kiszabott idő – 1-10 év – el nem telik. (Az eltiltás ideje telik még az ítélet jogerőre emelkedése és a bevonulás között is.)
Ha nem vagy eltiltva a közügyek gyakorlásától, akkor mozgóurnát kell kérned a fogvatartásod helyszínére ahhoz, hogy szavazhass az önkormányzati és az európai parlamenti választáson. Külön tájékoztatót készítettünk arról, hogy ezt hogyan teheted meg. A mozgóurnás szavazás részleteit a büntetés-végrehajtási intézetek szabályozzák.
Az önkormányzati választáson viszont csak akkor tudod leadni a szavazatodat, ha a fogvatartásod helyszíne abban a választókerületben van, ahol a lakóhelyed vagy a tartózkodási helyed. Ilyenkor is mozgóurnát kell kérned.
Ha a tartózkodási helyed szerinti választókerületben tartanak fogva, akkor előbb átjelentkezési kérelmet kell benyújtanod. Erre akkor van lehetőséged, ha a választás kitűzését megelőző harmincadik napon és a kérelmed elbírálásakor ugyanazzal a tartózkodási hellyel rendelkeztél, és annak érvényessége legalább a szavazás napjáig tart. Ezután kell kérned a mozgóurnát.
Szociális intézményben élek, szavazhatok az EP-választáson?
Igen, ha nem korlátozta a bíróság a választójogodat gondnokság alá helyezéssel. (Erről lásd a Szavazhatok, ha gondnokság alatt állok? kérdést.) Ha nem tudod elhagyni az intézményt, mozgóurnát igényelhetsz, és tudsz az intézményből szavazni. (Külön tájékoztatót készítettünk arról, hogy ezt hogyan teheted meg.) Ehhez fontos azonban, hogy hol van hivatalos lakcímed / tartózkodási helyed.
- Ha az intézmény a hivatalos lakcímed, nincs további teendőd, kérhetsz mozgóurnát.
- Ha tartózkodási helyként van megadva a lakcímkártyádon a szociális intézmény, először át kell jelentkezned ide a szavazáshoz a lakóhelyedről, és utána kérhetsz mozgóurnát.
- Ha se nem a lakóhelyed, se nem a tartózkodási helyed az intézet, akkor sajnos nem tudsz szavazni. Kivéve, ha az intézmény közvetlen közelében, ugyanabban a szavazókörben van a bejelentett lakcímed / tartózkodási helyed.
Az önkormányzati választáson ugyanis csak a lakóhelyednek vagy a tartózkodási helyednek megfelelő szavazókörben tudsz szavazni. Átjelentkezni pedig nem lehet akárhova, csak a lakcímedről a tartózkodási helyedre. Ha huzamosabb ideig tartózkodsz az intézményben, és szeretnél szavazni, érdemes lehet bejelentkezned oda. Legalább 30 nappal a választások előtt létesítened kell tartózkodási helyet, hogy ott is le tudd adni a szavazatod.
Pszichiátriai gyógykezelés alatt állok, szavazhatok az EP-választáson?
Igen, ha nem korlátozta a bíróság a választójogodat gondnokság alá helyezéssel. (Erről lásd a Szavazhatok-e, ha gondnokság alatt állok? kérdést.) Ha nem hagyhatod el az intézményt, és be vagy oda jelentve, akkor mozgóurnát igényelhetsz. Külön tájékoztatót készítettünk arról, hogy ezt hogyan teheted meg. Ha nem a lakóhelyed vagy tartózkodási helyed szerinti választókerületben, vagy annak közvetlen közelében van az intézet, akkor sajnos nem tudsz szavazni. Alapvetően a lakóhelyeden tudsz szavazni, illetve a tartózkodási helyedre tudsz átjelentkezni. Ha máshol vagy pszichiátriai gyógykezelés alatt, az önkormányzati választásokon nem tudsz szavazni. Ha huzamosabb ideig tartózkodsz szociális intézményben, és szeretnél szavazni, érdemes tartózkodási helyként bejelentkezned oda, és utána átjelentkezhetsz. Az átjelentkezésről itt írunk részletesen.
Hajléktalan ember vagyok, hogyan tudok szavazni?
Ez attól függ, hogy be vagy-e jelentve valahova. Ha huzamosabb ideig hajléktalanszállón élsz, nagy valószínűséggel oda be is vagy jelentve. A bejelentés a szállásadó kötelezettsége. Ha legalább 10 napon keresztül a szálláson tartózkodsz, a 10. napot követő 24 órán belül kell megtennie. Ebben az esetben a választási iroda értesítőjét erre a címre küldik el neked.
Ha nincs hol laknod, akkor sem esel el a szavazati jogodtól. Ilyenkor lehetőséged van települési szintű lakóhely bejegyzésére (erről részletesen lásd ezt a tájékoztatónkat).
Ha nem kaptál választ a kérdésedre, keresd jogsegélyszolgálatunkat a jogsegely@tasz.hu címen!