Tájékoztató a pedagógusok előmeneteli rendszeréről
Egy 2013-as rendeletben a kormány a pedagógusok előmenetelére olyan rendszert alkotott meg, amelyben a nemzeti köznevelési törvény szerint minden pedagógusnak részt kell vennie. A minősítési rendszer fokozatokat állít fel, ezek a Gyakornok, a Pedagógus I., a Pedagógus II., a Kutatótanár és a Mestertanár fokozatok. Az alábbi útmutatót olyan pedagógusok számára készítettük, akikben kérdések merültek fel a minősítési rendszerrel kapcsolatban.
A pedagógusok gyakornoki időszaka két évig tart, és legfeljebb két évvel hosszabbítható meg. A minősítő vizsga sikeres teljesítését követően Pedagógus I. fokozatba kerül az oktató. Ha a Pedagógus I. fokozatba besorolt pedagógus nyolc év, az osztatlan tanárképzésben végzett pedagógus hét év szakmai gyakorlattal rendelkezik, kezdeményezheti a minősítési eljárást, amely révén a Pedagógus II. fokozatba kerülhet. A jogszabály előírja azonban azt is, hogy kilenc év elteltével ez az eljárás kötelező.
Létezik még Kutatótanár és Mestertanár fokozat, de a tájékoztató ezekkel a fokozatokkal nem foglalkozik. Ha ezekkel kapcsolatos kérdésed van, keress minket a jogsegely@tasz.hu címen!
Járulj hozzá a tudástárunk bővítéséhez!
A TASZ tájékoztató anyagai ingyenesek, de az elkészítésük sok szakmai tudást, időt, és ezáltal pénzt is igényel. Ezt a munkát csak támogatóink segítségével tudjuk elvégezni. Kérjük, ha teheted, járulj hozzá adományoddal te is az elkészítésükhöz. Ha csak később szeretnél, vagy nincs lehetőséged adományozni, kattints a „tovább olvasom” linkre.
Mi történik akkor, ha nem akarok a minősítési eljárásban részt venni?
A törvény szerint a minősítési eljárásban kötelező részt venni. Ezt azt jelenti, hogy ha nem jelentkezel a Pedagógus II. fokozat megszerzésére, kilenc év elteltével az intézményvezető mint munkáltató fog téged feljelentkeztetni. A minősítési eljárásban való kötelező részvétel teljesítésének időpontját a munkáltató írja elő a Pedagógus I. fokozatba lépést követően a kinevezés, munkaszerződés módosításában. A felterjesztést tehát nem kell aláírnod, a munkáltató maga jelentkeztethet a minősítésre.
Ez a kérdés 2023-ban azért vált aktuálissá, mert azoknak, akik a minősítési eljárásban nem akartak részt venni, 2022 szeptemberében járt le a 2013-as rendelet hatálybalépésétől számított kilenc évük. A kötelező minősítési eljárás kezdetének az az időpont számít, amikor az intézményvezetőnek rögzítenie kell azt az informatikai rendszerben, ami a rendelet szerint április 15. Tehát akik a rendelet hatálybalépése óta nem akarnak részt venni a minősítési rendszerben, először 2023. április 15-ével szembesülnek a kötelező minősítési eljárással.
Akik arra számítanak, hogy a minősítési eljárást rövidesen kivezetik, azok még húzhatják az időt: a 2023 áprilisában felterjesztett pedagógusoknak a portfóliójukat november 25-ig kell feltölteniük, így náluk a minősítési eljárás ténylegesen csak 2024-ben kezdődik majd el.
Mi van, ha nem sikerül a minősítő vizsgám?
A minősítési eljárás megismételhető, ha sikertelen volt. A minősítési eljárás megismétlésére legkorábban a sikertelen minősítési eljárás befejezésétől számított két év szakmai gyakorlat megszerzésének évében kerülhet sor. A megismételt minősítési eljárás lefolytatására viszont legkésőbb a Pedagógus I. fokozat megszerzésétől számított tizenegy év szakmai gyakorlat megszerzéséig kerülhet sor.
Ha a megismételt minősítő eljárás is sikertelen, az erről történő tájékoztatást követő tizedik napon a pedagógus munkaviszonya, közalkalmazotti jogviszonya megszűnik.
Mikor önkéntes az előmeneteli eljárásban a részvétel?
Ahogy fent is írtuk, a pedagógusok számára fő szabály szerint kötelező a részvétel az előmeneteli rendszerben, fenntartótól függetlenül.
A jogszabály azonban meghatároz olyan csoportokat is, akik az eljárásban önkéntesen vehetnek részt:
-
a szakképző intézmény pedagógus szakképzettséggel rendelkező oktatói,
-
az egyházi szolgálati jogviszony alapján köznevelési intézményben, szakképző intézményben, többcélú köznevelési intézményben, többcélú szakképző intézményben nevelő-oktató tevékenységet ellátó, pedagógus szakképzettséggel és oktatási azonosító számmal rendelkező személyre és felsőoktatási intézményben pedagógus szakképzettséggel rendelkező, tanári munkakört ellátó személyek, valamint
-
a felsőoktatási intézmény pedagógus szakképzettséggel rendelkező, tanári munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottai és munkavállalói,
-
az Nkt. 35/B. § (3) bekezdésében meghatározott, hit- és erkölcstanoktatásban közreműködő, illetve hittant oktató személyek.
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz