Mit tehetek, ha az önkormányzati lap vagy a helyi kábeltévé kampányol?
A kampányidőszakban az önkormányzatoknak biztosítaniuk kell a választáson indulók esélyegyenlőségét a helyi újságban és tévében. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzat felelőssége, hogy a helyi média teljeskörűen tájékoztassa a választókat. Minden jelöltnek egyenlő feltételeket kell biztosítani arra, hogy megjelenhessenek a helyi médiában, ezzel segítve, hogy a választók tájékozott döntéshoz hozhassanak a választáson. Gyakran előfordul azonban, hogy a kiegyensúlyozottság sérül, és az önkormányzati média egy jelölt vagy párt mellett kampányol. Összeszedtük, hogy mit tehetsz ilyenkor.
Jogi értelemben kampánynak a kampányidőszakban (a 2024-es választásokat kapcsán április 20. és június 9. között) végzett tevékenység minősül, melynek célja a választói akarat befolyásolása.
Az önkormányzati lapoknak és helyi tévéknek kötelessége ebben az időszakban kiegyensúlyozott tájékoztatást nyújtania a választóknak. Azaz törekedniük kell arra, hogy ugyanannyi megjelenést biztosítsanak minden jelöltnek, és egyikük mellett sem köteleződhetnek el.
Mikor jogsértő egy cikk vagy tévéműsor a kampányidőszakban?
Önkormányzati lap esetében akkor történik jogsértés, ha: két egymást követő lapszámban is ugyanaz a jelölt kap több megszólalási lehetőséget. Tehát nem kell minden lapszámban minden jelöltről beszámolni, de a következő lapszámokban sort kell keríteni erre. Azaz az esélyegyenlőség megvalósulhat több lapszámon keresztül is.
A helyi tévének egyenlő feltételek mellett kell közzétennie a jelöltek vagy jelölőszervezetek politikai reklámjait. Minden jelölt reklámjának ugyanannyi műsoridőt kell biztosítaniuk, figyelniük kell arra, hogy a megjelenés sorrendje, időtartama és az adásba kerülés időpontja is biztosítsa a jelöltek, jelölőszervezetek közötti esélyegyenlőséget. Ha ezeket megszegi a helyi tévé, jogsértést követ el.
Hogyan léphetek fel a helyi újság vagy tévé jogsértő kampányolásával szemben?
Ha a 2024. április 20. és június 9. közötti időszakban azt tapasztalod, hogy egyenlőtlenül jelennek meg jelöltek és jelölőszervezetek az önkormányzati lapban vagy a helyi tévében, három napon belül választási kifogással élhetsz a Területi Választási Bizottsághoz.
A kifogás benyújtásához mintát is készítettünk.
A Területi Választási Bizottság (TVB) elérhetőségét a Nemzeti Választási Iroda oldalán találod.
A kifogást legegyszerűbb e-mailben elküldened. Fontos, hogy minden lehetséges
bizonyítékot csatolj. Ezek lehetnek screenshotok, újságcikkek, mobiltelefonnal készített fényképek, videók stb. Írd oda a kifogás végére, hogy milyen bizonyítékokat mellékelsz, nehogy elkerülje a választási bizottság figyelmét
A kifogás bárki benyújthatja, nem kell helyi lakosnak lennie. Fontos, hogy a személyes adataid pontosan tüntesd fel.
A kifogás nyomán a Területi Választási Bizottság megvizsgálja az esetet, és megállapíthatja a jogsértést.
Mi történik, ha megállapítják a jogsértést?
A jogsértően eljáró újságot/tévét kötelezhetik arra, hogy a jogsértésről szóló információt tegyék közzé, valamint eltilthatják őket a kampányolástól (jogsértéstől), és akár bírságot is kiszabhatnak rájuk.
Ha további kérdésed van, fordulj hozzánk a jogsegely@tasz.hu címen!
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz