A kannabiszhasználók eltérő egészségügyi ellátást igényelnek
Egy új vizsgálat kimutatta, hogy a kannabiszt rendszeresen használók ellátásához nagyobb mennyiségű altatóra, érzéstelenítőre és nyugtatóra van szükség. Ez újabb indokot nyújt arra, hogy az ellátottak bátran számot adhassanak az orvosnak a szerhasználatukról.
Coloradói kutatók 250 alany esetében vizsgálták meg a kisebb invazív – például sebészeti – beavatkozások esetén felhasználandó altató és érzéstelenítő mennyiségét. Az alanyok közül 25-en vallották magukat rendszeres kannabiszhasználónak. A kutatók azt találták, hogy esetükben több mint kétszer annyi altatóra, valamint 10-20%-kal több érzéstelenítőre és nyugtatóra volt szükség, mint más ellátott betegeknél. Az eredmények alapján a vezető kutató kiemelte, hogy az ellátottaknak kiemelten fontos tájékoztatni orvosukat a kannabiszhasználatukról és felvetette, hogy a kutatást más gyógyszerek területére is ki kellene terjeszteni.
Ezzel Magyarországon a legfőbb probléma az, hogy a betegek a szigorú törvények miatt nem mernek számot adni a szerhasználatukról attól tartva, hogy az orvos értesíti a rendőrséget. A félelem sajnos még ma is jogosnak bizonyul: a 2017-es évre irányult, országos felmérésünk alapján a kábítószer-túladagolás miatt ellátottak háromnegyedére indokolatlanul hívták rá a rendőrséget és többségük ellen büntetőeljárás indult! Egy ügyfelünk elmesélte, hogy már az életmentő ellátását követően, a kórházban hívta ki rá orvosa a rendőrséget, akik ugyan meglepődve, de kötelességüknek eleget téve elindították ellene a büntetőeljárást.
Továbbra is arra kérjük a szerhasználókat ellátó orvosokat, hogy titoktartási kötelezettségüknek eleget téve csak abban az esetben értesítsék a rendőrséget, ha az ellátott valaki életét közvetlenül fenyegeti, vagy ha nyolc napon túl gyógyuló, bűncselekményre utaló sérülést szenvedett.
Ha pedig az orvosod indokolatlanul hívta rád a rendőrséget, fordulj bizalommal hozzánk és ingyenes jogi segítséget nyújtunk!