Kereső
Címke szűrő
Válaszd ki a témát, ami érdekel, majd kattints a keresés gombra.
Szervezeti hírek
Választás és szavazás
Jogok az egészségügyben
Munkajog
Nők jogai
Hátrányos megkülönböztetés
Gyerekjogok
Fogyatékos emberek jogai
Jogok a pszichiátrián
Jogok az oktatásban
Szociális ellátások
Tüntetés, tiltakozás
Sajtó- és szólásszabadság
Aktivizmus, részvétel a közéletben
Drogfogyasztók jogai
Adatvédelem
Jogállam
Elfogadták a Fővárosi Drogstratégia 2024-es Cselekvési Tervét
Április 2-án tartotta idei első plenáris ülését a Budapesti Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (BKEF), ahol a tagok egyhangúlag megszavazták a bemutatott Cselekvési Tervet. A dokumentum a 2024.03.01-2025.02.28. közötti időszakra előírt tevékenységeket részletezi.
Társadalmi egyeztetésre került a Fővárosi Drogstratégia tervezete
Két évvel ezelőtt számoltunk be arról, hogy Budapestnek saját Drogstratégiája lesz, aminek kidolgozásában mi is részt veszünk. A dokumentum előzetes verziója most elkészült és szabadon véleményezhető november 21-ig.
Átláthatóbbá válik a tiltott drogok listája, de a terület megreformálása várat magára
Egy, a kormány által beterjesztett salátatörvény igyekszik rendet tenni a kábítószerek, a pszichotróp anyagok és új pszichoaktív szerek szabályozásában. A módosítást egy alkotmánybírósági határozat tette szükségessé, amely arra hívta fel a figyelmet, hogy nehezen átlátható az egyes szerek jogi státusza. Míg az intézkedés egyfelől szükséges és üdvözlendő, az új rendszerezésnek árnyoldalai is lehetnek.
Nem bünteti, „csak” anyagilag lehetetleníti el az állam azt, akit drogfogyasztáson érnek
Értelmét veszíti az elterelés, ha bűnügyi költség címén nagyobb összegeket fizettetnek ki, mint a csekély mennyiségű kábítószer tartása vagy fogyasztása miatti pénzbüntetés. Az ügyészségek mégis egyre inkább rákaptak a lehetőségre.
Nyolc év alatt az USA tizenöt állama legalizálta a kannabiszt
Az Egyesült Államok november 3-i elnökválasztásával egy időben helyi népszavazásokat is tartottak, melyeken a legális kannabisz ügye nagyobb támogatást élvezett, mint valaha. Ötből öt államban ment át a legalizáció és két újabb állam engedélyezte a kannabisz orvosi receptre történő felírását. New Jerseyben a szavazók kétharmada voksolt a legalizáció mellett, ilyen arányra korábban nem volt példa. Minek köszönhető, hogy rövid idő alatt ennyire megváltozott a lakosság véleménye a kannabiszról és mi várható a jövőben?
Boltok ezreiben elérhető étrendkiegészítő és virágmag hatóanyaga is felkerül az állam dizájnerdrog-listájára
Súlyos büntetés fenyegeti a tájékozatlan kereskedőket.
Kirakatrazziáktól nem lesz biztonságosabb az éjszakai élet
Nagyszabású razzia zajlott június közepén a fővárosi bulinegyedben – 900 főt igazoltattak, 93 kereskedelmi egységet és 90 autót ellenőriztek a rendőrök három nap alatt. A fokozott ellenőrzés legfeljebb arra volt jó, hogy jelentős költséggel pillanatképet nyújtson az éjszakai életről, de annak befolyásolására tökéletesen alkalmatlan.
„A forrás megvan, csak kifizetni nem tudjuk” – beszámoló a Kábítószerügyi Tanács októberi üléséről
A kifizetési nehézségek évek óta megkeserítik a drogterületen dolgozók életét. Nem ritka, hogy a nyertes pályázatok összegét csak a projekt megvalósításának végén sikerül az államnak kifizetnie. A Kábítószerügyi Tanács október 18-i ülésén ismét hasonló problémák merültek fel. A „pénzügytechnikai problémát” az okozza, hogy idén a kábítószerügy átkerült az egészségügy alá, ezért több szerződést újra kell kötni, ami tovább tolja az eddig elmaradt fizetéseket.
A kannabiszhasználók eltérő egészségügyi ellátást igényelnek
Egy új vizsgálat kimutatta, hogy a kannabiszt rendszeresen használók ellátásához nagyobb mennyiségű altatóra, érzéstelenítőre és nyugtatóra van szükség. Ez újabb indokot nyújt arra, hogy az ellátottak bátran számot adhassanak az orvosnak a szerhasználatukról.
A magyar drogügy párhuzamos valóságai
Könnyen párhuzamos univerzumokban találhatja magát az a gyanútlan szemlélő, aki a hazai kábítószerügy aktualitásairól az állam szócsövén, majd a szakmai szervezetek beszámolóin keresztül próbál tájékozódni. Míg például az EMMI által koordinált Kábítószerügyi Tanács ülésén csupa pozitívumot hallani, addig a civilek által szervezett Fehér Foltok az Ellátórendszerben konferencia alapvető hiányosságokra és súlyos problémákra világított rá. Mindkét eseményen részt vettünk és ismét arra jutottunk, hogy az érdemi párbeszéd és a partneri viszony oldhatná fel a kettősséget. Erre viszont az EMMI nem hajlandó.
Ártalomnövelés a hazai drogpolitikában
A Magyar Kétfarkú Kutyapárt beszélgetéssorozatának 2. részeként Legyen minden jobb! /Beszélgetés az okos drogpolitikáról címen a magyarországi drogstratégiáról és az ártalomcsökkentésről beszélgettek a meghívottak. A beszélgetésen részt vett Magánszféra projektünk munkatársa, Kardos Tamás, Bánfai Ferenc, mentőápoló; Tóth Dániel, Baptista Utcafront tűcsere programjának munkatársa. A beszélgetést Vitéz Zsuzsa moderálta.
Letűnőben az intravénás droghasználat? – Jelentés a Kábítószerügyi Tanács üléséről
Az idei utolsó Kábítószerügyi Tanács (KT) ülésen a drogügyi szervezeteket képviselő civilek alapvető ártalomcsökkentő szolgáltatásokat hiányoltak és szóvá tették a finanszírozás súlyos aránytalanságait. Az is kiderült, hogy kiknél keresnek leggyakrabban kábítószert a rendőrök.
Beszámoló a TASZ "Ártalomcsökkentés: a felépülés első lépcsőfoka" című konferenciájáról
December 5-én tartottuk az éves ártalomcsökkentő konferenciánkat. Célunk ezúttal annak bemutatása volt, hogy az ártalomcsökkentés fontos eleme a felépülés-központú modellnek, jelentős szerepe van a problémás szerhasználók elérésében, kezelésbe irányításában és felépülésében. Ezen felül fontosnak tartottuk annak szemléltetését, hogy az ártalomcsökkentés sokkal több tevékenységet foglal magába, mint a tűcsere és a fenntartó kezelések, amiket itthon jellemzően értünk alattuk. A meghívott előadók azt is részletezték, hogy mindezek hogyan járulnak hozzá a felépüléshez.