Újabb atrocitás érte az újságírókat, most a vizes vébé helyszínén
Az ATV híradása arról számolt be, hogy a vizes vébé városligeti helyszínére tervezett szerdai forgatásuk teljes kudarcba fulladt a helyszínt őrző biztonsági őrök fenyegető fellépése miatt. Az, ha a választások közeledtével tendenciává válik a sajtó fizikai korlátozása, különösen aggályos, ezért minden lehetséges jogi eszközt megragadunk ahhoz, hogy megvédjük a hozzánk forduló újságírók jogait, és azon keresztül a sajtószabadságot.
Az ATV tudósítói szerdán azért mentek a Városligetbe, hogy tájékoztassák a közvéleményt a helyszíni munkálatokról. Az ATV által rendelkezésünkre bocsátott kép- és hanganyag tanúsága szerint a helyszíni biztonsági őrök magukból kikelve, minősíthetetlen stílusban, öklükkel fenyegetőzve üldözték el az ATV riporterét és operatőrét, utóbbit két kézzel meg is lökték. Az ordítozó biztonsági őrök azt kifogásolták, hogy a sajtó videóra veszi őket.
A köztulajdont védő biztonsági őrök az állam megbízásából dolgoznak, ezért kötelesek tűrni a sajtószabadság gyakorlását. A polgári jog szabályai alapján ugyan mindenki maga dönthet arról, hogy készülhet-e róla képfelvétel, de ez a szabály nem abszolút érvényű. Ha a sajtó csak úgy tud felvételt készíteni egy közérdekű eseményről, hogy közben filmre veszi az eseményt biztosító biztonsági őröket, akkor nekik el kell viselniük a forgatást, de alappal várhatják el, hogy a később bemutatott képanyagban ne legyenek felismerhetőek.
A vébé megrendezéséért felelős államnak az is a felelőssége, hogy a rendezvény helyszínének biztosítására megfelelően felkészített biztonsági őröket alkalmazzon, akik ismerik a sajtó jogait, és képesek civilizáltan kommunikálni a helyszínre érkező magyar és külföldi tudósítókkal, már az előkészületek időszakában is. A szervezőknek gondoskodniuk kell arról, hogy ne dolgozhassanak tovább a vébé helyszínén azok a személyek, akik jogsértő módon, erőszakkal fenyegetőzve léptek fel a jogait gyakorló sajtóval szemben.
Az ATV munkatársait érő atrocitás nem példa nélküli a hazai közéletben: az utóbbi időben feltűnően nehezebb a dolguk azoknak az újságíróknak, akik be akarnak számolni a közhatalom munkájáról és a közpénzek költéséről. A hétvégén a Hírtv nem készíthetett vágóképeket a miniszterelnök leendő munkahelyéül szolgáló Karmelita kolostor átépítési munkálatairól, mert a helyszínre kivezényelt rendőrök ezt megtiltották. Ezt megelőzően a 444 munkatársát, Halász Júliát erőszakkal zárták ki a kormány nemzeti konzultációt népszerűsítő lakossági fórumáról. Mindeközben újra és újra megtörténik, hogy a parlamentből határozatlan időre kitiltják a házelnök tetszésének nem megfelelően tudósító újságírókat.
Nem maradhat következmények nélkül az, hogy a vizes vébé területét őrző, az állam megbízásából eljáró biztonsági őrök támadóan léptek fel a rendezvény előkészületeiről jogszerűen tudósító sajtóval szemben. A július közepén kezdődő vizes világbajnokság az egész ország sporteseménye, amely közpénzből szerveződik. A rendezvény sikere tehát közös ügyünk. A sajtónak így nemcsak joga, de kötelessége is, hogy beszámoljon a lebonyolításáért felelős szervek munkájáról, amibe magától értetődően beletartozhat az előkészületi munkálatok feltérképezése.