Bezárnak 6 intézetet: csikorogva, de végre fordul a magyar fogyatékosügyi politika
600 fogyatékos ember hagy el napjainkban 6 intézetet. Hatalmas lépés ez. Az EU pénzt adott, mi pedig ezernyi hibával, de mégiscsak jól használtuk ezt fel. Kutatási beszámolónk.
A kitagolás ahhoz hasonlít, amikor valaki megpróbálja nyugat felé fordítani a családi trabantot, ami addig csak kelet felé haladt. A vezető eleinte nem érti, miért kellene fordulnia, a kormány be van ragadva, az úton nincs elég hely. De egy öltönyös idegen az út széléről kézjelekkel próbálja magyarázni, hogy arra jobb lesz, és ígéri, benzint is ad nekünk.
A trabant vezetője összeszedi minden erejét, és a mögötte ülő veszekedő család zajában megfordítja a kocsit. De csak azért, hogy aztán a következő kereszteződésnél a rossz irányba kanyarodjon és ezt nagyon sokáig észre se vegye.
Mikor pedig végre észreveszi, már késő visszafordulni.
Valahogy így zajlik nálunk a kitagolás.
Kihirdetünk egy nemzetközi fogyatékosügyi egyezményt, amelyet nem értünk pontosan. Úgy döntünk, hogy bezárjuk a nagy létszámú intézeteket, de nem tudjuk, mit és hogyan kellene csinálni helyette. Nem bízunk az EU-ban, de elfogadjuk tőle az erre szánt pénzt. Ráadásul az EU sem tudja, mit is kérjen tőlünk.
Sok hozzá nem értésből, félreértésből, jóakaratból és elszántságból kerekedik ki a végeredmény.
Ami végül is sok szempontból sikeres lett.
Hogy mindez hogyan zajlott, arról Kozma Ágnes, Petri Gábor, Balogh Attila és Birtha Magdolna remek tanulmánya árul el részleteket. A tanulmány bemutatja,
- hogyan készült fel Magyarország hat intézet bezárására és a lakók kiköltözésére Bélapátfalván, Berzencén, Szentesen, Kalocsán, Szakolyban és Mérken.
- hogyan élték meg a lakók maguk ezt a folyamatot, és mennyiben volt lehetőségük részt venni sorsuk alakításában, és hogy
- az EU-s támogatásokat milyen célokra költötték és ezek mennyiben segítették elő azt, hogy a fogyatékos emberek intézeteken kívül, a közösségben éljenek.
Töltsd le innen és olvasd el a tanulmányt: “Az Európai Unió támogatásainak a szerepe az intézménytelenítésben és a férőhelykiváltás eddigi tapasztalatai” című kutatási beszámoló.