Beszámoló a szlovéniai WHO technikai megbeszélésről, téma: HIV és más STD-k MSM (men who have sex with men) körben, 2008. május
A szlovén EU elnökség alkalmából, a WHO a szlovén Egészségügyi Minisztériummal közösen rendezett egy kétnapos rendezvényt a szlovéniai Bledben, ahová a TASZ-t is meghívták, hogy képviselje a magyarországi civil szervezeteket.
Az első nap főleg beszámolókat hallgathattunk különböző szervezetek tevékenységéről: a WHO-tól Ying-Ru Lo, a UNAIDS-től Michael Bartos és UNDP-től Jeff O’Malley tartottak egy-egy 20 perces előadást. Két érdekesebb momentuma volt az előadásoknak, az egyik a New York-ban június 10-11-re összehívott találkozó, ahol az ENSZ összes tagállama képviselteti magát, és számos NGO is jelen lesz (sajnos a jelentkezési határidő valamikor még év elején lejárt…) Kíváncsi vagyok, ki képviseli Magyarországot és milyen haladásról fog beszámolni a HIV kezelés és prevenció területén. Emellett hangsúlyozták, hogy a legjobb megoldások mindig helyi szinten születnek, az önkormányzatok, egészségügyi dolgozók, női mozgalmak és természetesen az LMBT szervezetek kezdeményezéseiből, hiszen ők ismerik leginkább a közösséget. Kérdés, hogy Magyarországon mennyire lehet mozgósítani például az önkormányzat működtetésében lévő iskolákat HIV/AIDS felvilágosító munkára és hogy egyáltalán létezik-e MSM közösség…
Az NGO-k képviseletében Ton Coenen az AIDS Action Europe-tól és Michael Minalto a Polish Social AIDS Comm-tól tartottak beszámolót a fejlődésről globális és regionális szinten. Regionális szinten nagyjából az a helyzet, ami Magyarországon is sajnos megfigyelhető: a pénz hiánya, a projektek fenntarthatóságának problémája és a HIV/STD programok hiánya.
Végül Marita van de Laar az ECDC-től beszélt a viselkedési kutatások eredményeiről és ajánlásokról, hogy hogyan lehet egységes kutatási mutatókat kidolgozni. Érdekes, hogy bár Magyarország tagja az EU-nak és van is magyar munkatársa az ECDC-nek Stockholmban, mégsem érkezik adat a magyar helyzetről…
Másnap az Andrija Stampar School of Public Health horvát intézettől tartottak előadást egy tanulmányról, amely a kelet- és közép-európai régió HIV helyzetéről szól MSM vonatkozásban. Halottam magyar adatokat is, de kíváncsi lennék a forrásra. Elég hihetetlennek tartom, hogy a felmérésben résztvevők majdnem 70%-a jár HIV-tesztre, míg az Egyesült Királyságban ez a szám alig 50%…
A nap hátralévő részében munkacsoportokra oszlottunk, a mi csoportunk a HIV/AIDS témát emberjogi szempontból vesézte ki, dán kollégámnak és nekem a HIV-vel élők stigmái jutottak. Bármely területen a felvilágosítás és az emberek megfelelő információval való ellátása látszik megoldásnak.
Ezután következett még egy rendezvény, ahová már csak NGO-k mentünk. Itt külön hangsúlyt kapott az európai MSM mobilitása, ezért is van szükség regionális együttműködésre, mert a HIV és más STD-k nem állnak meg a sok esetben már amúgy is csak formális határokon. Az ott felvázolt, és azóta véglegesített nyilatkozatot az augusztus 1-2-án Mexikóban rendezett 2008 AIDS Pre-Conference on MSM-en fogjuk kiadni.