Magyarországon a nőknek joguk van a testük felett rendelkezni, így lehetőségük van a terhességmegszakításra (abortuszra) is. Ebben a tájékoztatónkban összefoglaljuk, hogy milyen feltételek mellett kérheted a terhességmegszakítást, hogyan zajlik a folyamat, és milyen jogok illetnek meg az eljárás során.
Magyarországon a terhességet csak bizonyos ideig (a terhesség meghatározott hetéig) lehet megszakítani, ezért nagyon fontos, hogy
- mielőbb kiderüljön (és orvos is igazolja), hogy terhes vagy,
- ha nem szeretnéd megtartani a magzatot, akkor mielőbb indítsd el a terhességmegszakítás eljárását.
A folyamat során négy időpontot kell egyeztetned. Részt kell venned két kötelező tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál, és kétszer meg kell jelenned egy egészségügyi szolgáltatónál (orvos, kórház). Előfordulhat, hogy az egész folyamat több hétig is eltart.
Általános tudnivalók
A terhesség megtartása vagy megszakítása a 12. hétig alapvetően a te döntésed, ez része a saját tested feletti rendelkezési jogodnak. Bizonyos feltételek mellett akár később is végezhető abortusz. A magyar szabályozás tehát elméletben liberálisnak tekinthető, a gyakorlatban azonban sajnos akadályokba ütközhetsz a folyamat során, amik meghosszabbíthatják a várakozási időt. Fontos, hogy a terhességmegszakítás pénzbe kerül, de bizonyos esetekben ingyen van, és ha erre rászorulsz, kérhetsz kedvezményt is.
Ebben a részben részletesen írunk arról, milyen feltételek mellett, hányadik terhességi hétig végezhető abortusz, illetve más, a terhességmegszakítással kapcsolatos legalapvetőbb kérdésekre is választ kaphatsz.
A terhesség hányadik hetéig végeznek abortuszt?
Milyen indokkal szakítható meg a 12. hétig a terhesség? Mit jelent a súlyos válsághelyzet?
Ki igazolja a terhességmegszakítás alapjául szolgáló okot?
Lehetséges-e terhességmegszakítás, ha kiskorú vagyok?
Hogyan történik a terhességmegszakítás?
Lehet-e gyógyszeres terhességmegszakítást (abortusztablettát) kérni?
Kell-e fizetni a terhességmegszakításért?
Bele kell-e egyeznie az apának a terhességmegszakításba?
El kell-e mondanom valakinek, hogy terhességmegszakításra készülök, vagy ilyenem volt?
A terhességmegszakítás folyamata
A terhességmegszakítás folyamatát a családvédelmi szolgálatnál kell elindítanod. Először részt kell venned egy úgynevezett első tanácsadáson, ahol megpróbálnak meggyőzni arról, hogy tartsd meg a magzatot. Ezután tudsz időpontot kérni a második tanácsadásra, ahol már szükség van a terhesség orvosi igazolására is. A két tanácsadás között legalább három napnak el kell telnie. Ha korábban nem tetted, a két tanácsadás között el kell menned egy nőgyógyászhoz, aki elvégez néhány vizsgálatot, és megállapítja, hogy hányadik terhességi hétben jársz. Ő állítja ki azt az igazolást is, amit a második tanácsadásra vinned kell magaddal.
Ha a második tanácsadáson is fenntartod a kérelmed, akkor hivatalosan is elindítják a folyamatot, és kiválaszthatod, hogy hol végezzék el a beavatkozást. A második tanácsadás után nyolc napon belül jelentkezned kell a választott rendelőben vagy kórházban. Ekkor még nem végzik el a beavatkozást, csak megvizsgálnak, és ha orvosilag is engedélyezik a terhességmegszakítást, időpontot egyeztetnek veled a beavatkozásra. A terhességmegszakítás napján a kérelmet aláírásoddal ismét meg kell erősítened. Természetesen a folyamat bármelyik pontján dönthetsz úgy, hogy mégis megtartod a terhességet.
Fontos, hogy a terhességmegszakítás során is megilletnek a betegjogok. Arról, hogy mik azok a betegjogok, külön tájékoztatót is készítettünk. Ezen kívül a családvédelmi szolgálat munkatársait titoktartási kötelezettség terheli. Az első tanácsadáson még névtelen is maradhatsz, a terhességmegszakításra vonatkozó hivatalos kérelmet viszont csak akkor állítják ki, ha megadod a személyes adataidat.
Ebben a részben leírjuk, hogy milyen teendőid vannak, ha szeretnéd megszakítani a terhességet, és végigvezetünk a teljes folyamaton. Külön kitérünk arra is, hogy miben más a folyamat akkor, ha szexuális erőszak áldozata vagy.
Hogyan tudok bejelentkezni a családvédelmi szolgálathoz tanácsadásra?
Mi történik az első tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál?
Ki állapítja meg, hogy terhes vagyok? Hogyan szerezhetek orvosi igazolást a terhességről?
Mit tehetek, ha nem szeretném meghallgatni a magzat szívhangját? Visszahívhat-e egy újabb vizsgálatra az orvos, ha még nem hallható a szívhang?
Mi történik a második tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál?
Kell-e időpontot egyeztetnem a terhességszakításra a kórházba, rendelőbe?
Hol végeznek abortuszt? Bármelyik kórházba bejelentkezhetek?
Megtagadhatja-e az orvos vagy a kórház, hogy elvégezze az abortuszt?
Elkísérhet-e valaki a tanácsadásra vagy a terhességmegszakításra?
Kitől kérhetek lelki segítséget a folyamat során?
Milyen szabályok vonatkoznak a terhességmegszakításra, ha szexuális erőszak áldozata vagyok?
Kiskorúakra és gondnokság alatt álló felnőttekre vonatkozó szabályok
Ha valaki még nem nagykorú (18 év alatti), illetve gondnokság alatt áll, akkor nem dönthet egyedül a terhesség megszakításáról. Ebben a részben leírjuk, hogy ilyen esetekben hogyan indítható el a terhességmegszakítás folyamata, és kinek a beleegyezésére van szükség.
Bele kell-e egyeznie a szülőnek a terhességmegszakításba?
Ki kérelmezheti a terhességmegszakítást kiskorúaknál?
Gondnokság alatt állok. Bele kell-e egyeznie a gondnokomnak a terhesség megszakításába?
Gondnokság alatt állok. Kötelezhet-e a gondnokom a terhesség megszakítására?
Ha a terhességmegszakítással kapcsolatban további jogi kérdésed van, keresd jogsegélyszolgálatunkat a jogsegely@tasz.hu címen.
Források:
A magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény
A magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról szóló 32/1992. (XII.23.) NM rendelet
A Patent Egyesület Abortusz Kisokosa
A Patent Egyesület kutatása az abortuszhoz való hozzáférésről Magyarországon
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz