Magyarországon a nőknek joguk van a testük felett rendelkezni, így lehetőségük van a terhességmegszakításra (abortuszra) is. Ebben a tájékoztatónkban összefoglaljuk, hogy milyen feltételek mellett kérheted a terhességmegszakítást, hogyan zajlik a folyamat, és milyen jogok illetnek meg az eljárás során.
Magyarországon a terhességet csak bizonyos ideig (a terhesség meghatározott hetéig) lehet megszakítani, ezért nagyon fontos, hogy
- mielőbb kiderüljön (és orvos is igazolja), hogy terhes vagy,
- ha nem szeretnéd megtartani a magzatot, akkor mielőbb indítsd el a terhességmegszakítás eljárását.
A folyamat során négy időpontot kell egyeztetned. Részt kell venned két kötelező tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál, és kétszer meg kell jelenned egy egészségügyi szolgáltatónál (orvos, kórház). Előfordulhat, hogy az egész folyamat több hétig is eltart.
Általános tudnivalók
A terhesség megtartása vagy megszakítása a 12. hétig alapvetően a te döntésed, ez része a saját tested feletti rendelkezési jogodnak. Bizonyos feltételek mellett akár később is végezhető abortusz. A magyar szabályozás tehát elméletben liberálisnak tekinthető, a gyakorlatban azonban sajnos akadályokba ütközhetsz a folyamat során, amik meghosszabbíthatják a várakozási időt. Fontos, hogy a terhességmegszakítás pénzbe kerül, de bizonyos esetekben ingyen van, és ha erre rászorulsz, kérhetsz kedvezményt is.
Ebben a részben részletesen írunk arról, milyen feltételek mellett, hányadik terhességi hétig végezhető abortusz, illetve más, a terhességmegszakítással kapcsolatos legalapvetőbb kérdésekre is választ kaphatsz.
A terhesség hányadik hetéig végeznek abortuszt?
Alapesetben a 12. hétig végezhető el a terhességmegszakítás, de vannak olyan kivételes esetek, amikor ez a határidő kitolódhat akár a 24. hétig is. Sőt, van olyan eset is, amikor bármeddig megszakítható a terhesség. Az, hogy a terhesség a 12. vagy a 24. hétig szakítható meg, azt jelenti, hogy az adott terhességi hétig az abortusznak meg kell történnie. Tehát nem elegendő ebben az időszakban időpontot kérni, magát a beavatkozást is el kell végezni. Fontos, hogy a kórházak gyakorlata eltérhet abban, hogy hogyan számolják ki a betöltött heteket, a ezért érdemes a folyamatot minél hamarabb elkezdeni.
A 12. hétig szabadon dönthetsz arról, hogy megtartod vagy megszakítod-e a terhességet. Vannak azonban a törvényben meghatározott indokok, amelyekre hivatkoznod kell az eljárásban. Ezek az indokok lehetnek:
- a terhesség vagy a gyerekvállalás súlyos válsághelyzetet jelent számodra (erről részletesen lásd a Mit jelent a súlyos válsághelyzet? kérdést);
- a terhesség az egészségedet súlyosan veszélyezteti;
- a magzat valószínűleg súlyos fogyatékosságban vagy egyéb károsodásban szenved;
- a terhesség bűncselekmény (szexuális erőszak) következménye.
A terhesség a 18. hétig szakítható meg, ha a fentebb felsorolt feltételek valamelyike fennáll, és a terhes nő
- korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen (vagyis 18 év alatti vagy gondokság alatt áll);
- terhességét neki fel nem róható egészségi ok, illetve orvosi tévedés miatt nem ismeri fel korábban, vagy az egészségügyi intézmény, illetve valamely hatóság mulasztása miatt haladta meg a 12. hetet. (Például ha betegség miatt nem ismerték fel a terhességet vagy az orvos tévesen azt állapította meg, hogy nem vagy terhes. Ilyen ok meglétét orvosnak kell igazolnia.)
A terhesség a 20. hétig (a diagnosztikai eljárás elhúzódása esetén a 24. hétig) szakítható meg, ha legalább 50% az esélye annak, hogy a magzat genetikai okok vagy valamilyen környezeti hatás (pl. a magzat fejlődését károsító gyógyszer vagy sugárzás) miatt károsodott. Azt, hogy ez az indok fennáll-e, mindig orvos tudja megállapítani. Ilyenkor orvosi igazolást adnak arról, hogy a terhesség akár a 20. hétig is megszakítható.
Bármikor megszakítható a terhesség, ha
- a terhes nő életét veszélyezteti;
- a magzatnál a szülés utáni élettel összeegyeztethetetlen rendellenesség áll fenn.
Ezekben az esetekben is orvos fogja igazolni, hogy a terhesség bármeddig megszakítható.
Az, hogy a terhesség a 12/18/20. hétig szakítható meg, azt jelenti, hogy az adott terhességi hétig az abortusznak meg kell történnie. Tehát nem elegendő ebben az időszakban időpontot kérni, magát a beavatkozást is el kell végezni.
Annak megállapítása, hogy hányadik terhességi hétben jársz, az orvos feladata. A terhesség kezdetét általában az utolsó menstruáció első napjához igazítják. Léteznek online kalkulátorok, amelyekkel te is kiszámolhatod a terhességed korát, de vedd figyelembe, hogy ezek nem adnak mindig pontos eredményt, mert az eredményt a ciklusod hossza is befolyásolhatja. Emiatt, ha pozitív lett a terhességi teszted, és nem vagy benne biztos, hogy meg szeretnéd-e tartani a magzatot, érdemes minél előbb nőgyógyászhoz fordulnod.
Milyen indokkal szakítható meg a 12. hétig a terhesség? Mit jelent a súlyos válsághelyzet?
A törvényi meghatározás alapján „súlyos válsághelyzet az, amely testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz”.
Ez jelentheti azt, hogy valaki túl fiatalnak vagy túl idősnek érzi magát a gyerekvállaláshoz, esetleg anyagi, családi, munkahelyi, tanulási vagy egyéb okok miatt nem tudja vállalni a terhességet és a gyereket. A terhességmegszakítás előtti kötelező tanácsadást végző családvédelmi szolgálat ezeket az indokokat nem ellenőrzi. Nem kell tehát semmilyen módon igazolnod, hogy milyen az anyagi helyzeted, milyen tanulmányokat folytatsz, hány gyereked vagy korábbi terhességed volt. Azt, hogy számodra súlyos válsághelyzetet idézne-e elő a terhesség és a gyerek vállalása, kizárólag te tudod megítélni, ezért a te jogod meghozni a döntést.
Ki igazolja a terhességmegszakítás alapjául szolgáló okot?
Attól függ, hogy milyen okról van szó.
A súlyos válsághelyzetet nem kell igazolnod, elég erre hivatkoznod a családvédelmi szolgálat munkatársa előtt. Pusztán a kérésed alapján megállapítják a súlyos válsághelyzet fennállását. Nem kell tehát papírokat, igazolásokat benyújtani.
A nőnél fennálló egészségi okot, vagyis azt, hogy a terhesség a te egészségedre veszélyes, két – a betegségednek megfelelő – szakorvos egybehangzó véleményével lehet igazolni.
A magzatnál fennálló egészségi okot (fejlődési rendellenesség, magzati károsodás) a genetikai tanácsadó, a prenatális diagnosztikai központ, illetve a szakmailag illetékes országos intézet által kijelölt kórház szülészeti-nőgyógyászati osztályai közül bármelyik kettő igazolja egy-egy szakorvos egybehangzó véleményével.
Ha a terhesség bűncselekmény következménye, a bűncselekmény elkövetését vagy annak gyanúját a rendőrség igazolja.
Lehetséges-e terhességmegszakítás, ha kiskorú vagyok?
Igen, sőt hosszabb határidőkkel is lehet számolni. Ha még nem töltötted be az 18-at és az abortuszra okot adó feltételek közül valamelyik fennáll, akkor a 18. terhességi hétig megszakítható a terhesség. Ilyen feltétel, ha
- a terhesség súlyosan veszélyezteti az egészségedet;
- a magzat orvosilag valószínűsíthetően súlyos fogyatékosságban vagy károsodásban szenved;
- a terhesség bűncselekmény következménye;
- a terhesség és a gyerekvállalás súlyos válsághelyzetet okozna az életedetben. Fontos, hogy azt te döntöd el, hogy mi minősül számodra súlyos válsághelyzetnek.
A kiskorúakra vonatkozó szabályokról részletesen is írunk a tájékoztató harmadik részében.
Hogyan történik a terhességmegszakítás?
Magyarországon csak műtéti abortusz érhető el. A műtéti abortuszt nőgyógyászati vagy szülészeti osztállyal rendelkező kórházakban erre kiképzett orvosok végzik el. A beavatkozás körülbelül 15 percet vesz igénybe, ezt követően még megfigyelésre a kórházban kell maradnod néhány órát. Ha ez idő alatt nem lép fel komplikáció, vagyis az orvosok mindent rendben találnak, hazamehetsz, nem kell az éjszakát a kórházban töltened.
A terhesség gyógyszerrel (abortusztablettával) is biztonságosan megszakítható, Magyarországon azonban jelenleg nincs erre lehetőség.
Lehet-e gyógyszeres terhességmegszakítást (abortusztablettát) kérni?
Nem, Magyarországon jelenleg csak a műtéti terhességmegszakítás érhető el. Erről részletesen a Hogyan történik a terhességmegszakítás? kérdésnél olvashatsz.
Kell-e fizetni a terhességmegszakításért?
Alapvetően igen, de bizonyos esetekben lehet kedvezményt kérni, és olyan is van, hogy teljesen ingyenes a beavatkozás.
A terhességmegszakítás térítési díja 2024-ben 45 312 forint. Ahhoz, hogy elvégezzék a beavatkozást, be kell mutatnod egy igazolást arról, hogy befizetted ezt az összeget. Ha a terhesség bűncselekmény (szexuális erőszak) következménye vagy egészségügyi okokból kell megszakítani, nem kell fizetned a megszakításáért.
Ingyen van a beavatkozás továbbá
- annak, aki szociális intézményben él (pl. a pszichiátriai vagy szenvedélybetegeknek, fogyatékossággal élő személyeknek és a hajléktalan embereknek fenntartott otthon);
- azoknak a kiskorúaknak (18 év alattiaknak), akik átmeneti gondozásban részesülnek, vagy akiket nevelésbe vettek;
- azoknak a 24 év alattiaknak, akik utógondozói ellátásban részesülnek;
- aki aktív korúak ellátását, fogyatékossági támogatást vagy vakok személyi járadékát kapja,
- ha a terhesség bűncselekmény (szexuális erőszak) következménye,
- ha van társadalombiztosításod, és az abortuszt nálad vagy a magzatnál felmerülő egészségügyi ok miatt kell elvégezni,
- ha öregségi nyugdíjat, rokkantsági járadékot, rokkantsági ellátást, rehabilitációs ellátást vagy bányászok egészségkárosodási járadékát kapsz, és az összeg nem éri el a 28 500 forintot.
Ha nem engedheted meg magadnak, hogy a terhességmegszakítás díját kifizesd, bizonyos feltételek mellett kérheted, hogy csökkentsék a díjat.
A térítési díj 30%-át, vagyis 13 594 forintot kell fizetni, ha
- álláskeresési járadékot, nyugdíj előtti álláskeresési segélyt, ápolási díjat, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt, időskorúak járadékát kapod;
- a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapon belül települési támogatásban részesültél.
A térítési díj 50%-át, vagyis 22 656 forintot kell befizetni, ha öregségi nyugdíjat, rokkantsági járadékot, rokkantsági ellátást, rehabilitációs ellátást vagy bányászok egészségkárosodási járadékát kapod, feltéve, hogy ez az összeg nem több, mint 57 000 Ft (vagyis az öregségi nyugdíj legkisebb összegének a kétszerese).
Akkor is jár a kedvezmény, ha nem te, hanem a veled egy háztartásban élő házastársad, élettársad, kap pénzbeni szociális ellátást (öregségi nyugdíjjárulékot vagy rokkantsági, rehabilitációs eljárásban részesül). Ha valaki más tart el, és ő kapja a szociális ellátást, akkor is jár a kedvezmény, és nem szükséges, hogy egy háztartásban éljetek.
Kedvezmény igénybevétele esetén be kell mutatni a pénzbeni ellátást megállapító határozatot, bizonylatot, illetve a jövedelemigazolást. Ez alapján egy csekket állítanak ki, amelyen be kell fizetni a térítési díjat.
Bele kell-e egyeznie az apának a terhességmegszakításba?
A terhességmegszakításnak nem feltétele az apa beleegyezése, és tájékoztatni sem kell őt erről. A terhességmegszakítás a terhes nő döntésén múlik. Kiskorú vagy gondnokság alatt álló kérelmező esetén a törvényes képviselő beleegyezésére van szükség.
El kell-e mondanom valakinek, hogy terhességmegszakításra készülök, vagy ilyenem volt?
Ha elmúltál 18 éves, azaz nagykorú vagy, akkor nem. Jogod van ahhoz, hogy a terhességmegszakítás titokban maradjon, és csak azok tudjanak róla, akik az eljárásban részt vesznek, vagyis a családvédelmi szolgálat és az egészségügyi dolgozók. Az egészségügyi dolgozókat és a családvédelmi szolgálat munkatársait szigorú titoktartási kötelezettség terheli. Az eljárásban részt vevő szűk körön kívül senki másnak nem kell erről beszámolnod, sem a családodnak, sem a magzat apjának, de a háziorvosodnak és a többi kezelőorvosnak sem. Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) is beállíthatod, hogy ki férjen hozzá ehhez az információhoz. Erről az EESZT-ről szóló tájékoztatónkban részletesen is olvashatsz.
Ha kiskorú vagy, akkor a terhességmegszakításhoz szükséges a törvényes képviselőd (általában az egyik szülő) hozzájárulása, így őt is tájékoztatnod kell róla. Erről részeltesen lásd a Bele kell-e egyeznie a szüleimnek a terhességmegszakításba, ha nem vagyok még nagykorú? kérdést.
A terhességmegszakítás folyamata
A terhességmegszakítás folyamatát a családvédelmi szolgálatnál kell elindítanod. Először részt kell venned egy úgynevezett első tanácsadáson, ahol megpróbálnak meggyőzni arról, hogy tartsd meg a magzatot. Ezután tudsz időpontot kérni a második tanácsadásra, ahol már szükség van a terhesség orvosi igazolására is. A két tanácsadás között legalább három napnak el kell telnie. Ha korábban nem tetted, a két tanácsadás között el kell menned egy nőgyógyászhoz, aki elvégez néhány vizsgálatot, és megállapítja, hogy hányadik terhességi hétben jársz. Ő állítja ki azt az igazolást is, amit a második tanácsadásra vinned kell magaddal.
Ha a második tanácsadáson is fenntartod a kérelmed, akkor hivatalosan is elindítják a folyamatot, és kiválaszthatod, hogy hol végezzék el a beavatkozást. A második tanácsadás után nyolc napon belül jelentkezned kell a választott rendelőben vagy kórházban. Ekkor még nem végzik el a beavatkozást, csak megvizsgálnak, és ha orvosilag is engedélyezik a terhességmegszakítást, időpontot egyeztetnek veled a beavatkozásra. A terhességmegszakítás napján a kérelmet aláírásoddal ismét meg kell erősítened. Természetesen a folyamat bármelyik pontján dönthetsz úgy, hogy mégis megtartod a terhességet.
Fontos, hogy a terhességmegszakítás során is megilletnek a betegjogok. Arról, hogy mik azok a betegjogok, külön tájékoztatót is készítettünk. Ezen kívül a családvédelmi szolgálat munkatársait titoktartási kötelezettség terheli. Az első tanácsadáson még névtelen is maradhatsz, a terhességmegszakításra vonatkozó hivatalos kérelmet viszont csak akkor állítják ki, ha megadod a személyes adataidat.
Ebben a részben leírjuk, hogy milyen teendőid vannak, ha szeretnéd megszakítani a terhességet, és végigvezetünk a teljes folyamaton. Külön kitérünk arra is, hogy miben más a folyamat akkor, ha szexuális erőszak áldozata vagy.
Hogyan tudok bejelentkezni a családvédelmi szolgálathoz tanácsadásra?
Bármelyik családvédelmi szolgálatnál bejelentkezhetsz, hiszen a családvédelmi szolgálatok ellátását lakóhelytől függetlenül igénybe lehet venni. A családvédelmi szolgálatok előjegyzés alapján működnek, így időpontot kell kérned előzetesen, amit megtehetsz személyesen és telefonon. Egyes szolgálatok az előjegyzés felvételét is csak meghatározott időben intézik, így lehet, hogy csak többszöri próbálkozásra sikerül őket elérned. Ha többszöri próbálkozásra sem sikerül időpontot kérned, nyugodtan keress egy másik szolgálatot. Bármelyik családvédelmi szolgálathoz elmehetsz első tanácsadásra, ahol tudnak adni időpontot.
A családvédelmi szolgálatok elérhetőségei a megyei, fővárosi kormányhivatalok oldalán találhatók meg. A szolgáltatások, így az első és második tanácsadás is, ingyenesek. A második tanácsadásra akár az első után, ott helyben is egyeztethetsz időpontot, ha biztosnak érzed a döntésed.
Mi történik az első tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál?
Erre a tanácsadásra még nem kell igazolást vinni a terhességről. Az első tanácsadás célja kifejezetten az, hogy megtartsd a magzatot. A családvédelmi szolgálat munkatársa ezért arról tájékoztat, hogy milyen támogatásokat kaphatsz, ha vállalod a terhességet és/vagy a gyereket. Vagyis elmondja, hogy
- milyen családtámogatási ellátások érhetők el (pl. csed, gyes, gyed);
- hol kaphatsz lelki és anyagi támogatást;
- mit kell tudni az örökbeadásról;
- a családvédelmi szolgálat milyen segítséget tud nyújtani;
- hogyan hagyhatod a kórházban a babádat, ha mégis megszülnéd;
- mit kell tudni a fogantatásról, a magzat fejlődéséről, a terhességmegszakítás veszélyeiről és az esetleges későbbi terhességre gyakorolt hatásáról.
Az első tanácsadásról a családvédelmi szolgálat igazolást ad. Akár ugyanahhoz a családvédelmi szolgálathoz, akár másikhoz mész, ezt az igazolást kell majd bemutatni a második tanácsadáson.
Az első tanácsadáson még maradhatsz névtelen. Ha névtelen kívánsz maradni, akkor is ki kell töltened egy formanyomtatványt az adataidról. Ezt azonban zárt borítékba fogják helyezni, amit jeligével látnak el. Ezt a borítékot csak akkor nyitják fel, ha megjelensz a második tanácsadáson is. A jeligét be kell mondanod a boríték felnyitáshoz. Ha nem mész el a második tanácsadásra, akkor a borítékot megsemmisítik. A tanácsadáson részt vehet a magzat apja is, azonban ez nem kötelező.
A második tanácsadás legkorábban az elsőt követő 3. napon tartható meg. Ha biztos vagy benne, hogy szeretnéd a terhességét megszakíttatni, akkor érdemes a második tanácsadás időpontját már az első tanácsadáson egyeztetni a családgondozóval.
Ki állapítja meg, hogy terhes vagyok? Hogyan szerezhetek orvosi igazolást a terhességről?
Egy pozitív terhességi teszt még nem elég a terhesség biztos megállapításához. Teljesen bizonyos akkor lehetsz benne, ha azt egy nőgyógyászati vizsgálat is megerősítette. Ezért a pozitív terhességi tesztet követően lehetőleg minél hamarabb keress fel egy nőgyógyászt, hogy megvizsgáljon. Az orvos megerősíti a terhességet és meghatározza, hogy hányadik terhességi hétben tartasz, ami fontos a terhességmegszakítás szempontjából.
A családvédelmi szolgálat második tanácsadására is kell a szakorvosi vélemény arról, hogy terhes vagy, és arról is, hogy konkrétan hányadik terhességi hétben vagy. Tehát ha korábban ez nem történt meg, a két tanácsadás között mindenképp menj el nőgyógyászhoz.
Az igazolás beszerezhető akár az állami, akár a magánegészségügyben. Mivel az állami nőgyógyászati szakrendelőkben gyakori a hosszabb várakozási idő (lehet, hogy csak 1-2 hét múlvára adnak időpontot), feltétlenül érdemes az időpontkérésnél jelezni, hogy sürgős esetről van szó, hiszen kifuthatsz a terhességmegszakítás törvényi határidejéből. Ilyenkor általában lehetőséget adnak a soron kívüli nőgyógyászati vizsgálatra.
Az orvosi vizsgálaton az orvos kérdéseket fog feltenni és vizsgálatokat fog végezni. Jogod van ahhoz, hogy az orvos előre tájékoztasson arról, hogy pontosan milyen vizsgálatokat fog elvégezni, és ezek miért szükségesek. Fontos, hogy ha úgy érzed, egy kérdés sértő vagy megalázó számodra, akkor nyugodtan kérdezd meg, hogy erre feltétlenül szükséges-e válaszolnod. Ha a vizsgálat fájdalmas, akkor is szólhatsz, megkérheted az orvost, hogy legyen óvatosabb.
2022 szeptembere óta az orvosnak a magzat életfunkcióit is be kell mutatnia. Ezt sokan úgy értelmezik, hogy az orvos köteles veled meghallgattatni a magzat szívhangját, de a szabályozásból ez nem következik egyértelműen. A következő kérdésekben leírjuk, mit tehetsz, ha nem szeretnéd meghallgatni a szívhangot.
Mit tehetek, ha nem szeretném meghallgatni a magzat szívhangját? Visszahívhat-e egy újabb vizsgálatra az orvos, ha még nem hallható a szívhang?
2022 szeptembere óta az orvos csak akkor igazolhatja a terhesség fennállását, ha előtte bemutatja a magzat adott terhességi korra jellemző életfunkcióit. Ezt sokan úgy értik, hogy a magzat szívhangját meg kell hallgattatni a várandós nővel. A szívhang viszont csak a terhesség 6-8. hetétől észlelhető, az ennél korábbi időszakban még nem. Az orvosi vizsgálattal nem kell megvárni, hogy a szívhang észlelhető legyen. Ha a terhesség korábbi szakaszában jelentkezel az orvosi vizsgálatra, és az orvos arra hivatkozva, hogy még nem hallható a szívhang, vissza akar hívni egy későbbi vizsgálatra, azt nem kell elfogadnod. Ilyenkor az orvosnak az adott pillanatban észlelhető életfunkciókat kell bemutatnia (pl. a petezsákot az ultrahangon). Az életfunkciók bemutatása nem történhet megalázó, a méltóságodat sértő módon.
Ha már észlelhető a szívhang, akkor sem kötelezhetnek arra, hogy meghallgasd. Jogodban áll kérni az orvostól, hogy tekintsen el a szívhang bemutatásától. A rendelet értelmében az orvosnak sem kell a szívhang meghallgatásához ragaszkodnia. Más módon is bemutathatja az életjeleket, például egy ultrahangfelvétellel. Ezért ilyenkor érdemes kérni az orvost, hogy így tegyen. Ha mégis ragaszkodnak a szívhang bemutatásához, akkor sem kényszeríthetnek arra, hogy oda is figyelj. Az orvos akkor is igazolhatja, hogy tájékoztatott, és bemutatta az életjeleket, ha direkt nem figyeltél oda. Ha az orvos nem fogadja el, hogy nem akarod meghallgatni a szívhangot, nyugodtan választhatsz másik orvost is, hogy állítsa ki az igazolást.
Mi történik a második tanácsadáson a családvédelmi szolgálatnál?
Ha megvan az orvosi igazolás és az első tanácsadás után eltelt legalább 3 nap, akkor mehetsz a második tanácsadásra a családvédelmi szolgálathoz. A második tanácsadás már magáról a terhességmegszakítás folyamatáról szól, és nem maradhatsz névtelen. A családvédelmi szolgálat munkatársának el kell mondania, hogy
- milyen feltételekkel szakítható meg a terhesség,
- hogyan, milyen módszerrel történik a terhességmegszakítás,
- mely egészségügyi intézmények végeznek terhességmegszakítást,
- milyen segítséget ad a családvédelmi szolgálat a terhességmegszakítást követően (akár a további családtervezésben, fogamzásgátlás megtervezésében)
Ezt követően nyilatkoznod kell, hogy továbbra is szeretnéd-e megszakítani a terhességedet. Ha így döntesz, kitöltik a hivatalos kérelmet. (Ha az első tanácsadáson anonim voltál, akkor az adatokat tartalmazó borítékot felbontják, és az alapján töltik ki a kérelmet.) Ekkor tudod kiválasztani azt is, hogy hol végezzék el a beavatkozást. A családvédelmi szolgálat ezután ellenjegyzi a kérelmet, és 24 órán belül elküldik a választott egészségügyi intézménynek. A kérelemből te is kapsz egy példányt, amit magaddal kell majd vinned a kórházba.
Kell-e időpontot egyeztetnem a terhességszakításra a kórházba, rendelőbe?
Igen. A második tanácsadás után nyolc napon belül jelentkezned kell a választott egészségügyi intézményben, hogy megvizsgáljanak és időpontot egyeztess a beavatkozásra. Ilyenkor előfordulhat, hogy megtagadják a beavatkozás elvégzését, ha az derül ki, hogy a terhességed előrehaladottabb, mint amíg a törvény engedélyezi az abortuszt. (A törvényi feltételekről lásd a Hányadik terhességi hétig végeznek abortuszt? kérdést.) Ha ilyen probléma nem merül fel, és az orvosi vizsgálat alapján jóváhagyják a terhesség megszakítását, időpontot egyeztetnek veled magára a beavatkozásra.
Hol végeznek abortuszt? Bármelyik kórházba bejelentkezhetek?
A terhességszakítást kórházban végzik el, de nem minden kórház végez terhességmegszakítást. Az abortuszt végző intézmények listája a családvédelmi szolgálatnál érhető el. Ezek közül nem mindenhol végeznek terhességmegszakítást a 12. terhességi hét után. A 12. hetet meghaladó terhesség ugyanis csak a megyei kórházak szülészeti-nőgyógyászati osztályain, valamint az orvostudományi egyetemek szülészeti-nőgyógyászati klinikáin szakítható meg.
Megtagadhatja-e az orvos vagy a kórház, hogy elvégezze az abortuszt?
A kórház szakorvosa csak meghatározott esetben tagadhatja meg a terhesség megszakítását. Ilyen lehet,
- ha megállapítja, hogy a terhesség meghaladta a törvényi határidőt (lásd Hányadik terhességi hetig végeznek abortuszt?);
- a beavatkozás elvégzése súlyosan veszélyeztetné az egészségedet;
- az orvos lelkiismereti okokból nem szeretné vállalni a beavatkozás elvégzését.
Az első két esetben szakmai felülvizsgálatot kérhetsz (erre az orvosnak is fel kell hívnia a figyelmed). A felülvizsgálatot a lakóhelyed szerint illetékes megyei kórház szülészet-nőgyógyászati osztálya, vagy a debreceni, szegedi vagy pécsi orvostudományi egyetem végzi el. Budapesten a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar szülészeti-nőgyógyászati klinikájának vezetője dönt.
Ha felülvizsgálatra kerül sor, és jóváhagyják a terhességmegszakítást, akkor ott is végzik el a beavatkozást, ahol azt jóváhagyták.
Ha az orvos lelkiismereti okra hivatkozik, a kórház köteles biztosítani egy olyan orvost, aki elvégzi a beavatkozást. Ha az adott kórházban nincs ilyen orvos, akkor kötelesek másik kórházat ajánlani, ahol elvégzik a műtétet.
Elkísérhet-e valaki a tanácsadásra vagy a terhességmegszakításra?
Bárki elkísérhet a terhességmegszakítást megelőző tanácsadásra, erre nincs jogszabályi tilalom. A beavatkozás során az egészségügyi beavatkozásokra vonatkozó szabályok szerint lehet veled kísérő vagy látogató. Ha a kórházban nincsen különleges korlátozás érvényben (például influenzajárvány miatt), akkor az intézmény általános szabályai szerint fogadhatsz látogatókat. Tehát látogatási időben bárki meglátogathat. Természetesen ilyenkor is figyelemmel kell lenni arra, hogy a betegellátást ne akadályozzátok és a többi beteget ne zavarjátok. A terhességmegszakítás egy műtét, így annak idejére a fertőzésveszély miatt a kórházak általában nem engednek be kísérőt. Ha a műtét látogatási időn kívül kezdődik vagy fejeződik be, akkor is kérheted, hogy valaki bent lehessen veled a kórteremben, de ilyenkor a kórház dönthet arról, hogy beengedi-e a kísérőt.
Kitől kérhetek lelki segítséget a folyamat során?
A családvédelmi szolgálat munkatársainak kifejezett feladata, hogy segítsenek, ha lelki támogatásra van szükséged. Ha ők nem segítenek, és lelki segítségre van szükséged, akkor a 116-123 telefonszámon minden nap 0-24 órában hívhatod a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségét vagy emailben is keresheted őket a sos@sos112-123.hu címen. Hal jogi vagy etikai sérelem ért a folyamat során, bátran keresheted a Pantent Egyesületet telefonon szerdánként 16-18 óra, csütörtökönként 10-12 óra között a 06 71 220 2505-ös telefonszámon, vagy a jog@patent.org.hu emailcímen.
Milyen szabályok vonatkoznak a terhességmegszakításra, ha szexuális erőszak áldozata vagyok?
A 12. hétig külön eljárás kezdeményezése nélkül, a súlyos válsághelyzetre hivatkozva ilyen esetben is kezdeményezheted a terhességmegszakítást. Viszont, ha a terhesség bűncselekmény, tehát szexuálius erőszak következménye, és emiatt feljelentést is teszel, akkor maga a folyamat rövidebb lehet. Ilyen esetben is a Családvédelmi Szakszolgálatnál tudod a kérelmet személyesen előterjeszteni. A terhességet igazoló szülész-nőgyógyász szakorvosi igazolás mellett a rendőrségi feljelentést vagy az ügyészség határozatát is be kell mutatnod. A rendőrség vagy az ügyészség a bűncselekmény elkövetését vagy annak gyanúját igazolja. Ha az első konzultációra elviszed ezeket a papírokat és kéred az abortuszt, akkor a szakszolgálat rögtön elindítja a hivatalos folyamatot, vagyis ebben az esetben második konzultáción már nem kell részt venned. A folyamat következő lépése így nem a második konzultáció lesz, hanem egyből a kijelölt kórházzal egyeztethetsz időpontot. A terhességmegszakítást ilyenkor nem neked kell fizetned, hanem a szakszolgálat a rendőrségnek vagy az ügyészségnek küldi meg a költségről szóló utalványt, amelyet az ügy irataihoz csatolnak.
Kiskorúakra és gondnokság alatt álló felnőttekre vonatkozó szabályok
Ha valaki még nem nagykorú (18 év alatti), illetve gondnokság alatt áll, akkor nem dönthet egyedül a terhesség megszakításáról. Ebben a részben leírjuk, hogy ilyen esetekben hogyan indítható el a terhességmegszakítás folyamata, és kinek a beleegyezésére van szükség.
Bele kell-e egyeznie a szülőnek a terhességmegszakításba?
Ha valaki még nem nagykorú (tehát még nem múlt el 18 éves), a törvényes képviselőnek, általában az egyik szülőnek nyilatkoznia kell, hogy tudomásul vette az abortuszt. Ezt a nyilatkozatot a szülő aláírhatja a Családvédelmi Szakszolgálatnál személyesen, vagy a két tanú által aláírt írásos nyilatkozatot eljuttathatja más módon is a szakszolgálatnak. Például odaadhatja a gyerekének, aki magával viszi ezt a tanácsadásra. Fontos, hogy a Családvédelmi Szakszolgálat kiskorúak esetén csak a szülői nyilatkozatot és a szülész-nőgyógyász szakorvos igazolását követően indítja el hivatalosan a folyamatot.
Ki kérelmezheti a terhességmegszakítást kiskorúaknál?
14 évnél fiatalabb (vagyis cselekvőképtelen) kiskorú terhességmegszakításra vonatkozó kérelmét a kiskorú törvényes képviselője, azaz a szülő vagy a gyám nyújthatja be.
A 14. életévét betöltött (azaz korlátozottan cselekvőképes) kiskorú maga is kérheti a terhességmegszakítást. Ahhoz, hogy ez jogilag is érvényes legyen, a törvényes képviselő tudomásulvétele is szükséges. A gyakorlatban ez egy extra aláírást jelent a szülő vagy a gyám részéről. A törvényes képviselőnek nem kell részt vennie a kiskorúval a tanácsadáson, a kérőlapot a tanácsadást követően is aláírhatja. Arra is van lehetőség, hogy a tudomásul vevő nyilatkozatát úgynevezett teljes bizonyító erejű magánokirat formájában juttassa el a családvédelmi szolgálathoz. Ennek legegyszerűbb formája a szülő vagy a gyám által aláírt, és rajta kívül még két tanú által aláírással hitelesített dokumentum.
Gondnokság alatt állok. Bele kell-e egyeznie a gondnokomnak a terhesség megszakításába?
Ha teljes kizáró gondnokság alatt állsz (vagyis mindenben a gondnokod dönt helyetted), csak a gondnokod kérheti a nevedben az abortuszt. A súlyos válsághelyzet fennállását is neki kell előadnia, ha erre hivatkozva kéred a terhesség megszakítását. Fontos, hogy a gondnokod nem dönthet helyetted, ki kell kérnie a véleményed arról, hogy szeretnéd-e a terhesség megszakítását.
Ha csak részlegesen helyeztek gondnokság alá, és az egészségügyi ellátással összefüggő vagy a reprodukciós jogokban (pl. ilyen az abortusz vagy a fogamzásgátlás) korlátozva vagy, akkor szintén a gondnokod kérheti a nevedben az abortuszt.
Ha részlegesen helyeztek gondnokság alá, de a gondnokság az egészségügyi ellátással összefüggő és a reprodukciós jogaidat nem érinti, akkor önállóan kérheted az abortuszt. Ilyenkor a gondnokod hozzájárulása nem szükséges.
Gondnokság alatt állok. Kötelezhet-e a gondnokom a terhesség megszakítására?
Nem. Ha teljes kizáró gondnokság alatt álsz, a gondnokod akkor sem dönthet helyetted. Ki kell kérnie a véleményed arról, hogy szeretnéd-e a terhesség megszakítását.
Ha a terhességmegszakítással kapcsolatban további jogi kérdésed van, keresd jogsegélyszolgálatunkat a jogsegely@tasz.hu címen.
Források:
A magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény
A magzati élet védelméről szóló 1992. évi LXXIX. törvény végrehajtásáról szóló 32/1992. (XII.23.) NM rendelet
A Patent Egyesület Abortusz Kisokosa
A Patent Egyesület kutatása az abortuszhoz való hozzáférésről Magyarországon
Hasznos volt számodra tájékoztatónk? Segíts rendszeres adománnyal, hogy még többet készíthessünk!
Ha adományozóként megadod adataidat:
rendszeresen beszámolunk eredményeinkről
éves találkozókon pedig a TASZ műhelytitkaiba is betekintést nyerhetsz