Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy a szülője mellette tartózkodjon a kórházban. A szülő a vizsgálatokon, de akár egész éjszakára is gyereke mellett maradhat. Ezt csak alapos okkal lehet korlátozni.
Vannak olyan kórházak, ahol a szülőnek egy széket vagy matracot adnak a gyerek ágya mellé, máshol ágyat és étkezést is kap. Pénzt csak a fekhely vagy étkezés biztosításáért kérhet a kórház! Ha nem engedik, hogy bent töltse az éjszakát, a gyerekével legyen a vizsgálatokon, beavatkozásokon, forduljon a betegjogi képviselőhöz, vagy a kórház igazgatójához!
Van, hogy az orvos azt tanácsolja: nyugodtan menjünk haza pár órára. Érdemes ezt mérlegelni, mert nem biztos, hogy akár a gyerekünknek, akár magunknak az tesz a legjobbat, hogyha egész nap el sem mozdulunk mellőle.
Mi lehet a gyermek mellett tartózkodás korlátozásának alapos oka?
Alapos ok olyasmi lehet, ami a gyermek egészségére kockázatos vagy ténylegesen ellehetetleníti a betegellátást. Ilyen alapos ok lehet a fertőzésveszély: influenzajárvány esetén például akár zárlatot is elrendelhetnek az osztályon. De alapos ok lehet akár a kezelés jellege is, például az, hogy a műtéteket igyekeznek minél sterilebb körülmények között elvégezni. Lehet, hogy egy beavatkozás különös odafigyelést igényel, amit a sok ember jelenléte megzavarhat. Még az is elfogadható, hogy a kórházi házirend csak egy vagy két hozzátartozó jelenlétét engedi, mert a kórteremben az orvosi felszerelés és a betegágyak nem férnek el, ha túl sokan tartózkodnak bent.
A koronavírus járványra hivatkozva korlátozhatják e, hogy a gyermekem mellett legyek?
Nem. A látogatás tilalom esetén sem lehet korlátozni a szülő-gyerek kapcsolattartást, erről tisztifőorvosi határozat is született. A kapcsolattartáshoz való jognak vannak olyan elemei, amelyekre nem vonatkozik a látogatási tilalom: a gyerek mellett tartózkodás ezek közé tartozik, ez nem minősül látogatásnak. Azt sem lehet mondani, hogy csak a szülő mehet be a gyerekhez. Egy, a szülő, vagy törvényes képviselő által megnevezett másik személy is pl. nagyszülő, más rokon is tartózkodhat ilyenkor a kiskorúval, ha a szülő nem ér rá. A kísérőtől önköltséges PCR tesztet sem lehet kérni, akkor sem, ha nem rendelkezik védettségi igazolvánnyal.
Az intenzív osztályra is ugyanazok a szabályok érvényesek, mint más kórházi osztályokra?
Alapvetően ugyanazok, de azért ezt érdemes kicsit árnyalni. Egyfelől az intenzív osztályon általában súlyos állapotú gyerekek vannak. Súlyos állapotú betegre vonatkozóan – felnőtt beteg esetében is – a törvény külön is előírja, hogy mellettük lehet lenni. Ez tehát azt indokolná, hogy még inkább biztosítsák azt, hogy a szülő bent lehessen a gyermekével. Másfelől viszont az intenzív osztályon gyakrabban előfordulhat, hogy gyors orvosi beavatkozásra van szükség. Ha egy beavatkozás kivitelezését valóban hátráltatná a szülő jelenléte, akkor ennek idejére a szülőt ki lehet küldeni.
A koraszülöttekkel kapcsolatban szintén van már ombudsmani visszajelzés arról, hogy nem lehet általánosságban kizárni a látogatást a PIC/NIC osztályokról a koronavírus járványra hivatkozva. A fertőzésveszély persze indokolhat korlátozásokat, például azt, hogy mindig ugyanaz a személy legyen a gyerek mellett.