Barion Pixel TASZ | Alapjogokat és az egyenlő bánásmód követelményét is sérti a HIV-vel élők megkülönböztetése az egészségügyben

Alapjogokat és az egyenlő bánásmód követelményét is sérti a HIV-vel élők megkülönböztetése az egészségügyben

A Központi Stomatológiai Intézet közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott és megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor megtagadta a HIV-vel élők és AIDS betegek, fertőzésükkel össze nem függő fogászati és szájsebészeti ellátását – állapította meg határozatában az Egyenlő Bánásmód Hatóság.

 

Az ügyben, a TASZ, mint közérdekű igényérvényesítő, még 2011. december 1-jén fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, hogy folytasson le vizsgálatot a Központi Stomatológiai Intézettel (Intézet) és a Magyar Állammal szemben. Az Intézet megtagadta a HIV-vel élők és AIDS-betegek fertőzésükkel össze nem függő fogászati és szájsebészeti ellátását, arra hivatkozva, hogy a fogászati/szájsebészeti ellátás alulfinanszírozottsága miatt nem tudják biztosítani a fertőző betegek ellátását. A TASZ álláspontja szerint ez a gyakorlat amellett, hogy sérti az egészséghez való jogot és az egyenlő bánásmód követelményét, rendkívül veszélyes is lehet. 
 
"A HIV-vel élők megkülönböztetése amellett, hogy jogsértő, logikátlan is: Magyarországon számos HIV-vel élő nem tud fertőzöttségéről, így közölni sem tudja státuszát az őt ellátó egészségügyi személyzettel. A hatályos jogszabályok és a nemzetközi gyakorlat szerint is úgy kell minden beteget ellátni, hogy potenciálisan bármilyen fertőzést hordozhat. Erre azért van szükség, hogy egy esetlegesen nem ismert betegséget ne vihesse át sem az őket ellátó egészségügyi dolgozóra, sem a többi betegre." – nyilatkozta Bagyinszky Ferenc, a TASZ HIV/AIDS Programvezetője. 
 
A Magyar Állam képviseletében eljárás alá vont Emberi Erőforrások Minisztériumával a TASZ Egyezséget kötött, mivel sikerült elérni, hogy a közösen kidolgozott cselekvésterv alapján a minisztérium konkrét határidőkkel vállalta, hogy  átdolgozzák és a nemzetközi gyakorlattal összhangba hozzák az elavult releváns jogszabályokat és módszertani leveleket, tájékoztató anyagot készítenek az egészségügyi dolgozók részére a HIV-vel kapcsolatos információkontroll szabályairól, valamint kötelező továbbképzések keretében és szakmai fórumokon HIV-specifikus képzéseket tartanak. Emellett az egyezség értelmében elkezdik létrehozni a vidéki HIV-centrumokat is, amivel jelentősen javul a vidéki HIV-vel élők ellátáshoz való joga.
 
"Amennyiben megvalósulnak az egyezségben kidolgozott cselekvési terv szerinti képzések, csökkenhet a HIV-vel élőkkel szembeni előítélet és stigma az egészségügyben, valamint áttekinthetőbbé és könnyebben hozzáférhetővé válik a HIV-vel élők számára az egészségügyi ellátás." – tette hozzá Bence Rita, a TASZ Betegjogi Programvezetője.
 
Az ügyben az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala által korábban, szintén a TASZ bejelentése alapján lefolytatott vizsgálat is számos alapjogi sérelmet állapított meg.
 
Az Egyenlő Bánásmód Hatóság határozatának teljes szövegét itt olvashatja el.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.