Barion Pixel TASZ | Átláthatóbb névjegyzék a Political Capital és a TASZ kezdeményezése nyomán

Átláthatóbb névjegyzék a Political Capital és a TASZ kezdeményezése nyomán

Több mint tíz évig nem tudhattuk pontosan, mely országokban élnek a levélben szavazó magyar állampolgárok. A Political Capital (PC) és a TASZ közérdekű bejelentést tett, ennek hatására a Nemzeti Választási Iroda (NVI) immár tényleges lakóhely szerint is közli a névjegyzéki adatokat. Apró, de fontos lépés ez a tényalapú közéleti diskurzus irányába – azon kevesek egyike, amelyek törvénymódosítás nélkül is megtehetőnek bizonyultak. Annál is inkább értékelni kell az ilyesmit, mert a választási rendszerünk továbbra is rengeteg sebből vérzik, és egyelőre nem sok jele van annak, hogy a törvényalkotó ezeket orvosolni kívánná.  

2023 októberében a PC és a TASZ két ügyben fordult az NVI-hez. 

Az első, a voksturizmus leleplezését könnyítő kezdeményezésünk már tavaly decemberben sikeresnek bizonyult; erről itt írtunk bővebben

A másik, a levélben szavazók névjegyzékére vonatkozó javaslatunk pedig idén ért révbe. 

Mi volt a probléma? 

Mindeddig nem lehetett pontosan tudni, hogy a levélben szavazó magyar állampolgárok valójában melyik országban is élnek.

A külhoni magyar állampolgárok regisztrációjára vonatkozó adatokat ugyanis az NVI korábban csak értesítési cím szerinti bontásban közölte, márpedig email címen keresztül is lehet kapcsolatot tartani az irodával. Érthető okokból, elég sokan ezt az opciót választják – így viszont nem volt átlátható, hogy adott országban hány fő szerepel a névjegyzékben, ami közbizalmi és statisztikai szempontból is fontos adat. Nem mellesleg, a külhoni szavazatok származási országával kapcsolatban eddig bárki bármilyen számot bedobhatott, mivel nem álltak rendelkezésre a tényleges, naprakész adatok. 

Mi lett a megoldás? 

A PC és a TASZ javaslatát követően az NVI már nemcsak értesítési cím, hanem a tényleges lakóhely szerint is közli az adatokat, a probléma ezzel meg is oldódott: minden egyes nap láthatjuk, hogy mely országokból hányan szerepelnek a levélben szavazók névjegyzékén. Bízunk benne, hogy a soron következő választások során a beérkező levélcsomagokkal kapcsolatos adatokat is a tényleges lakóhely szerinti bontásban fogják közölni. Mindez egy fontos lépés a választás átláthatósága felé, elősegítve, hogy ne tévhitek, hanem pontos adatok alapján ítéljük meg ezt a politikai szempontból is érzékeny témát. 

Példa

Az alábbi táblázatból látszik, hogy amíg kizárólag az értesítési cím szerinti adatok álltak rendelkezésre, hamis következtetéseket vonhattunk le az adatokból. Úgy tűnhetett például, hogy a romániai magyarok közül csak mintegy 193 ezren regisztráltak, a szerbiaiak közül pedig kevesebb mint 68 ezren. Azzal viszont, hogy ma már a lakóhely szerinti adatokat is publikálják, láthatjuk, hogy valójában 287, illetve 83 ezren regisztráltak ebből a két országból, legalábbis 2024. december 3-áig. A különbséget az magyarázza, hogy mintegy 139 ezer fő adott meg emailes értesítési címet, akiknek jelentős része – most már biztosan tudjuk – erdélyi-partiumi vagy vajdasági magyar. 

Névjegyzékben lévő választópolgárok száma értesítési cím, illetve lakóhely szerint, 2024. december 3-án 

(azok az országok, ahol legalább 2000 magyar állampolgár regisztrált, forrás: NVI)

Ország Névjegyzékben lévő választópolgárok száma értesítési cím szerint Névjegyzékben lévő választópolgárok száma lakóhely szerint
Románia                         192 689                          287 071 
Szerbia                           67 713                            82 960 
Kettős állampolgárságot tiltó országok                           20 453                            32 210 
Németország                             4 890                              8 807 
Amerikai Egyesült Államok                             1 664                              4 039 
Nagy-Britannia és Észak-Írország                             1 141                              3 352 
Kanada                             1 279                              2 725 
Svájc                             1 023                              2 363 
Az értesítést e-mailben kéri                         139 125 

 

A jobb átláthatóságot eredményező rendszeres adatközlés nem igényelt törvénymódosítást, azt az NVI saját hatáskörben megléphette. 

A TASZ és a PC – ahogy a tavalyi jó gyakorlat bevezetésekor, úgy ezúttal is – üdvözli az NVI döntését, amit a választások átláthatósága irányába tett fontos lépésnek tart

Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.