Barion Pixel TASZ | Keresés

Kereső

Megváltozott választási forródrótunk száma

A 2024-es választások során a +36 1 646 44 14-es telefonszámon kereshettek minket sürgős kérdéssel, vagy ha bármi gyanúsat tapasztaltok a kampány során vagy a szavazás alatt, után!

Blog »
A kampány nem csak arra van, hogy a politikusok mondják a magukét

Ilyenkor kiszélesednek a véleménynyilvánítás határai, még az átlagosnál is bátrabban szólalhatunk meg a közügyekben.

Blog »
A demokrácia nem csak egy nap, legyél te is hullám!

Idén egyszerre tartanak Európai Parlamenti és önkormányzati választásokat Magyarországon. A demokrácia ugyanakkor nemcsak egy nap, ezért fontos, hogy már a választási kampányban is megdolgoztassuk a jelölteket, ebben is segítünk!

Blog »
Így (ne) rajzold át a választókerületedet

2023. őszén újrarajzolták számos település önkormányzati választási térképét. A Választási Földrajzzal (VF) együttműködve figyelemmel kísértük a változásokat, és ahol jogellenességet tapasztaltunk, ott segítettük az érintetteket jogaik védelmében.

Az önkormányzati választókerületekkel kapcsolatos pereink öt fő tanulsága

2023. őszén újrarajzolták számos település önkormányzati választási térképét. A TASZ a Választási Földrajzzal (VF) együttműködve figyelemmel kísérte a változásokat, és ahol jogellenességet tapasztaltunk, ott segítettük az érintetteket jogaik védelmében.

Tiszta Szavazás műhelyek

A Civil Kollégium Alapítvánnyal és a Political Capital-lel közösen idén is megtartjuk a Tiszta Szavazás műhelyeit. Kampányunk célja, hogy a választási visszaélések különböző formáival és azok elkerülésének lehetőségeivel megismertessük a magyar társadalmat.

A Társaság a Szabadságjogokért és a Political Capital bejelentése után a Nemzeti Választási Iroda megkezdte a választópolgárok számára vonatkozó adatszolgáltatást

Az önkormányzati választás során szó szerint egy-két szavazaton is múlhat egy polgármesteri szék sorsa, ezért, ha lehet, még az országgyűlési választásnál is fontosabb, hogy a választásig hátralévő időszakban időről időre lássuk, hányan jelentik át magukat egyik településről a másikra. Az esetleges voksturizmus így lehet leleplezhető. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Political Capital (PC) kezdeményezésére ezért a Nemzeti Választási Iroda (NVI) már ma megkezdte az adatszolgáltatást, január első keddjétől kezdve pedig heti rendszerességgel publikálni fogja a lakosságszámra vonatkozó adatokat, települési bontásban, ezen a felületen.

Szuverenitásvédelemnek álcázott megfélemlítés: a hatalom ismét az önkény eszközét veti be a vele kritikus hangokkal szemben

A Fidesz frakcióvezetője tegnap benyújtotta a szuverenitásvédelminek nevezett, valójában a hatalmi önkényt szolgáló törvénycsomagot. A törvényjavaslat a hatalom azon törekvését szolgálja, hogy minden kritikus hangot elhallgattasson.

Elindulnak választási jogi műhelyeink - jelentkezz, és elmegyünk hozzád is!

2024-ben két országos választásra is sor kerül: júniusban országszerte helyi önkormányzati képviselőket és polgármestereket, illetve nemzetiségi önkormányzati képviselőket, valamint európai parlamenti képviselőket is választunk.

Ismét megváltoztatta a választási jogszabályokat a kormánytöbbség – értékeltük a módosításokat

2020, 2021 és 2022 után zsinórban negyedszer is, ismét egyeztetés nélkül, feltehetőleg politikai céllal változtatta meg a választási jogszabályokat a kormánytöbbség. A választási és népszavazási anyagi- és eljárásjogi szabályok is érintettek. A módosítás több ponton is átírja az önkormányzati választásokra vonatkozó szabályokat is, kicsit több mint egy évvel a választások előtt. A modellben megjelenik a korábbiakhoz hasonló politikai motiváció is: az, hogy az aktuális politikai erőviszonyoknak megfelelő jelöltállításra kényszerítsék az ellenzéket egy közelgő választáson. Emellett a módosítás értelmében elmarad több, már kitűzött időközi önkormányzati választás és elmosódik a határ az egyéni és a listás mandátumok között azokban az esetekben, amikor időközi választás helyett listáról lehet pótolni a kiesett egyéni képviselőt.

Pegasus-ügy: Az Európai Parlament vizsgálóbizottsága figyelmeztet a demokráciát fenyegető veszélyekre és reformokat követel

Az Európai Parlament Pegasus-bizottsága kiadta jelentését és ajánlásait, miután egy évig vizsgálta a kémprogramokkal való visszaéléseket és az illegális megfigyeléseket az EU országaiban. A képviselők a jelentésben megállapítják, hogy a Pegasus használata Magyarországon „a kormány által a sajtószabadság és a véleménynyilvánítás szabadságának megsemmisítésére irányuló, kiszámított és stratégiai kampány része volt”. A bizottság 2023 februárjában Budapesten is tartott meghallgatást, amelyen mi is részt vettünk, a látogatásról részletesen blogunkon írtunk.

Végleg megszűnt a határ a kormánypártok, a kormány és az állam között

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elkészítette a 2022-es országgyűlési képviselő-választásról és országos népszavazásról szóló jelentését. Elkészítése során a vonatkozó jogszabályokat, a választási szervek és bíróságok döntéseit, a sajtóban megjelent információkat, az állami szervek hivatalos közléseit, közérdekűadat-igénylésekre kapott válaszokat, a jogsegélyszolgálatunkhoz érkező megkereséseket és nemzetközi megfigyelők tapasztalatait használtuk fel.

Csalt az ajánlóívekkel, 45 hónap után ítélték el a kamupárt képviselőjelöltjét

Ki emlékszik még az Origó Pártra? Okkal vannak kevesen: a 2018-as választásokon induló tucatnyi kamupárt egyikéről beszélünk, ami olyannyira felszívódott (igazán persze sose létezett), hogy még a Google keresése sem hoz róla értékelhető információt.

A Velencei Bizottsággal, az EBESZ-szel és magyar választási szervekkel közösen megvitattuk a választások tanulságait

December 12-én félnapos kerekasztal-beszélgetésre kaptunk meghívást, amelyen a Velencei Bizottság munkatársaival, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) és a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) vezetőivel, valamint a tavaszi választást és népszavazást megfigyelő EBESZ képviselőjével, tekintettük át a választások tanulságait.

HRW: a kormánypártok versenyelőnyt szereztek a személyes adatokkal való visszaéléssel, míg az ellenzéknél adatbiztonság terén merültek fel aggályok

Kiadta a 2022-es magyar országgyűlési választások és országos népszavazás adatkezelési vonatkozásairól szóló jelentését a Human Rights Watch jogvédő szervezet. A jelentés elkészítéséhez a TASZ szakértői is segítséget nyújtottak. A rendkívül részletes írás számtalan adatkezelési visszaélés áldozatát szólaltatja meg, és mutatja be az ügyeiket.

Szakértőkkel vitattuk meg a tavaszi választások és a népszavazás tapasztalatait

Október 7-én egész napos konferencia keretében vitattuk meg a 2022-es általános választásról és országos népszavazásról készülő jelentésünk munkaanyagát. Célunk volt, hogy a választási eljárásban összegyűlt tapasztalatokat többféle nézőpontból elemezzük, és az elhangzottakat beépítsük jelentésünkbe, amelyet az ősz folyamán fogunk nyilvánosságra hozni.
Feliratkozás a várólistára Értesíteni fogunk, amikor a termék újra elérhető lesz. Kérjük add meg az emailcímedet.