Fenntartjuk, hogy a KESMA médiabirodalmának létrejötte alkotmánysértő

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) által képviselt Szabad Pécs várhatóan az újabb versenyhivatali döntés miatt is bírósághoz fog fordulni.

Sajtóközleményt adott ki a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), miután a TASZ közölte, hogy a Fővárosi Törvényszék döntésének értelmében jogsértő volt az a döntés, amellyel a hivatal engedélyezte a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) tulajdonszerzését csaknem 476 sajtótermék kiadóiban. A GVH továbbra is fenntartja, hogy nincs hatásköre eljárni az ügyben, ám ebből új következtetésre jutott: most visszautasította a KESMA bejelentését. Mivel a hivatal magát a döntést még nem hozta nyilvánosságra, egyelőre csak találgatni lehet, hogy az abban foglaltak jogszerűek-e.

Az ügy kiemelten fontos a kormány számára is, amely rendeletben nyilvánította nemzetstratégiai jelentőségűvé a KESMA tulajdonszerzését, most pedig közleményben sietett hangoztatni, hogy ezt a döntést a bíróság nem kifogásolta. Valójában nem is kifogásolhatta, hiszen nem is vizsgálta ebben az eljárásban, ugyanis már az elsőbbséget élvező formai ok elegendő volt a GVH döntésének megsemmisítéséhez.

A TASZ és a Szabad Pécs továbbra is meg van győződve arról, hogy a KESMA létrejötte alkotmánysértő módon ássa alá a piaci versenyt és a sajtószabadságot, így várhatóan a GVH újabb döntésével szemben is bírósághoz fordulnak. „Számítottunk rá, hogy a GVH ismét úgy dönt, hogy nem járhat el a KESMA ügyében. A végső célunk az, hogy bebizonyosodjon: a KESMA-nak utat nyitó kormányrendelet alkotmánysértő. Újabb eljárást fogunk indítani, hogy erről is döntés születhessen” – mondta el Dojcsák Dalma, a TASZ politikai szabadságjogi projektjének vezetője.

Megosztás

Kapcsolódó hírek

Nem vagyunk biodíszlet! - a nyílt kormányzásért szólal fel a TASZ

A Nyílt Kormányzati Együttműködéshez fordult a K-Monitor, a Sunlight Foundation, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a TI Magyarország a közérdekű adatok megismerhetőségének újabb korlátozása, illetve a kormány és a civil szféra közötti érdemi párbeszéd hiánya miatt.

A vélemény szabad - sikeres volt a TASZ alkotmányjogi panasza

Tegnapi döntésével az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek minősítette és megsemmisítette azt az ítéletet, ami rágalmazás miatt bűnösnek mondta ki ügyfelünket, ifj. Szalai Ottót. A döntés azért nagyon fontos, mert ismét kimondta, hogy a közszereplők és a közhatalom gyakorlók tevékenységének kritizálása az egyik legalapvetőbb szabadságjog egy demokratikus társadalomban. Az Alkotmánybíróság folytatta azt a szólásszabadság párti utat, amin az új Ptk.-t vizsgáló határozatban elindult.

A magyar kormány és az ő alaptörvénye

A Velencei Bizottságnak az Alaptörvény negyedik módosításáról szóló jelentéséhez fűzött kormányzati kommentár rámutat arra, hogy a magyar kormány egyrészről játékszernek, másrészről saját hatalma biztosítékának tekinti az alkotmányt. Az Eötvös Károly Intézet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért a parlamenti ülésszak zárásaként a Kormány Alaptörvényhez való viszonyát elemezte.