A tavaly megkezdett hagyományt folytatva idén is átadjuk a SZABAD-díjakat. Célunk, hogy megtaláljuk és megismertessük a nagyközönséggel azokat az embereket, akik a saját életükben a legtöbbet teszik azért, hogy mindannyian egy jobb, szabadabb országban élhessünk. Jelöltjeink idén is nagyon változatos ügyekért küzdenek a klímavédelemtől kezdve, a családon belüli erőszak áldozatainak segítésén át az egészségügy reformjáig, de közös bennük, hogy bátorságuk és elhivatottságuk példaként szolgálhat mindenki számára.
A jelöltek történeteit ezúttal kilenc kortárs szerzőnek köszönhetően ismerhetjük meg. A portrék nyomtatott formában a Marie Claire decemberi lapszámával jelennek meg, hamarosan pedig A TASZ jelenti blogon is olvashatók lesznek.
A járványhelyzetre tekintettel idén online díjátadót tartunk. December 10-én, az emberi jogi világnapon derül ki, hogy ki kapja a szakmai zsűri és a közönség díját.
A közönségdíjra november 30-ig itt / a jelöltek bemutatása alatt lehet szavazni:
Kunetz Zsombor
2020 fájón megmutatta, hogy mennyire igaza van Kunetz Zsombornak, amikor évek óta küzd az egészségügyi ellátás reformjáért. Az eredetileg mentőorvosként dolgozó Kunetz bátran megtörte a hallgatást, és nyíltan beszélt a rendszer visszásságairól, köztük a hálapénzről. Ezzel szembekerült saját kollégáival is, az élet azonban őt igazolta, és az orvostársadalomban is egyre többen vannak olyanok, akik hozzá hasonlóan egy átláthatóbb, hatékonyabb egészségügyért emelnek szót.
Orosz Bernadett
Aki látta, soha nem fogja elfelejteni Orosz Bernadett fényképét, amit azután tett közzé, hogy volt élettársa brutálisan bántalmazta őt – már a sokadik alkalommal. A bátor poszttal rengeteg sorstársa nevében szólalt fel, akik azóta is rendre megkeresik őt. Emellett arra kényszerítette az egész társadalmat, hogy nézzünk szembe a családon belüli erőszak problémájával, amiről szeretünk inkább megfeledkezni. Orosz Bernadett kálváriája még nem ért véget, mert bántalmazója pert indított ellene, de ő továbbra is elszántan harcol az igazáét, és már egyesületet is alapított a bántalmazott nőkért.
Tasi Roland
A favágóként dolgozó Tasi Roland 2019-ben olyan feladatot kapott, amiről úgy gondolta, bűn lenne végrehajtani. Egy óriási, öreg platánfát akartak vele kivágatni, de ő inkább a nyilvánossághoz fordult, hogy megvédje a hatalmas eszmei értéket képviselő fát. Nemcsak a platánt sikerült megmentenie, hanem azóta szinte mozgalommá szervezte a fák védelmét. Több értékes fa elpusztításával szemben is fellépett, és másokat is arra buzdít, hogy védjék a természet csodálatos értékeit, mert szerinte a változás mindig kicsinek tűnő dolgokkal kezdődik.