Jogerősen is megnyertük az állami gondozásban jogsértéseket elszenvedő fiú perét
A Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében kimondta, hogy a magyar állam megsértette az általunk képviselt, a Bagázs Egyesület által támogatott, állami gondozásban felnőtt Ricsi egészséges fejlődéshez, egyenlő bánásmódhoz való alapjogát azzal, hogy nem biztosított számára nevelőszülői ellátást, és zárt intézményeiben bántalmazásnak, elhanyagolásnak tette ki. A másodfokú bíróság megerősítette a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét. Az ítélet óriási hatással lehet arra a sok ezer gyermekre, akik máig intézményekben sínylődnek, folyamatos elhanyagolásnak, gyakran bántalmazásnak kitéve.
2021-ben indítottunk pert Ricsi képviseletében a felelős minisztérium, a fenntartó szerv, és a kalocsai, illetve zalaegerszegi gyermekotthonok ellen. A Fővárosi Törvényszék 2025 januárjában hozta meg elsőfokú ítéletét, amelyben kimondta, hogy a minisztérium és a fenntartó megsértették a felperes egyenlő bánásmódhoz való jogát azzal, hogy nem biztosítottak számára megfelelő nevelőszülői ellátást. A gyermekotthonok megsértették a testi épséghez és egészséghez fűződő személyiségi jogait, mert nem nyújtottak számára drogrehabilitációt, és folyamatosan bántalmazó, megfélemlítő környezetnek tették ki. Jogellenes volt az is, hogy indokolatlanul zárták el az elkülönítő szobába, ami súlyos lelki károkat okozott neki. A Törvényszék sérelemdíjat is megítélt a felperesnek az elszenvedett jogsértésekért.
Június 17-én a Fővárosi Ítélőtábla megerősítette a Törvényszék döntését, jogerősen is kimondta, hogy az állami szervek mulasztása súlyosan sérti a felperes személyiségi jogait, és számára sérelemdíj jár.
„Elmondhatatlanul örülünk, hogy immár jogerősen is kimondta a bíróság, hogy az állam intézményeiben sínylődő sok ezer gyermek mindennaposan súlyos jogsérelmeket szenved el, és ez nem maradhat így. Büszkék vagyunk Ricsire, hogy vállalta az eljárást, és kiállt a sorstársaiért is” – mondta Boros Ilona, az Esélyegyenlőségi Program vezetője.
“Ezzel az ítélettel remélhetőleg precedenst is teremtettünk a sok ezer hasonló helyzetben lévő gyermek számára. A Bagázs közvetlenül dolgozik együtt számos hasonlóan nehéz helyzetben élő gyermekkel, akik évek óta várják, hogy végre méltó ellátásban részesüljenek” – tette hozzá Both Emőke, a Bagázs Egyesület vezetője.
A felperest a TASZ részéről dr. Nehéz-Posony Kata képviselte, aki hozzátette, hogy „remélhetőleg az ügy tanulsága az lesz a kormányzati szervek számára, hogy a gyermekek jogait és fejlődését ténylegesen szolgáló intézményrendszert alakítsanak ki, valamint jóval nagyobb anyagi és emberi erőforrást biztosítsanak erre.”