Miskolc függessze fel a kilakoltatásokat!

A cigányellenes politika abbahagyására, a miskolci Számozott utcák lakóinak emberhez méltó elhelyezését szolgáló intézkedési terv mielőbbi kidolgozására, valamint a kilakoltatások felfüggesztésére szólítja fel a városvezetést a Miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzat, a Roma Parlament elnöke, több jogvédő civil szervezet és független szakember.

Még a nyár közepén döntött az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) a Számozott utcák felszámolása ügyében. A Hatóság megállapította, hogy Miskolc város önkormányzata az ott lakó mintegy 900 emberrel szemben közvetett hátrányos megkülönböztetést valósított meg. Az EBH döntése szerint a város a kérdéses telepfelszámolást anélkül kezdte meg és folytatta, hogy azt megfelelően előkészítette volna. Elmulasztották felmérni a telepfelszámolás ott élőkre gyakorolt hatását, illetve forrást sem rendeltek az intézkedéshez. Az ott élőket ezáltal a hajléktalanság vagy más szegregátumba való költözés veszélyének tették ki.

A Hatóság döntésében a várost 500.000,-Ft bírság megfizetésére, és olyan intézkedési tervek elkészítésére kötelezte, amelyek a lakók jogszabályoknak megfelelő elhelyezésére vonatkoznak. Az EBH emellett arról is rendelkezett, hogy az intézkedési terveket az önkormányzatnak akkor is ki kell dolgoznia a Hatóság által megállapított, december 31-i határidővel, ha a döntés ellen bírósághoz fordul (vagyis elrendelte az azonnali végrehajthatóságot). Miskolc város önkormányzata bírósági felülvizsgálati kérelmében a határozat végrehajtásának felfüggesztését is kérte. Ezt a kérelmét azonban a bíróság elutasította – erről értesült október 7-én az EBH eljárását kezdeményező, és a bírósági eljárásban beavatkozóként fellépő Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI). A bíróság álláspontja szerint a határozat végrehajtásához közérdek fűződik, mely az ügyben érintett nagy számú személy (köztük sok kiskorú) emberi méltóságához és emberhez méltó lakhatásához kapcsolódik.

A témában dolgozó szervezetek és szakemberek október 9-én tartott közös miskolci találkozójukon döntöttek arról, hogy a bíróság döntése alapján felszólítják a várost, hogy az EBH által előírt intézkedési tervek elkészítését haladéktalanul kezdje meg, a folyó kilakoltatásokat pedig függessze fel!

Budapest, 2015. október 13.

A közös nyilatkozat aláírói:

Amnesty International Magyarország Jeney Orsolya igazgató

CFCF (Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekekért Alapítvány) Daróczi Gábor elnök

ERRC (European Roma Rights Centre) Ujlaky András igazgató

Havas Gábor szociológus

Lengyel Gabriella szociológus

Magyarországi Roma Parlament Horváth Aladár elnök

Miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzat Váradi Gábor elnök

Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) Muhi Erika igazgató

Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Kapronczay Stefánia ügyvezető igazgató

Polgárjogi Mozgalom a Köztársaságért Szőke Sándor alelnök

Roma Polgárjogi Mozgalom BAZ Megyei Szervezete Dancs Mihály elnök

Megosztás

Kapcsolódó hírek

A szülőket nem lehet arra kényszeríteni, hogy válasszanak a gyerekük és az igazuk között

Az utóbbi hónapokban meglepődve, majd egyre nagyobb felháborodással tapasztaltuk, hogy több megye gyámhivatalában félretájékoztatják az ügyfeleket. Azt állítják a szülőknek, hogy ha kiállnak a jogaikért, nem kaphatják vissza a gyerekeiket. A legkiszolgáltatottabb szülők ilyen fokú félretájékoztatását nehéz másnak látni, mint hatalommal való súlyos visszaélésnek. A hatósági gyakorlat ellen pert kezdeményeztünk, és emellett kértük az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI), hogy adjon iránymutatást a gyámhivatalok részére, megtehetik-e ezt az ügyfeleikkel. Friss állásfoglalásában nekünk adott igazat a minisztérium.

Miskolcot a létbizonytalanság megszüntetésére kérik civilek az antirasszista világnapon

Ma, az antirasszista világnapon civil szervezetekkel, jogvédőkkel, aktivistákkal világítunk rá a miskolci szegénytelepeken élőket érintő súlyos jogsértésekre, a gettósodás és a nyomor fokozódására. Arra hívjuk fel a figyelmet, hogy az önkormányzat feladata lenne az emberhez méltó lakhatási és életfeltételek megteremtése Miskolc szegényei számára.

Börtön vagy fagyhalál?

30 éve nem volt olyan hideg a január, mint az idei. A hosszan tartó, rendkívüli hideg miatt a szegénységben élők télre felhalmozott tűzifája hamar elfogyott. A szociális tűzifa még enyhébb teleken sem fedezi teljes egészében a rászorulók szükségleteit, az idei télen pedig különösen kevésnek bizonyult. Egy átlagos télen körülbelül 15 ember fagy meg saját, fűtetlen otthonában.